Zavrieť

Porady

... byť či nebyť...platcom DPH, resp. Ako?

Dobrý deň,

zakladáme novú spoločnosť sro a nevieme si ujasnit nejake pravidla DPH v ramci struktury fungovania firmy.

Firma bude inkasovat mesacne PRIJEM zo zahranicia za urcite sprostredkovanie sluzieb pre slovenskych zakaznikov. Sluzby na slovensku budu sprostredkovane urcitymi "dealarmi"

Kde 2/3 prijmov celej firmy zo zahranicia budu inkasovat tito dealeri na SK a 1/3 bude ostavat na rozvoj firmy resp. investicie a tvorbu zisku.

Chcel by som sa spytat AK by bolo firma-SRO platcom DPH uplatnovala by sa tato dph aj na tieto vydaje pre sk dealerov?

Priklad:

firma SRO dostane platbu zo zahranicia za vykonanu sluzbu 30EUR, firma 20eur vyplati este v ten mesiac 20EUR dealerov a 10EUR si ponecha na svoj vykon a naklady. konecni dealeri niesu ziadny platcovia dph su to obycajne fyzicke osoby s ICO.....

Mozno to zle chapem....Ale poprosim Vas o vysvetelnie.....

DAKUJEM

Bren
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    firma SRO dostane platbu zo zahranicia za vykonanu sluzbu 30EUR, firma 20eur vyplati este v ten mesiac 20EUR dealerov a 10EUR si ponecha na svoj vykon a naklady. konecni dealeri niesu ziadny platcovia dph su to obycajne fyzicke osoby s ICO.....

    vyššie uvedené platí, ak nie ste platitelia DPH.
    Ak by ste boli platiteľmi DPH, tak sa tržby "očistia" od odvedenej DPH a ďalej sa s nimi narába-prerozdeľuje.
    Pokiaľ vykonávate služby do krajín EU, je takmer isté, že sa musíte zaregistrovať podľa §7a) a takmer isté, že budete podávať Súhrnný výkaz DPH. Služby do EU však aj tak budete faktúrovať bez DPH. §7a) - budete iba platiť DPH v prípade nákupov z EU, nič si nebudete odpočítavať, stále v bežnom tuzemskom styku bude sro vystupovať ako neplatiteľ.
    ===================
    Vzhľadom na predmet činnosti, naznačenie obchodov smerom do EU nevidím reálnu výhodu a využitie zaregiostrovať sa poda §4 za "riadneho" platiteľa DPH.

    Bren77 je offline (nepripojený) Bren77

    Bren77
    DAKUJEM velmi PEKNE za ODPOVED.
    Tak nejako som si to predstavoval - vsetko co sa dostane do firmy zo spoluprace ktoru sprostredkovali dealeri chceme percentualne prerozdelit bez ziadnych zasahov dane-myslim DPH.

    Ak to porovnam napriklad s OVB sprostredkovatel poistenia tiez ma dealorov a tiez vyplaca z plnych sprostredkovanych sum dealorom a tam neuplatnuje ziadne DPH pre dealerov vo svojej strukture....sprostredkovatelov.

    Oni asi tiez niesu platcami DPH ze - OVB?

    Samozrejme my nebudeme sprostredkovavat poistenie... :-D

    DAKUJEM

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    presne v tom môže byť háčik, že sa nezaoberáte poistením.
    Kludne sa môže stať, že sa budete musieť povinne registrovať kvôli obratu.

    Bren77 je offline (nepripojený) Bren77

    Bren77
    Hmmm,

    možu ma prinutit byt platca DPH ??? aj ked nechcem?

    V podstate sa tiez jedna o sprostredkovanie fin.sluzieb ....ale z ineho sudka... Sprostredkovanie obchodovania na trhoch a na tie sluzby sa neuplatnuju DPH ani v zahranici.... pre napr. nasu klientelu.... Ja som len sprostredkovatel a zmluva obchodnika s nimi je podpisovana medzi nimi... Ja dostavam len pravidelnu proviziu .... podla ich aktivit...


    DAKUJEM

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Bren77 Pozri príspevok
    Hmmm,

    možu ma prinutit byt platca DPH ??? aj ked nechcem?

    A Ty si myslíš že všetci sa registrovali dobrovoľne ? :-)

    V podstate sa tiez jedna o sprostredkovanie fin.sluzieb ....ale z ineho sudka... Sprostredkovanie obchodovania na trhoch a na tie sluzby sa neuplatnuju DPH ani v zahranici.... pre napr. nasu klientelu.... Ja som len sprostredkovatel a zmluva obchodnika s nimi je podpisovana medzi nimi... Ja dostavam len pravidelnu proviziu .... podla ich aktivit...

    Podľa toho čo píšeš by Tvoja čnnosť mohla spadať pod §39.1f ak by išlo o sprostredkovanie CP /akcii/ takže by sa tento príjem nazahŕňal do obratu pre DPH

    DAKUJEM
    *

    Bren77 je offline (nepripojený) Bren77

    Bren77
    Ivo DIKY,

    za odpoved. To co pises by znamenalo ze by firma mohla byt platcom DPH ale tamten obrat by sa do toho neratal....ak som dobre porozumel.

    Takze 99% vykonov - prijmov by bolo vynatych z obratu DPH, a ja by som si uplatnoval DPH na vratky pre tovar ktory som do firmy nakupil?

    ... byť či nebyť...platcom DPH, resp. Ako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.