Zavrieť

Porady

DPH v JÚ - dod. faktúry

Chcem poprosiť o radu - ak uplatňujem DPH pri dod.fa podľa zdaniteľného dňa plnenia v JÚ, bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená, ako si najlepšie potom odsúhlasiť DPH - podľa evidencie dod. fa a podľa denníka kde sú naúčtované aj pokladničné doklady daného mesiaca? Ako potom účtovať v denníku keď je faktúra uhradená napr. nasledujúci mesiac, aby mi to nerátalo do DPH - program ALFA?
Díky Maja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Maja-88 Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu - ak uplatňujem DPH pri dod.fa podľa zdaniteľného dňa plnenia v JÚ, bez ohľadu na to, či bola faktúra uhradená, ako si najlepšie potom odsúhlasiť DPH - podľa evidencie dod. fa a podľa denníka kde sú naúčtované aj pokladničné doklady daného mesiaca? Ako potom účtovať v denníku keď je faktúra uhradená napr. nasledujúci mesiac, aby mi to nerátalo do DPH - program ALFA?
    Díky Maja
    Aj pri zaevidovaní došlej faktúry a následnom zápise do knihy záväzkov, sa ťa program pýta, či zapísať aj DPH. Potvrdíš. To isté je aj pri VPD.
    Ak si chceš odsúhlasiť, čo sa ti v príslušnom mesiaci dostalo do evidencie DPH, máš dva spôsoby:
    1) Na hornej lište si dáš Evidencia - a potom DPH. Vyberieš príslušný mesiac.
    2) Na hornej lište si dáš Zostavy - a tam vyberieš DPH. Buď si dáš Zdaniteľné obchody a vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky PPD a odberateľské faktúry.
    Alebo si dáš Odpočítanie dane a tiež vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky VPD a dodávateľské faktúry.

    Maja-88 je offline (nepripojený) Maja-88

    Maja-88
    rodina1 Pozri príspevok
    Aj pri zaevidovaní došlej faktúry a následnom zápise do knihy záväzkov, sa ťa program pýta, či zapísať aj DPH. Potvrdíš. To isté je aj pri VPD.
    Ak si chceš odsúhlasiť, čo sa ti v príslušnom mesiaci dostalo do evidencie DPH, máš dva spôsoby:
    1) Na hornej lište si dáš Evidencia - a potom DPH. Vyberieš príslušný mesiac.
    2) Na hornej lište si dáš Zostavy - a tam vyberieš DPH. Buď si dáš Zdaniteľné obchody a vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky PPD a odberateľské faktúry.
    Alebo si dáš Odpočítanie dane a tiež vyberieš príslušné mesiace. Zobrazí sa ti zostava, kde budú všetky VPD a dodávateľské faktúry.
    Díky za radu, robila som to tiež tak, len som chcela mať istotu. Zmiatla ma jedna debata o tom,že v JÚ sa uplatňuje odpočet až pri uhradení dod. faktúry a nie podľa dňa zdanit. plnenia. To platilo do r. 2003, vy to ako robíte? V zákona o DPH §49 to jednoznačne tiež nehovorí. Díky Maja

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Maja-88 Pozri príspevok
    Díky za radu, robila som to tiež tak, len som chcela mať istotu. Zmiatla ma jedna debata o tom,že v JÚ sa uplatňuje odpočet až pri uhradení dod. faktúry a nie podľa dňa zdanit. plnenia. To platilo do r. 2003, vy to ako robíte? V zákona o DPH §49 to jednoznačne tiež nehovorí. Díky Maja
    Zákon o dani z pridanej hodnoty

    Odpočítanie dane

    § 49

    Odpočítanie dane platiteľom
    1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    následne na to:
    Daňová povinnosť
    § 19

    Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

    (1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.


    (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

    a tiež:

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    (3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

    (4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.


    DPH v JÚ - dod. faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.