Zavrieť

Porady

PN v roku 2011

Dobrý deň,

Zamestnanec nastúpi do zamestnania 17.1.2011. Od 1.2.2011 sa stane PN. Z čoho bude posudzovať SP vymeriavací základ, keď nemocensky poistený začal byť 17.1. 2011.
Do 31.1.2011 mal živnosť, ale nebol nemocensky poistený. Teda nemá vymeriavací základ za minulý rok. Mám v tom nejasno.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pozri § 54 odst. 2 Zákona o sociálnom poistení

2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
1 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

RO na určenie DVZ zamestnanca, kt. NP trvalo menej ako 90 dní je obdobie od vzniku NP do dňa predchádzajúceho dňu v ktorom vznikla dočasná PN.
podľa stanoviska MPSVaR už so ho tu niekde prikladala
ale dám aj teraz
6 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

kedy sa uplatňuje pravdepodobný vymeriavací základ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mirica-LV Pozri príspevok
RO na určenie DVZ zamestnanca, kt. NP trvalo menej ako 90 dní je obdobie od vzniku NP do dňa predchádzajúceho dňu v ktorom vznikla dočasná PN.
podľa stanoviska MPSVaR už so ho tu niekde prikladala
ale dám aj teraz
martabb sa pýtala na nemocenské, nie náhradu príjmu.

Žeby mal Richard chybu v novele zákona o sociálnom poistení na Porade ?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

veronikasad Pozri príspevok
martabb sa pýtala na nemocenské, nie náhradu príjmu.

Žeby mal Richard chybu v novele zákona o sociálnom poistení na Porade ?

ale prvých 10 dní musí platiť martabb
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Ďakujem, ale aj tak mám v tom hokej.Llen by som sa chcela k tomu nejako prepracovať, lebo niekedy aj SP urobí chybu, tak aby sme mali v tom jasno.
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Ďakujem, ale aj tak mám v tom hokej. Len by som sa chcela k tomu nejako prepracovať, lebo niekedy aj SP urobí chybu, tak aby sme mali v tom jasno.
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

to veronikasad
v tomto prípade platí §54 ods. 6 b)
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

áno to mi je jasné, to je náhrada, ale ja sa pýtam na nemocenské vyplácané SP?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

martabb Pozri príspevok
áno to mi je jasné, to je náhrada, ale ja sa pýtam na nemocenské vyplácané SP?

ale takto je to aj pri PN aj pri náhrade
§54 rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ

6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Mám to teda chápať tak že vymeriavací základ bude rátaný z priznanej mzdy zamestnanca? Napr. plat 1000EUR: 1000/20pracovných dní=50EURx 11odpracovaných dní=550 alikvotná čiastka /15dní pn
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

takže to =36,6666 a potom z toho 25% 3dni ostatné 55%? Nie ja tam nejaké maximum čo vypláca SP?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

martabb Pozri príspevok
Mám to teda chápať tak že vymeriavací základ bude rátaný z priznanej mzdy zamestnanca? Napr. plat 1000EUR: 1000/20pracovných dní=50EURx 11odpracovaných dní=550 alikvotná čiastka /15dní pn
v tomto prípade je to plat za január(keďže pn začala 01.02.)/počet kal.dní poistenia(21)= denný VZ
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

martabb Pozri príspevok
takže to =36,6666 a potom z toho 25% 3dni ostatné 55%? Nie ja tam nejaké maximum čo vypláca SP?
maximálny mesačný VZ na NP je od 01.01.2011 - 1116,75 EUR

25% prvné 3 dni je pri náhrade príjmu
Naposledy upravil Mirica-LV : 02.02.11 at 14:04
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

nejedná sa o szčo, je to zamestnanec. ďakujem výplaty sa blížia a ja neviem čo s tým?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

martabb Pozri príspevok
nejedná sa o szčo, je to zamestnanec. ďakujem výplaty sa blížia a ja neviem čo s tým?

ja nikde nepíšem, že SZČO
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

nástup bol ale 17.1.2011, teda alikvotná časť platu za január. Ráta sa aj sviatok teda 21? Dobre tomu rozumiem?
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

martabb Pozri príspevok
nástup bol ale 17.1.2011, teda alikvotná časť platu za január. Ráta sa aj sviatok teda 21? Dobre tomu rozumiem?

tých 21 nie je pracovných, ale kalendárnych dní,
čiže berieš reálny plat v hrubom za január za /21 kalendárnych dní
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

§54 6b) vysvietený na červeno, netýka sa szčo?
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Ďakujem, za vysvetlenie, pomohla si mi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať