Zavrieť

Porady

PN v roku 2011

Dobrý deň,

Zamestnanec nastúpi do zamestnania 17.1.2011. Od 1.2.2011 sa stane PN. Z čoho bude posudzovať SP vymeriavací základ, keď nemocensky poistený začal byť 17.1. 2011.
Do 31.1.2011 mal živnosť, ale nebol nemocensky poistený. Teda nemá vymeriavací základ za minulý rok. Mám v tom nejasno.
Usporiadat
masinka masinka

masinka je offline (nepripojený) masinka

Mozem si overit, ci spravne rozumiem? Podobny pripad?
PP vzniklo od polky decembra 2010 PN zacala v polke januara 2011 10 kalendarnych dni pre zacatie vyplacania PN socialkou je 27.1.2011, tak DNV ratam s predosleho mesiaca ked vznikol narok na nemocenske? T.j z decembra 2010?

Ja som myslela, ze DNV ratam z decembra aj januara do dna zacatia PN. Podla tohoto :
Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie u aktuálneho zamestnávateľa trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.

Dakujem
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

čím viac to čítam, tým v tom mám väčší zmätok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemocenské dávky budú vyplat. z pravdepodobného DVZ.

§54 zák. o soc.poistení
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

§ 57
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

pekny den,ahojte
dufam,ze to davam do spravnej temy. som pn a zajtra mam ist na kontrolu.necitim sa uplne fit,ale sef ma poziadal,aby som dosla,lebo vypadla dalsia zamestnankyna a skratka...ma potrebuju./nechapem,preco uz niekoho neprijmu na vypomoc,sak ja som tehotna a uz budem v lepsom pripade robit len 3-4 mesiace/povedala som,ze ak mi to lekarka naozaj dovoli,pridem uz zajtra do prace. no teraz mam problem. moze mi lekarka ukoncit pnku k zajtrajsiemu dnu t.j. 11.2.2011 s tym,ze hned som aj praceschopna? popripade mozem byt zapisana ako praceschopna od soboty? ako mam vyriesit aby som mohla ist robit a neprisla mi kontrola,ze som pn a mam byt doma? kazdy,koho poznam,mava ukoncenu pn v piatok a nastupuje do prace v pondelok. cez vikend sa clovek este musi zdrziavat doma? dakujem za pomoc.
suzi
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Môžeš ísť zajtra k lekárke a môže ti dať práce schopná od zajtra. Ale pre zamestnávateľa asi budeš potrebovať na čas strávený u lekára potvrdenú priepustku.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

u nas priepustky neexistuju,povedala som,ze ak pridem,tak budem meskat taku hodinku a on,ze ok. toto som potrebovala vediet,ze ci ma moze v den kontroly dat hned praceschopnu,diky
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Nemáš za čo, pekný deň.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

pekny den aj tebe a keby som chcela,aby ma dali praceschopnu od soboty,slo by to? hypoteticka otazka...len ma to zaujima
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suzika1979 Pozri príspevok
pekny den aj tebe a keby som chcela,aby ma dali praceschopnu od soboty,slo by to? hypoteticka otazka...len ma to zaujima
ÁNo, šlo.
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Áno, vec dohody lekára a teba.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

super
a ozaj,bola som pn v decembri 2010 a doteraz mi nedosiel zo socialky ani cent...kedy mi poslu nemocenske?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suzika1979 Pozri príspevok
super
a ozaj,bola som pn v decembri 2010 a doteraz mi nedosiel zo socialky ani cent...kedy mi poslu nemocenske?
A dala si im číslo účtu, alebo adresu, kde majú poslať PP? Tie jurášiky už mali byť dávno doma.
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Poslala si im potvrdenie od lekára že si k 31.12.PN? Skús im tam zavolať.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

Tweety Pozri príspevok
A dala si im číslo účtu, alebo adresu, kde majú poslať PP? Tie jurášiky už mali byť dávno doma.
na pnkovy listok som napisala svoje cislo uctu a normalne odovzdala v praci pri nastupe,bol to prelom, 23.12.mi prislo hrozne zle,vypisali ma pn a praceschopna som bola az 12.1.11
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suzika1979 Pozri príspevok
na pnkovy listok som napisala svoje cislo uctu a normalne odovzdala v praci pri nastupe,bol to prelom, 23.12.mi prislo hrozne zle,vypisali ma pn a praceschopna som bola az 12.1.11
Tak sa obráť na mzdárku, alebo personalistku, či to postúpili na SP včas.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

martabb Pozri príspevok
Poslala si im potvrdenie od lekára že si k 31.12.PN? Skús im tam zavolať.
ano,mala som aj tzv.listok na peniaze od lekarky,aj to som v robote odovzdala
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dobre,aj tak jej budem volat,ked mi allianz doruci vypis zivotky,aby mi to dala do danaku,tak sa jej spytam.boli tam nejake komplikacie s tlacivami,veduca u nas to zmrvila,tak som ten cerveny papierik posielala mzdarke postou,ale doslo jej to vcas,aspon to vtedy tvrdila.opytam sa jej na to
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

a v pripade,ze to ona neposlala vcas...? nedostanem nemocenske za december?
0 0
martabb martabb

martabb je offline (nepripojený) martabb

Vždy ku koncu mesiaca ak PN pokračuje v ďalšom treba doručiť potvrdenie o trvaní PN. Vydáva ju lekár, čo vystavuje PN. A poslali ti zo SP vymeriavací zaklad? Koľko ti budú vyplácať PN.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

nic mi z SP nedoslo ani na ucet,ani postou
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať