Zavrieť

Porady

Tretie krajiny a DPH !!

Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Prosím vás potrebujem si ujasniť veci. Sme sro, neplatcovia DPH, zaoberáme sa vyrábaním webov.
Konateľ mi "spríjemnuje" prácu nákupmi obrázkov a roznych hotových šablón pre weby. Tieto nákupy realizuje firemnou kartou cez internet, ide však o nákupy dolároch z tretích krajín.

Máte niekto skúsenosť s danými firmami??
IStockphoto - Canada, má aj uvedené UStID: EU826013185
4Templates.com - USA
a Envato - Austrália

DPH som nesledovala, daňové priznania som robila len z faktúr od firmy Google, za nákup služieb z členských štátov.

Tieto faktúry a objednávky z tretích krajín sú ok?

konktretne IStockphoto mal doteraz fakturu na nej aj uvednú daň 19%, z ktorou sme mu uhradili celu sumu.
ale posledne nam poslali fakturu už bez DPH a aj ked je to firma z Canady, dole uvadzajú ze dan máme poriesiť v našej krajine....
Mám ich brať ako členský štát na základe toho ID? danový úrad ho nepozná...
Prosím poradte mi, som zúfala((
Usporiadat
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Nikto????
doplním čo ma zneisťuje:
Par. 69 - osoby povinné platiť daň správcovi dane:
2, Zdan.osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, ...v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v p.16 ods.1až4,10a11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Potom už je preškrnuté: "zdan.osoba nieje povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom."
Takže doteraz sa sledovalo či je dodávateľ platiteľ a teraz už je to jedno, daň treba vyrátať a odviesť aj z dodaných služieb a tovarov z tretích krajín?????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
IStockphoto - Canada, má aj uvedené UStID: EU826013185..........
nemá pobočku v EU, resp. nie je v rámci EU registrovaná?
ja by som to vzhľadom na odvolávku dodanila, ale môžeš si to overiť na drsr.sk....EU826013185
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

KEJKA Pozri príspevok
IStockphoto - Canada, má aj uvedené UStID: EU826013185..........
nemá pobočku v EU, resp. nie je v rámci EU registrovaná?
ja by som to vzhľadom na odvolávku dodanila, ale môžeš si to overiť na drsr.sk....EU826013185
neviem tam zadat EU
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

A čo USA a Austrália...??

Z týchto krajín je veľmi ťažké zohnať doklady...mám len mailové objednávky,
kde vidím že im mam uhradiť xy USD(((
ale o dani tam nevidím nič doležité.


Miestom dodania je u virt. služieb takéhoto typu ich krajina (USA, Austrália) pokiaľ tomu správne rozumiem. Čiže daň platia oni a nie ja, či?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Tita Pozri príspevok
neviem tam zadat EU
čo kam?
neberie ti celé číslo?
http://ec.europa.eu/taxation_customs...tedLanguage=SK
............vyskúšala som, na tomto linklu je to podľaCŠ EU, takže tam to nejde.
Zadaj si dopyt, alebo dodaň.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Tita Pozri príspevok
A čo USA a Austrália...??

Z týchto krajín je veľmi ťažké zohnať doklady...mám len mailové objednávky,
kde vidím že im mam uhradiť xy USD(((
ale o dani tam nevidím nič doležité.


Miestom dodania je u virt. služieb takéhoto typu ich krajina (USA, Austrália) pokiaľ tomu správne rozumiem. Čiže daň platia oni a nie ja, či?
Kejka, vidim tvoj suhlas. čiže s tym miestom dodania mam pravdu?
Aj ta firma Istockphoto je v podstate ten isty princip - kupujeme si službu - kredity na sťahovanie obrazkov, tiež to mám brať že miestom dodania je Canada?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

KEJKA Pozri príspevok
čo kam?
neberie ti celé číslo?
http://ec.europa.eu/taxation_customs...tedLanguage=SK
............vyskúšala som, na tomto linklu je to podľaCŠ EU, takže tam to nejde.
Zadaj si dopyt, alebo dodaň.
Ano tou otazkou som myslela,ze na overovani icdph neviem zadať skratku EU...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Tita Pozri príspevok
A čo USA a Austrália...??

Z týchto krajín je veľmi ťažké zohnať doklady...mám len mailové objednávky,
kde vidím že im mam uhradiť xy USD(((
ale o dani tam nevidím nič doležité.
Miestom dodania je u virt. služieb takéhoto typu ich krajina (USA, Austrália) pokiaľ tomu správne rozumiem. Čiže daň platia oni a nie ja, či?
no súhlasom som myslela, že ty ako neplatiteľ DPH neriešiš tretie krajiny.
§7a sa týka iba EÚ.
A zrejme aj tretie krajiny to takto majú vyriešené.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Niesom teda osoba povinná platiť daň podľa par.69?? a zdovodnim si to tým, že miesto dodania je tretia krajina? Viac ma netrápi?
Jedine ta faktura Istock, nakolko tam je to ID EU... ma zaujíma z dovodu, že ju možno mám posudzovať ako z členskej krajiny?? a dodaniť!!? ano?

aleeeeeeee, rozmýšľam , že v tom asi rozdiel nebude, pretože, tiež by to bolo s miestom dodania služby nie v tuzemsku((
Takže neviem o čo sa oprieť a ako si odovodniť, že z tretích krajín nemusím dodaňovať.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

...tak napísala som dnes dopyt na drsr, som zvedavá, dám vedieť..
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Skúsim napísať svoj názor. Podľa môjho názoru služby o ktorých hovoríte spadajú pod § 15, ods. 1. Vy nemáte povinnosť registrácie podľa § 7a - ten rieši len služby v rámci členských štátov. Ale ste osobou povinnou platiť daň podľa §69, ods. 3, nakoľko ste zdaniteľnou osobou podľa § 3.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kája. Pozri príspevok
Skúsim napísať svoj názor. Podľa môjho názoru služby o ktorých hovoríte spadajú pod § 15, ods. 1. Vy nemáte povinnosť registrácie podľa § 7a - ten rieši len služby v rámci členských štátov. Ale ste osobou povinnou platiť daň podľa §69, ods. 3, nakoľko ste zdaniteľnou osobou podľa § 3.
áno, tak nejako. Tretie štáty nerieši §7a. Zadávateľka je sro-neplatiteľ. takže som to zjednodušila, až som napísala hlúposť.
Je registrovaná podľa §7a - to platí na EU. Spomína Google, takže registrovaná byť musí.
Tým pádom sa na ňu vzťahuje spomínaný §69/3
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
Otázka - ide o služby spadajúce pod §15/1?
Ako si vysvetliť §16, ods14, resp.16-17?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Aj keby nebola registrovaná podľa § 7a je povinná podľa §69, ods. 3. platiť daň z prijatých služieb z tretích krajín. §69, ods.3 hovorí zdaniteľná osoba (§3, ods. 1 - zdaniteľná osoba je každá osoba, ktorá vykonáva ekonomická činnosť) a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná podľa §7a (§3, ods. 4 hovorí o tom kto je nezdaniteľná osoba).
Naposledy upravil Kája. : 09.02.11 at 08:43
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

KEJKA Pozri príspevok
áno, tak nejako. Tretie štáty nerieši §7a. Zadávateľka je sro-neplatiteľ. takže som to zjednodušila, až som napísala hlúposť.
Je registrovaná podľa §7a - to platí na EU. Spomína Google, takže registrovaná byť musí.
Tým pádom sa na ňu vzťahuje spomínaný §69/3
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
Otázka - ide o služby spadajúce pod §15/1?
Ako si vysvetliť §16, ods14, resp.16-17?

§16, ods.14, resp. 16-17 hovoria o poskytnutí služby zdaniteľnou osobou mimo územia EU, dodaných inej ako zdaniteľnej osobe.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Došla mi odpoveď z drsr.
..niečo podobné som čakala, že to bude kopa paragrafov, nič konkrétne a nebudem sa z toho vedieť vysomáriť Ja asi niesom stvorená na lúštenie zákonov. Prosím vysvetlite mi to prakticky, ak viete.


Váš dopyt:
Dobrý deň, ako má postupovať s.r.o., ktorá nakupuje službu z tretej krajiny?
- Ide o obrázky, dizajny, ktoré následne využíva pre tvorbu internetových stránok.
Tieto služby sú fakturované firmou IStockphoto - sídlo Canada
Doteraz boli faktúry od tejto firmy uvedené s vyčíslenou DPH.
Ale posledne došla faktúra bez DPH.
Firma IStockphoto má na fa uvedené UStID: EU826013185
Neviem toto číslo preveriť.
Sro nieje platca DPH.
Má povinosť vyrátať a odviesť daň z tejto služby, akoby to bola služba prijatá z členských štátov?
Alebo ide o službu z tretích krajín? Ako má postupovať v tom prípade?


ODPOVED Z DRSR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Dodanie služby je predmetom dane v tom štáte, kde je miesto dodania služby. Miesto dodania služby je upravené v § 15 a v § 16 zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. Miesto dodania sa určí podľa odseku 1 alebo 2 § 15, ak § 16 neustanovuje inak. Podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku. Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica v zmysle zákona 150/2001 Z.z. o daňových orgánoch poskytuje informácie daňovým subjektom o ich právach a povinnostiach vo veciach daní , ktoré sú všeobecného charakteru a ktoré sú využiteľné pre široký okruh daňových subjektov. V jeho kompetencii nie je posudzovanie správnosti postupu platiteľa pri uplatňovaní DPH v jednotlivých konkrétnych obchodných prípadoch.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takže sa vyhli odpovedi.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Asi tak blbý systém. Kto mi poradí, ak nie oni((((((((((((((((((... a teraz stojím pred papiermi, a neviem ako urobiť danove, mám na to 1 den
Mám pred sebou dve faktury Google, tie postarom zratam a vyratam daň v r.11,12 daňového priznania.
Ale v januári sme zase cez IB kupili obrázok z Austrálie...čo s tým, ani srnka netuší. Budem to asi ignorovať, ako ste mi radili na začiatku, neviem fakt, neviem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som ignorovala.....TEXAS, AUSTRALIU aj iné.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Môj názor zdaňovať.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

...zle som pozrela, v januári máme pre zmenu obrázok - internetovú službu z USA, ale ani poriadne faktury k tomu niesu, ich zaujíma len mailova adresa - na nej je konateľ, heslo, a už len suma v dolároch to je celé....
Neviem ani ako to do toho danoveho dopísať kebyže. Zatial som tam dala len Google.
Vy by ste fakt zdanovali tie sluzby s USA?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať