Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať v JÚ jednostranný započet výdavku?

Dobry den,
potrebovala by som poradiť. SZČO ma vystavenu fa napr. v sume 1800 €, firma pre ktoru pracoval ale spravila jednostranný započet a z tejto sumy mu odratala napr. 7€ za rukavice. Fa mu bola uhradena v sume 1793€. prosim vas ako to mam zapisat v penaznom deniku a vknihe odoslanych faktur.mam dat tie rukavice do vydavkov minusom? vopred dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Nie, zaúčtujete to ako zápočet podľa Postupov účtovania v JÚ § 14:
    7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e).
    Týka sa to samozrejme iba tých 7 EUR.

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Prosím vás, ja mám takýto prípad: SZČO má novinový stánok. Dostane faktúru za noviny na sumu pr. 700 € a potom od tej istej firmy dobropis na 400 €. Následne je vystavený jednostranný zápočet pohľadávok od spoločnosti , ktorá dodáva tovar, na sumu 300 €. Uhradíme tento rozdiel a interným dokladom uhradím došlú faktúru a dobropis. Cez úzávierkové operácie zaúčtujem príjem a výdaj? Môžem takto postupovať? Vopred ďakujem
    Alena Šimová
    Uľa Pozri príspevok
    Prosím vás, ja mám takýto prípad: SZČO má novinový stánok. Dostane faktúru za noviny na sumu pr. 700 € a potom od tej istej firmy dobropis na 400 €. Následne je vystavený jednostranný zápočet pohľadávok od spoločnosti , ktorá dodáva tovar, na sumu 300 €. Uhradíme tento rozdiel a interným dokladom uhradím došlú faktúru a dobropis. Cez úzávierkové operácie zaúčtujem príjem a výdaj? Môžem takto postupovať? Vopred ďakujem
    nerozumiem prečo je jednostranný zápočet na sumu 300,- EUR. Spôsob zápočtu je správny.

    bertik1 je offline (nepripojený) bertik1

    bertik1
    Prepáčte, že sa ozývam až teraz, ale skôr sa nedalo. Vrátim sa ešte raz k tomu jednostrannému zápočtu. Došlá faktúra bola na 700 a dobropis na 400. Rozdiel 300 eur zaúčtujem ako čiastočnú úhradu faktúry a tým ju hneď dostanem do peňažného denníka. Interným dokladom zaúčtujem (jednostranný zápočet) zvyšok faktúry a dobropis vo výške 400 eur. Ale aby som to dostala do peňažného denníka, musím to urobiť cez uzávierkové operácie. Príjem tovar 400 eur a výdaj tovar 400 eur. Nie je mi jasné, kedy to budem robiť, či po každej faktúre, alebo až na konci roka. prosím vás pekne o radu. Ďakujem vopred.

    Ako zaúčtovať v JÚ jednostranný započet výdavku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.