Zavrieť

Porady

účtovanie preddavku

Chcela by som sa spýtať, keď je firma neplatcom DPH, účtovanie preddavku a jeho vyúčtovanie sa robí rovnako ako pri platcovi dane, tj. cez 314-000 a 314-100??? ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účty si zvolíš podľa potreby a spôsobu účtovania.
stačí aj jeden účet, neviem, prečo by mali byť dva.
314/221 -preddavok
321/314 vyúčtovanie-započet na faktúru.
0 0
Tanicka Tanicka

Tanicka je offline (nepripojený) Tanicka

takže jednoducho iba:
BU - 314/221
DF - 518/321
ID - 321/314

???

dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak. Musela som sa pozrieť na tvoj nick, ale nemáš uvedenú oblasť, našťastie. Dobre rozmýšľaš.
ČO - vari sa rekvalifikuješ na účtovníčku? Držím palce.
0 0
fof fof

fof je offline (nepripojený) fof

Prosim o radu..vo februári vtedy neplatca dph vystavil preddavkovu fakturu.. odberatel ju uhradil este v ten den, dodavatel vsak nemal tovar na sklade, odoslal ho az v marci, kedy uz ale bol platcom dph, od 1.3.2012..ake faktury treba vysatvit k preddavku (aj k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru), ta pri dodaní tovaru ma obsahovat dph?dakujem kazdemu kto poradi
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kedže pri prijatí preddavku ešte nebol platiteľom, nemá povinnosť vystavenia fa k preddavku, ale tovar už predáva ako platiteľ, má teda povinnosť predať s dph. Samozrejme, že vo faktúre musí odpočítať prijatý preddavok.
0 0
fof fof

fof je offline (nepripojený) fof

a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fof Pozri príspevok
a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk..
AK tovar nedodal, nemá dôvod na vystavenie faktúry.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fof Pozri príspevok
a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk..
toto je chybný argument, nepočítaš s "oddanením"
ak kúpil tovar s DPH zaplatil zálohou od odberateľa, tak si v prvom zdaňovacom období z tohto tovaru DPHčku môže odpočítať. Tovar má ako zásoby, ved ho dodáva až v marci. takže kupil napr. za 120, predáva za 132, určite pri zálohe kalkuloval aspoň so ziskom ak nie s DPH.
zálohu mal možno tých 132, tu rozdelí na ZD a DPH teda 110+22. Tých 22 musí odviesť ako DPH, zdanlivo je v strate.
Ale správne urobí, ak si dá do odpočtu DPH z nákupu, bude mať teda ZD=100 a DPH na odpočítanie 20
V skutočnosti teda cena tovaru je 100, tržba zaň 110 /zisk 10/
a DPH vstup 20, výstup 22, teda zaplatí 2
miesto zisku 132-120=12
bude mať zisk 10
cash bude mať miesto 22 brutto zisk "len" 22-2=20
na druhej strane bude mať nižšie náklady, vyšší zisk, vyššiu DPPO aj vyšší zisk po zdanení................
ale isto nie ej stratový.
Výnimkou je nákup od neplatiteľa, ale zlý hospodár, ak sa registruje za platiteľa a nakupuje u neplatiteľa.......
0 0
fof fof

fof je offline (nepripojený) fof

dakujem za odpovede, tazke zisk aj ked maly predsa len bude, nakolko dodavatel je platca DPH..este jedna otazka ohladom preddavkov..3 prípady:
1. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 30.4. - staci jedna faktura pri dodani tovaru?
2. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 4.5. - faktura k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru? (alebo staci pri dodaní tovaru, kedze je to do 15 dni ale myli ma ze je to iny mesiac)
3. preddavok prijaty 10.4., tovar dodany 30.4. - faktura k prijatej platbe aj pri dodani tovaru?
naozja velmi pekne dakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

1. Jedna fa pri dodaní tovaru.
2. Vystaviť faktúru na prijatú platbu v 04/2012.
3. Stačí vystaviť faktúru pri dodaní tovaru. (§ 71 ods.1)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fof Pozri príspevok
dakujem za odpovede, tazke zisk aj ked maly predsa len bude, nakolko dodavatel je platca DPH..este jedna otazka ohladom preddavkov..3 prípady:
1. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 30.4. - staci jedna faktura pri dodani tovaru? Áno.
2. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 4.5. - faktura k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru? Áno. (alebo staci pri dodaní tovaru, kedze je to do 15 dni ale myli ma ze je to iny mesiac)
3. preddavok prijaty 10.4., tovar dodany 30.4. - faktura k prijatej platbe aj pri dodani tovaru? Stačí jedna, pri dodaní tovaru.
naozja velmi pekne dakujem
V texte.
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Tweety Pozri príspevok
V texte.
Ahojky,

veľmi sa ospravedlňujem, ale ja som asi neinteligentná, radšej sa opýtam ešte raz.
Som neplátca DPH a príjmem preddavok 01.04.2012. Zaúčtujem ho 221/324.
Pretože som neplatca DPH nemusím vystaviť faktúru do 15 dní na prijatú platbu? (nie som si istá a neviem kde v háji to mám v legislatíve hľadať - poraďte).
Službu dodám 15.05.2012 vtedy vystavím konečnú vyučtovaciu faktúru, ktorú zaúčtujem 311/602 a samozrejme vyúčtujem preddavok 324/311.

Je to OK.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sana12 Pozri príspevok
Ahojky,

veľmi sa ospravedlňujem, ale ja som asi neinteligentná, radšej sa opýtam ešte raz.
Som neplátca DPH a príjmem preddavok 01.04.2012. Zaúčtujem ho 221/324. Tak
Pretože som neplatca DPH nemusím vystaviť faktúru do 15 dní na prijatú platbu? (nie som si istá a neviem kde v háji to mám v legislatíve hľadať - poraďte). Tak
Službu dodám 15.05.2012 vtedy vystavím konečnú vyučtovaciu faktúru, ktorú zaúčtujem 311/602 a samozrejme vyúčtujem preddavok 324/311. Tak. je to OK.
V texte.
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Tweety Pozri príspevok
V texte.
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sana12 Pozri príspevok
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať?
O dph, o faktúre sa dočítaš v Zákone o dph.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

sana12 Pozri príspevok
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať?
222/2004 - §19/4 + §71/1
0 0
sana12 sana12

sana12 je offline (nepripojený) sana12

Konečne som zorientovaná, ohľadom tých 15 dní na vystavenie faktúry k prijatej platbe. Všade som o tom čítala, ale nikdy som si neuvedomila, že sa to týka len platcov DPH. (teraz mi je to už jasné) Tento zákon ma nenapadol, lebo ja som neplátca DPH, t.z. že pre mňa bol zákon o DPH mimo pozornosti.

Ďakujem za pomoc.
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mária1412 Pozri príspevok
Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady
Máš to dobre, DP -dátum dodania máš apríl, je to OK. Všetko účtuješ teda do apríla, aj ten ID, to si oprav z 1.5. .
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

a nemusia byť vystavené dve faktúry.............jedna na prijatú platbu a druhá ked vznikne dodanie služby???? dodanie služby je 1.5
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať