Zavrieť

Porady

Daň z MV za 1 mesiac a odpis za celý rok?

Ahojte,
môžem si dať do nákladov 2010 odpisy za MV za celých 12 mesiacov ak som za auto zaplatila daň z MV len za 1 mesiac v roku 2010?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Usudzujem, že vozidlo bolo kúpené 12/2010. Daň z MV sa platí za december.
    ÚO zaúčtuješ za mesiac 12/2010, na DO /OC:4 = rovnomerné odpisovanie/ máš nárok za rok 2010, o rozdiel ÚO a DO si upravíš ZD v DP. V tomto prípade ide o odpočítateľnú položku od ZD /ÚO sú menšie ako DO/.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Kristina27 Pozri príspevok
    Usudzujem, že vozidlo bolo kúpené 12/2010. ...
    Áno, aj takýto variant zo zadania je možné odvodiť. Ale vôbec tomu tak nemusí byť...

    Stanicka je offline (nepripojený) Stanicka

    Stanicka
    Je to trošku inak:
    Auto bolo kúpené v 2009 v januári. Bolo prihlásené na daň z MV a aj bola zaplatená za 2009. Ale v 2010 ho podnikateľ odhlásil z dane z MV, do priznania dal používanie len 1 mesiac a toľko aj zaplatil. Lenže auto je stále majetkom firmy, nepredal ho a ani nevyradil. Do nákladov by potreboval odpis za celý rok 2010. Je to možné?

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Zákon o dani z príjmu:
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    Vozidlo nemá zaplatenú daň z MV na celý rok, nemôže byť tak celý rok používané na zabezpečenie zd.príjmov, takže ja si myslím, že nie.
    Naposledy upravil Kristina27 : 15.02.11 at 11:36

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja si myslím, že DMV nemá nič spoločné s odpismi.
    Ak auto bolo k 31.12: v majetku - čo bolo, ako vyplýva z kontextu, tak nárok na daňový odpis je celoročný.

    Stanicka je offline (nepripojený) Stanicka

    Stanicka
    Veď aj ja si mylsím, že by si odpisy mohol dať do nákladov. Je napísané "je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov" ale nie koľkokrát alebo ako dlho.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    KEJKA Pozri príspevok
    ja si myslím, že DMV nemá nič spoločné s odpismi.
    Ak auto bolo k 31.12: v majetku - čo bolo, ako vyplýva z kontextu, tak nárok na daňový odpis je celoročný.
    Ale ak deklarovala(prihlásila ho k dani z motorových vozidiel), že auto začala používať na podnikanie od 1.12., tak by si ten odpis mala krátiť na 1/12. To 11 mesiacov stálo? Nič sa na ňom nenajazdilo? Ani súkromne?


    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
    §24
    (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
    Naposledy upravil marjankaj : 15.02.11 at 13:34

    Stanicka je offline (nepripojený) Stanicka

    Stanicka
    Daň z MV je zaplatená za január 2010 (a celý rok 2009). Potom sa auto pokazilo a odvtedy stálo, pokazený motor, oprava drahá a keďže majú viac áut, nepoužívali ho. V roku 2011 vo februári sa ho podarilo predať.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Stanicka Pozri príspevok
    Daň z MV je zaplatená za január 2010 (a celý rok 2009). Potom sa auto pokazilo a odvtedy stálo, pokazený motor, oprava drahá a keďže majú viac áut, nepoužívali ho. V roku 2011 vo februári sa ho podarilo predať.
    Tak to si mala hneď napísať. Nepoužívať auto vôbec a nepoužívať ho iba na podnikanie, je rozdiel.
    Potom si tie odpisy uplatniť môžeš.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Kristina27 Pozri príspevok
    Zákon o dani z príjmu:
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    Vozidlo nemá zaplatenú daň z MV na celý rok, nemôže byť tak celý rok používané na zabezpečenie zd.príjmov, takže ja si myslím, že nie.

    Daň z motorových vozidiel sa viaže na povinnosť platiť túto daň podľa zákona o dani z motorových vozidiel , ak daňovník využíva vozidlo v súvislosti s dosahovaním príjmov v SR .

    V zákone o dani z príjmu nikde nie je uvedené a nie je ani odkaz , že ak nie je uhradená daň z MV , tak preukázateľné výdavky v súvislosti s podnikaním sa nemôžu uplatniť .

    Čiže nespájať tieto dva zákony , jeden v jeho znení nepodmieňuje druhý .

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    TAKže keď si podnikateľ kúpil OMV v decembri 2010, dali sme oznámenie, potom v januári daň. priznanie aj zaplatil, tak odpisy si môže uplatniť len za 1 mesiac? Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, až teraz, keď mám taký prípad a čítam tieto riadky. Ako to mám potom zaúčtovať správne v jedn. účt. vďaka za užitočné rady

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Robina Pozri príspevok
    TAKže keď si podnikateľ kúpil OMV v decembri 2010, dali sme oznámenie, potom v januári daň. priznanie aj zaplatil, tak odpisy si môže uplatniť len za 1 mesiac? Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, až teraz, keď mám taký prípad a čítam tieto riadky. Ako to mám potom zaúčtovať správne v jedn. účt. vďaka za užitočné rady

    Citujem z vyjadrenia DRSR

    2) Ak daňovník v roku 2010 zaradí automobil do obchodného majetku ( bude o ňom účtovať k 31.12.2010) a bude automobil využívať na podnikanie, môže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
    Podľa § 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník uplatní ročný odpis, a to z toho majetku, ktorý má v majetku účtovaný (evidovaný) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, zároveň musí ísť o majetok používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
    Pokiaľ sa vozidlo zaradené v obchodnom majetku daňovníka v roku 2010 nepoužívalo na zabezpečenie zdaniteľných príjmov daňovníka, v uvedenom prípade daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
    Renata Ludiková, Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

    a tu je odpoveď v plnom znení (do citácie som uviedla podstatné pre Vás )


    http://www.porada.sk/1621865-post27.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.