Zavrieť

Porady

Preddavok z hľadiska dani zu príjmov

Žiadam Vás o pomoc pri riešení nasl. prípadu: JÚ - V roku 2005 vystavená preddavková faktúra odberateľovi za dodávky, ktoré sa uskutočnia v roku 2006. Ovplyvňuje prijatý preddavok DzP alebo nie? Podľa mňa nie, ale ako sa to potom zúčtuje v roku 2006? Vďaka za pomoc???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    garner
    Žiadam Vás o pomoc pri riešení nasl. prípadu: JÚ - V roku 2005 vystavená preddavková faktúra odberateľovi za dodávky, ktoré sa uskutočnia v roku 2006. Ovplyvňuje prijatý preddavok DzP alebo nie? Podľa mňa nie, ale ako sa to potom zúčtuje v roku 2006? Vďaka za pomoc???
    V JU kedy bude uhradená, vtedy je príjem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    garner
    Žiadam Vás o pomoc pri riešení nasl. prípadu: JÚ - V roku 2005 vystavená preddavková faktúra odberateľovi za dodávky, ktoré sa uskutočnia v roku 2006. Ovplyvňuje prijatý preddavok DzP alebo nie? Podľa mňa nie, ale ako sa to potom zúčtuje v roku 2006? Vďaka za pomoc???
    Podľa § 17 ods. 12 písm. b) ZDP je súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6 a účtujúceho v JÚ "poskytnutý alebo prijatý preddavok v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na úhradu ktorých bol prijatý alebo poskytnutý".
    V zmysle uvedeného preddavok uhradený v roku 2005 bude v roku 2005 výdavkom neovplyvňujúcim daň. Do daňových výdavkov sa zaúčtuje až po splnení dodávky, teda v roku 2006. Spôsob závisí od používaného softvéru, ale ak ináč nie, tak potom interným dokladom v rámci uzávierkových operácií za rok 2006. (ako nepeňažný výdavok ovplyvňujúci daň, podobne ako napr. odpisy).

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    vedel by mi niekto rozpísať ako bude vyzerať účtovanie preddavku poskytnutého v 12/2009 týkajúceho sa predaja nehnuteľnosti (bez DPH ) ktorý sa uskutoční v roku 2010?

    1. predávajúci SZCO - účtujúci v JU
    v roku 2009 zaúčtujem ako ostatný príjem zvyšujúci základ dane?
    ako budem účtovať potom v roku 2010 pri predaji budovy?

    2. kupujúci sro - účtujúca v PU
    v roku 2009 zaúčtujem 314 / 211 . Zníži mi táto poskytnutá záloha základ dane? ..ak áno, musím urobiť ešte nejaký účtovný zápis?..a ako sa mi to prejaví v účtovaní roku 2010?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SAIVI Pozri príspevok
    vedel by mi niekto rozpísať ako bude vyzerať účtovanie preddavku poskytnutého v 12/2009 týkajúceho sa predaja nehnuteľnosti (bez DPH ) ktorý sa uskutoční v roku 2010?

    1. predávajúci SZCO - účtujúci v JU
    v roku 2009 zaúčtujem ako ostatný príjem zvyšujúci základ dane? ÁNo jednoznačne.
    ako budem účtovať potom v roku 2010 pri predaji budovy? V roku 2010 bude POZD zvyšok ceny.

    2. kupujúci sro - účtujúca v PU
    v roku 2009 zaúčtujem 314 / 211 . Zníži mi táto poskytnutá záloha základ dane? ..ak áno, musím urobiť ešte nejaký účtovný zápis?..a ako sa mi to prejaví v účtovaní roku 2010? V s.r.o. ti zaplatená záloha v žiadnom prípade neznižuje základ dane (veď ani neúčtuješ na účet triedy 5xx) a aj keby ste vyplatili celú kúpnu cenu, tak do nákladov dostaneš len odpisy z ceny.
    A pri poskytnutom preddavku na nehnuteľnosť neúčtujeme na 314, ale na 05x účet.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    SAIVI Pozri príspevok
    ..dakujem
    Inak pre FO, ktorá prijala preddavok je to najhoršia konštelácia. Nemá totiž výdavky k prijatej zálohe.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    ale ak je FO v strate - co nechce byť, tento prijatý preddavok jej zvýši základ dane a v roku 2010 zdaní už len doplatený rozdiel ...

    lachim1 je offline (nepripojený) lachim1

    spoločník lachim1
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Inak pre FO, ktorá prijala preddavok je to najhoršia konštelácia. Nemá totiž výdavky k prijatej zálohe.
    Ani nedokončená výroba na 121 xxx ,ktorá priamo súvisí s prijatým preddavkom naúčtovaným na 324 sa nedá považovať za výdavky?
    Ako z hľadiska DZP ak tieto preddavky sú ešte z roku 1999?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lachim1 Pozri príspevok
    Ani nedokončená výroba na 121 xxx ,ktorá priamo súvisí s prijatým preddavkom naúčtovaným na 324 sa nedá považovať za výdavky?
    Ako z hľadiska DZP ak tieto preddavky sú ešte z roku 1999?
    Pozor zaplatené a prijaté preddavky sa považujú za POZD a VOZD v jednoduchom účtovníctve.

    V PÚ preddavky poskytnuté a prijaté nikdy nie sú výnosmi, resp. nákladmi.

    lachim1 je offline (nepripojený) lachim1

    spoločník lachim1
    ak môžem poprosiť ako to "vyčistiť " z účtovníctva ked firma ktorá preddavok poskytla je vymazaná z obch registra a druhá firma sa 10 rokov nehlási k preddavku vraj podla neakej novelizácie sa
    50% preddavkov malo dańovo priznať??odpísat?? ešte v 2008 ale účtovníčka to neurobila.V´daka za radu
    Naposledy upravil lachim1 : 25.02.10 at 16:12

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.