Zavrieť

Porady

DPH-pomoc

Dobrý deň, poprosila by o odobrenie alebo vyvrátenie nasledovného:
Ak nie som platca DPH:
1. sledujem obrat 49.790,- EUR, ak presiahnem, som riadny platca DPH, daň na vstupe a výstupe
2. ak nakúpim tovar v EU, sledujem limit za predchádzajúci rok, ak presiahnem, musím sa registrovať podľa §7, a všetok tovar zdaním tu na SR, ale ešte vždy nie som riadny platiteľ dane, len zaplatím DPH z nadobudnutého tovaru, ale na odpočet nemám nárok.
3. ak vyveziem tovar do EU, tak sledujem dajaký limit?
4. ak prijem alebo poskytnem službu v EU, tak som povinná sa registrovať §7a a budem podávať súhrnné výkazy.

Ak by som sa dobrovoľne registrovala za platiteľa DPH §4, tak z každého nadobudnutého tovaru a služby si budem mocť odpočítať DPH. A keď budem vyvážať tovar alebo službu, tak podávam súhrnný výkaz.

Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosila by o odobrenie alebo vyvrátenie nasledovného:
    Ak nie som platca DPH:.......platiteľ DPH
    1. sledujem obrat 49.790,- EUR, ak presiahnem, som riadny platca DPH, daň na vstupe a výstupe správne, až na tú terminologiu.
    2. ak nakúpim tovar v EU, sledujem limit za predchádzajúci rok, ak presiahnem, musím sa registrovať podľa §7, a všetok tovar zdaním tu na SR, ale ešte vždy nie som riadny platiteľ dane, len zaplatím DPH z nadobudnutého tovaru, ale na odpočet nemám nárok....toto je nejako divne pochopené
    3. ak vyveziem tovar do EU, tak sledujem dajaký limit? nie
    4. ak prijem alebo poskytnem službu v EU, tak som povinná sa registrovať §7a a budem podávať súhrnné výkazy. áno

    Ak by som sa dobrovoľne registrovala za platiteľa DPH §4, tak z každého nadobudnutého tovaru a služby si budem mocť odpočítať DPH. A keď budem vyvážať tovar alebo službu, tak podávam súhrnný výkaz.
    áno
    Ďakujem pekne.
    2. ak nakúpim tovar v EU, sledujem limit za predchádzajúci rok,....nie

    ak presiahnem,............sleduješ v danom roku, limit 13 tis.EUR, potom platí "musím sa registrovať podľa §7, a všetok tovar zdaním tu na SR, ale ešte vždy nie som riadny platiteľ dane, len zaplatím DPH z nadobudnutého tovaru, ale na odpočet nemám nárok"

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    KEJKA Pozri príspevok
    2. ak nakúpim tovar v EU, sledujem limit za predchádzajúci rok,....nie

    ak presiahnem,............sleduješ v danom roku, limit 13 tis.EUR, potom platí "musím sa registrovať podľa §7, a všetok tovar zdaním tu na SR, ale ešte vždy nie som riadny platiteľ dane, len zaplatím DPH z nadobudnutého tovaru, ale na odpočet nemám nárok"
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte toľko by som sa spýtala, za nadobudnutie tovaru z EU sa pokladá aj nákup drobného majetku? Myslím v práčovni, ak sa nakupuje pračka, sušička, pri stavbe budovy - nákup materiálu, ktorý tvorí OC?
    Ešte raz ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    každý nákup z EU ak nakupuješ "do firmy", sa počíta, samozrejme.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    KEJKA Pozri príspevok
    každý nákup z EU ak nakupuješ "do firmy", sa počíta, samozrejme.
    Kejka, som Vám veĺmi vďačná. Tu na porade sa človek naozaj veľa naučí, pretože je to veľa ochotných ľudí.

    MAGDALIENKA je offline (nepripojený) MAGDALIENKA

    MAGDALIENKA
    Slovenska firma, neplatca DPH uskutocnila v roku 2010 nasledovne obchody. Nakupila tovar v CR (s ceskou DPH) a predala do Francuzska (v sume 70 tis.€) bez toho, aby tovar bol prepraveny na uzemie SR. Vznika spolocnosti na zaklade takehoto druhu obchodu povinnost registracie pre DPH v SR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.