Zavrieť

Porady

opravné položky - odpis nevymožiteľnej pohľadávky

Mám nevymožiteľnú pohľadávku 43,45 Eur z roku 2008 chcem ju celú odpísať v účtovníctve k 31.12.2010, teda zaúčtujem 546/311, ale neviem či je potrebné k tomu zaúčtovať opravnú položku (do teraz nebola), samozrejme daňovo si môžem uzanať iba 50 % opravnú položku. Ďakujem
Naposledy upravil lenka_bodorova : 09.03.11 at 08:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Pozri si §19.2.i, pokiaľ nemáš voči tomuto odberateľovi celkové pohľadávky vyššie ako 331.94 EUR tak je odpis tejto pohľadávky uznaný ako daňový náklad.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    dobrý deň
    Zaujíma aj mňa táto téma. My máme vo firme nevymožiteľnú pohľadavku nad 8000euro. Máme aj vydokladované, že sme posielali upomienky , aj od právnikov (z konkurzu sme nedostali nič) aj sme podali trestné oznámenie (to nám žiaľ zamietli) Firma už neexistuje. Ako môžem postupovať? Sú to faktúry z roku 2007 a 2008. A chcela by som sa ich nejako zbaviť.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    berry Pozri príspevok
    dobrý deň
    Zaujíma aj mňa táto téma. My máme vo firme nevymožiteľnú pohľadavku nad 8000euro. Máme aj vydokladované, že sme posielali upomienky , aj od právnikov (z konkurzu sme nedostali nič) aj sme podali trestné oznámenie (to nám žiaľ zamietli) Firma už neexistuje. Ako môžem postupovať? Sú to faktúry z roku 2007 a 2008. A chcela by som sa ich nejako zbaviť.
    Treba urobit nasledovny postup :
    1/ Treba si zistit, ci nenastali nejake pripady vymenovane v §19,2,h.... ak ano, mozete to danovo odpisat.
    2/ Ak nie, odpis je mozne realizovat len v sulade s §19,2,r ... t.j. danova 546 bude len do vysky, v akej je mozne tvorit danovu opravnu polozku podla §20,14... zvysok je nedanovy

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Môžeš upresniť pojem "z konkurzu sme nedostali nič" prípadne si pozri §19.2.h., v každom prípade ich ale musíš z účtovníctva vyradiť 546/311

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    IvoM Pozri príspevok
    Môžeš upresniť pojem "z konkurzu sme nedostali nič" prípadne si pozri §19.2.h., v každom prípade ich ale musíš z účtovníctva vyradiť 546/311
    Upresňujem : z konkurz sa nekonal nakoľko tam nebolo dostatok majetku (majitelia stihli čo mohli previesť) a to málo čo tam zostalo si zobrala banka
    boli to iba zbytočné papierovačky (za ktoré si právnik aj poriadne zapýtal)

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    berry Pozri príspevok
    Upresňujem : z konkurz sa nekonal nakoľko tam nebolo dostatok majetku (majitelia stihli čo mohli previesť) a to málo čo tam zostalo si zobrala banka
    boli to iba zbytočné papierovačky (za ktoré si právnik aj poriadne zapýtal)
    berry, treba zistit vsetky info.... preco sa konkurz nekonal ? lebo ho sud zamietol ? alebo preto, ze spolocnost isla priamo do likvidacie ?

    a ked si odtial vsetko zobrala banka .... tak na zaklade coho ? to mohla urobit len na zaklade konkurzu alebo exekucie....

    nesedia tu informacie a su zmatocne.... bez jasnych odpovedi, co sa stalo so spolocnostou a ake procesy jej likvidacie predchadzali sa neda jednoznacne odpovedat...

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    ževraj (som tak počula) tam mala banka záložné právo na nejaké budovy , tak asi na základe toho si ako jediná vymohla svoje. A my ostatný sme nedostali nič. (boh vie aké tam mala banka zmluvy popodpisované) Viem iba to ,že firma už je zlikvidovaná. A nikto z nej nič nevidel. Právnik nam dal nejaké papiere (ako podklad ,že sme naozaj urobili všetko pre to aby nám peniaze boli vrátene) máme aj to trestné oznámenie z polície. , ktoré bolo tiež zamietnuté. Neviem presne akým spôsobom sa to všetko robilo. Mňa to zaujíma z účtovného hľadiska. Ako sa mám týchto pohľadávok zbaviť. Keďže viem ,že tie peniaze už nikdy neuvidíme.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa ste ich do konkurzu prihlásili, len ten sa nekonal, firma šla do likvidácie, aj je vymazaná z OR.
    teda 546/311 daňovo uzanné.

    berry je offline (nepripojený) berry

    berry
    KEJKA Pozri príspevok
    podľa mňa ste ich do konkurzu prihlásili, len ten sa nekonal, firma šla do likvidácie, aj je vymazaná z OR.
    teda 546/311 daňovo uzanné.
    Ďakujem veľmi pekne

    juventik je offline (nepripojený) juventik

    juventik
    Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom odpisu nevymozitelnej pohladavky. Prebrala som uctovnictvo a zistila som ze od r.2007 mame evidovane 2 pohladavky na firmu ktora faktury nikdy neakceptovala. Uctovnicka po ktorej som firmu prebrala sa zjavne na to vykaslala a nechala ich v uctovnictve len tak. Nemam ziadnu korespondenciu o urgencii odberatela, ani odsuhlasenie... co teraz s tym? chcela by som sa tychto pohladavok zbavit. Su v sume 683,79 €. Vopred dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.