Zavrieť

Porady

ZP do záväzkov

Ahojte otázka: platila som za rok 2010 zdravotné poistenie 44,73 jun jul august september oktober november december do aprila 2010 som bola na urade prace. V maji som zacala podnikat a dostala som dotaciu, chcem vediet kde evidujem uhradu preddavkov do ZP??? Pretoze som to uctovala len v penaznom denniku. Je to tak v poriadku? Alebo to davam aj do zaväzkov???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    zofika475 Pozri príspevok
    Ahojte otázka: platila som za rok 2010 zdravotné poistenie 44,73 jun jul august september oktober november december do aprila 2010 som bola na urade prace. V maji som zacala podnikat a dostala som dotaciu, chcem vediet kde evidujem uhradu preddavkov do ZP??? Pretoze som to uctovala len v penaznom denniku. Je to tak v poriadku? Alebo to davam aj do zaväzkov???
    Predpis poistného voči ZP eviduješ aj v záväzkoch.
    Doplním: Zákon o účtovníctve
    § 15
    Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
    (4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

    a) veriteľoch,
    b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
    c) prijatých preddavkoch,
    d) prijatých úveroch,
    e) záväzkoch dane z príjmov,
    f) záväzkoch nepriamych daní,
    g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
    Naposledy upravil rodina1 : 10.03.11 at 14:48 Dôvod: Doplnenie

    zofika475 je offline (nepripojený) zofika475

    zofika475
    takže to zaevidujem do záväzkov za každý mesiac zvlášť a keďže je to preddavok, tak ako záväzok zanikne???

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Tým, že ho uhradíte na základe dokladu z peňažného denníka, VOZD-platby do fondov, analytika: zdravotné poistenie SZČO.

    zofika475 je offline (nepripojený) zofika475

    zofika475
    takže to zaevidujem do knihy záväzkov a potom keď to uhradím na základe výpisu z účtu mi záväzok zanikne ok...a ešte jedna vec, pri výkaze majetku a záväzkov...keďže som uhradila 8.12 ZP tak mám všetko vyrovnané...

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Záleží na tom, či v 12/2010 ste uhrádzali poistne za obdobie 12/2010, pretože ten je splatný až do 08.01.2011. To si musíte odkontrolovať.

    zofika475 je offline (nepripojený) zofika475

    zofika475
    ešte mám k tomu jeden dotaz...ja z dotácie platím odvody do ZP keď to mám zahrnúť do knihy záväzkov ako tam zahrniem dotáciu??? pretože ja mám dotáciu v záväzkoch a ako ju postupne čerpám tak sa mi záväzok znižuje, mám uviesť odvod do ZP ako závazok aj tak???

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Áno, je to Váš záväzok voči ZP. Bez ohľadu na to, z akých zdrojov ho platíte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.