Zavrieť

Porady

Ako platia zdravotné odvody SZČO študenti?

Snažím sa zorientovať v znení zákona 580/2004 o zdravotnom poistení (trošku neskôr, ale predsa).

Podľa §10b ods. 1 b) mám príjem z podnikania.

Podľa §11 ods. 4 som SZČO, podľa §11 ods. 7 a) je za mňa štát platiteľom poistného.

Čiže vzniká situácia, ktorú rieši zákon v §11 ods. 8: Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.

Z §13 sa ma týka odstavec (2) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2, 14.

a odstavec (9) a (10) platí ak som mal nízky príjem.

Aká je však sadzba dane - teda ktoré predpisy z §12 sa na mňa aplikujú?
a z §11 ods. 8 vyplýva, že poistné za mňa platí zároveň aj štát aj ja?

Ďakujem veľmi za vysvetlenie už mám pocit, že si v tých zákonoch všetko protirečí...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako platia zdravotné odvody SZČO študenti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.