Zavrieť

Porady

vrátenie dane z úrokov stavebného sporenia

Dobrý deň poradáci,
práve si popíjam kávu a idem Vám tu napísať v jednej veci si niesom celkom istá čo sa týka Daňového Priznania, inak som ho v predošlom období podávala. Teraz ako študentka, za minulý rok 2010 som nemala žiaden príjem okrem absolventskej praxe, ktorú som si vybavila. Robila som aj vklady na stavebné sporenie, z čoho mi vyšla daň z úrokov 19.65€, ktorá mi bola strhnutá.Viem o tom, že je možné požiadať o vrátenie dane z úrokov, ale to sa vzťahuje na deti a dôchodcov. Nakoľko môj príjem nepresiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, vychádza mi že som niesom ani povinná podať DP. Prešla som si aj §5 o dani z príjmov - Absolventská prax nieje závislá činnosť ani ako zdaniteľný príjem. MOja otázka: Bolo by možné podať DP len na základe príjmu ktorý som mala z absolventskej praxe a požiadať o vrátenie dane z úrokov (mne ako študentke sa to predsa zíde), neviem však či v takomto prípade je nato nárok. Ďakujem za radu a usmernenie..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    asusana Pozri príspevok
    Je tu jedna dôležitá vec, ktorú som si všimla až pri kontrole výpisu z účtu. A teda účet je zo stavebného sporenia pri ktorom založení je uvedená ako spolumajiteľka mama. Aj keď už teraz za účet zodpovedám sama, jej meno na tomto výpise ostalo. A to je zádrheľ,je teraz môžné takýto výpis účtu predložiť, i keď je tam uvedené moje meno aj mojej mamy? Veď ma z papiermi vyrazia z daňového úradu, že čo od nich chcem. Podľa zákona by sa na daňové priznanie musela podpísať aj mama. Dalo by sa na internete zistiť aké náležitosti musí obsahovať výpis z účtu,ktorý predkladám na DP na uplanenie dane z úrokov?
    Môžeš si ako spoluvlastník nárokovať polovicu pripísaných úrokov.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ak je mama spolumajitelkou, musíte si to rozdelit na polovicu

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    asusana Pozri príspevok
    Dobrý deň poradáci,
    práve si popíjam kávu a idem Vám tu napísať v jednej veci si niesom celkom istá čo sa týka Daňového Priznania, inak som ho v predošlom období podávala. Teraz ako študentka, za minulý rok 2010 som nemala žiaden príjem okrem absolventskej praxe, ktorú som si vybavila. Robila som aj vklady na stavebné sporenie, z čoho mi vyšla daň z úrokov 19.65€, ktorá mi bola strhnutá.Viem o tom, že je možné požiadať o vrátenie dane z úrokov, ale to sa vzťahuje na deti a dôchodcov. Nakoľko môj príjem nepresiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, vychádza mi že som niesom ani povinná podať DP. Prešla som si aj §5 o dani z príjmov - Absolventská prax nieje závislá činnosť ani ako zdaniteľný príjem. MOja otázka: Bolo by možné podať DP len na základe príjmu ktorý som mala z absolventskej praxe a požiadať o vrátenie dane z úrokov (mne ako študentke sa to predsa zíde), neviem však či v takomto prípade je nato nárok. Ďakujem za radu a usmernenie..
    Máš nárok na vrátenie dane z úrokov, podávaš DP typu B. Pohladaj na Porade - návodov na vyplnenie nájdeš niekolko.

    asusana je offline (nepripojený) asusana

    asusana
    Je tu jedna dôležitá vec, ktorú som si všimla až pri kontrole výpisu z účtu. A teda účet je zo stavebného sporenia pri ktorom založení je uvedená ako spolumajiteľka mama. Aj keď už teraz za účet zodpovedám sama, jej meno na tomto výpise ostalo. A to je zádrheľ,je teraz môžné takýto výpis účtu predložiť, i keď je tam uvedené moje meno aj mojej mamy? Veď ma z papiermi vyrazia z daňového úradu, že čo od nich chcem. Podľa zákona by sa na daňové priznanie musela podpísať aj mama. Dalo by sa na internete zistiť aké náležitosti musí obsahovať výpis z účtu,ktorý predkladám na DP na uplanenie dane z úrokov?

    asusana je offline (nepripojený) asusana

    asusana
    áno, termín spolumajiteľka mi je jasný, má niekto skúsenosť s tým aby na daňovom úrade vyžadovali aj podpis spolumajiteľa na Daňovom priznaní? V podobnom prípade, ako mám ja teraz

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    spolumajitel nemá čo podpisovat tvoje danové priznanie, ty si ho podávaš za seba

    vrátenie dane z úrokov stavebného sporenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.