Zavrieť

Porady

Dobrý deň

Dobrý deň
mám jednu otázku. Koľko môže maximálne zarobiť starobný dôchodca,za rok, aby nemusel podávať danové priznanie.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Pascal Pozri príspevok
    Ano, uvedomil som si ,že to teraz po novom tak platí.
    Z toho teda vyplýva, že môže isť iba o dohodu na nejakej práci,
    ktorú napr. dôchodca urobí pre živnostníka a do výšky 1779,65EUR nemusí podávať DP. Ten, kto mu dal tú pracu, ma aj nejaké odvodové povinnosti za tohoto dôchodcu?
    V prípade dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce platí zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie a Tebe bude odmenu zdaňovať 19 %.
    Pri pracovnom pomere platí zamestnávateľ aj zamestnanec všetky odvody do SP a ZP - okrem invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Mzda sa zdaňuje 19 %.
    V oboch prípadoch tieto odvody odvádza zamestnávateľ.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    truch, Danielle369, terezamaria, zdenka131, Mária27
    5

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Starobný dôchodca môže robiť na pracovný pomer aj na dohodu a nepríde o dôchodok - aspoň teraz to tak platí.
    Predčasný starobný dôchodca, ak by pracoval ako zamestnanec na pracovnú zmluvu, nebude mu vyplácaný dôchdok - výplata mu bude pozastavená - môže však pracovať na dohody.

    Pascal je offline (nepripojený) Pascal

    Pascal
    Som tu nový a ešte sa neviem orientovať. Odpoveď som si všimol
    až potom keď som ešte raz pytal.
    Ešte by som sa rád dozvedel, či dôchodca musí byť zamestnaný a zamestnavateľ plati za neho nejake odvody alebo je to formou nejakej dohody na nejakú prácu.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Pascal Pozri príspevok
    Som tu nový a ešte sa neviem orientovať. Odpoveď som si všimol
    až potom keď som ešte raz pytal.
    Ešte by som sa rád dozvedel, či dôchodca musí byť zamestnaný a zamestnavateľ plati za neho nejake odvody alebo je to formou nejakej dohody na nejakú prácu.
    ty sa pýtaš, či starobný dochodca musí byť zamestnaný? ..
    Naposledy upravil ewita888 : 18.03.11 at 19:52

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Pascal, s tým orientovaním na Porade pre nováčikov s tebou súhlasím. Veľmi dlho som sa tu ani ja nevedela orientovať, keď som tu bola nováčik. Tak tu vitaj.

    Pascal je offline (nepripojený) Pascal

    Pascal
    Ano, uvedomil som si ,že to teraz po novom tak platí.
    Z toho teda vyplýva, že môže isť iba o dohodu na nejakej práci,
    ktorú napr. dôchodca urobí pre živnostníka a do výšky 1779,65EUR nemusí podávať DP. Ten, kto mu dal tú pracu, ma aj nejaké odvodové povinnosti za tohoto dôchodcu?

    Pascal je offline (nepripojený) Pascal

    Pascal
    Chcel by som to upresniť. Ja som živnostník a na jesen tohoto roku asi budem mať nárazovo viac roboty. Kolega z bývalej roboty je už na starobnom dôchodku a bavili sme sa ,že by mi predpokladné pracovné špičky pomôhol prekonať. Najlepšie tak, že by som mu zaplatil do takej sumy, aby nemusel podávať DP a ja aby som si to môhol dať do nákladov. Dá sa takéto niečo urobiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.