Zavrieť

Porady

Rezervy na riziká z podnikania

Prajem všetko dobré do Nového roku.
Prosím mám k Vám otázku: Je nutné, aby firma k 31.12. vytvorila rezervu na riziká z podnikania / ak máme takéto rizikové podnikanie/ ?
A navyše keď vieme, že isté pohľadávky nám nebudú nikdy uhradené ?

1/ bude to náš daňový náklad???
2/ akým spôsobom by sme to mali zaúčtovať ?
3/ predpokladám, že nemáte na mysli rezervný fond, ktorý tvoríme až po zdanení zisku.

Ohľadom pohľadávok, ktoré nebudú nikdy uhradené:
1/ kedy môžme odpísať tieto pohľadávky ? musí byť nato vyrozumenie zo súdu ???? Dúfam, že takýto odpis je riadny daň. náklad .
Naposledy upravil Lila : 02.01.06 at 07:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Biba je offline (nepripojený) Biba

    Biba
    Ahoj LIla,

    akurát aj ja riešim pohľadávky, ale pozri Zákon o Dani z príjmov § 19 ods h a potom § 20 ods. 8, 14, tam je bližšie popis.

    Je potrebné mať rezervu na pohľadávku, aby, sa mohla odpísať , aj ked by to malo byť až další rok.

    Prepáč, že Ti teraz nepíšem viac, ale sa ponáhľam riešiť tiež svoj problém.
    Biba

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem Biba. Problém je v tom, že k 31.12.2005 mám túto pohľadávku na aú 315 vo výške napr. 1 mil. Skk. Nejde o bežnú faktúru, t.z. neúčtovali sme to do výnosov roka 2005. Pretože to nie je výnos, ale konverzia CM do Skk.
    zaúčtované takto: MD 221x/ DAL 261x a MD 261x / DAL 221x .
    Zostatok účtu 261 som preúčtovala na konci roka na 315, aby bolo jasné, že tieto peniaze mi niekto dlží- teda je to naša pohľadávka. Dnes viem, že tie peniaze nedostaneme, t.z. čo s tým???
    Zatiaľ to nešlo na súd, nakoľko to rieši polícia. Dotyčná firma nie je v konkurze.
    Čo všetko treba spraviť, aby sme si mohli túto pohľadávku v r. 2006 odpísať??? Ak sa to vôbec dá, keďže suma 1 mil. Skk nebola účtovaná do výnosov???
    Vie mi niekto prosím poradiť???

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ja by som počkala na vyrozumenie z polície alebo po prípade ak sa to posunie na súd. Vtedy by to bol daň.náklad, ale ak sa tento rok odpíše táto pohľadávka nebude sa účtovať o daň.náklade.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Nám ide o to, aby to bol daňový náklad. Čiže ak tomu dobre rozumiem, treba počkať na verdikt polície, potom to dať na súd a vyhlásiť tú firmu do konkurzu. A ak "všetko dobre dopadne" a do konca r. 2006 dostaneme zo súdu rozhodnutie, že pohľadávku nám nik neuhradí, lebo..... .
    Teoreticky by sme si mohli výšku tejto pohľadávky /spomínaný 1 mil.Skk/ dať do daňových nákladov roka 2006 ?????
    Dobre tomu rozumiem???

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    daň.náklad podľa hore už spomínanom § 19 ods.h) bude až vtedy , ked príde konečné vyrozumenie zo súdu ...., ak to bude v r.2006 , vtedy sa bude účtovať o daň.náklade. Ak sa pohľadávka odpíše len tak , nepôjde o daňový náklad.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem. Teda k 31.12.2005 nemáme povinnosť tvoriť rezervu na túto nevymožiteľnú pohľadávku? A ak áno, tak by to bola nedaňová rezerva, však???

    Rezervy na riziká z podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.