Zavrieť

Porady

Umorenie straty - jednoduché účtovníctvo

adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

Dobrý deň, prosím vás o pomoc. V tomto roku mi vychádza účtovný zisk ale z minulých rokov mám ešte stratu. Je tento postup správny?
účtovný zisk - odpočítateľná položka za rok 2010 - umorenie straty?
alebo účtovný zisk - umorenie straty?
Stratu z min. rokov mám väčšiu ako je účtovný zisk takže danová povinnosť bude nula, len potrebujem vedieť ako je to ok. Som FO a vediem jednoduché účtovníctvo.
dakujem pekne za pomoc
Usporiadat
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

no hlavne mi ide o to či tá odpočítateľná položka je na mieste?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Najprv sa umoruje strata, až potom sa uplatňuje NČ. Ale nakoľko strata z minulých rokov je vyššia ako základ dane, tak NČ nebude z čoho si uplatniť.
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

dakujem pekne za odpoveď.
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

no a práve som sa dostala k takému to názoru: Inak ja som živnostník FO. A vraj FO si nemôže umoriť stratu!!! Je to pravda? že v danovom priznaní to jednoducho nie je. Takže vraj zisku si odpočítam nezdan.časť a zvyšok uhrádzam dan.
Prosím poradte mi ako to po správnosti má byť.
dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adaz Pozri príspevok
no a práve som sa dostala k takému to názoru: Inak ja som živnostník FO. A vraj FO si nemôže umoriť stratu!!! Je to pravda? že v danovom priznaní to jednoducho nie je. Takže vraj zisku si odpočítam nezdan.časť a zvyšok uhrádzam dan.
Prosím poradte mi ako to po správnosti má byť.
dakujem
z ktorého roku je strata ? DP si robíš sám ? Ak ano, v DP je aj odd IX.
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

a ešte jedná sa umorenie straty z roku 2008. daka
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

strata z roku 2008. Nie nerobím si danové sama. Ale každý účtovník ma na to iný názor tak ja už naozaj neviem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adaz Pozri príspevok
strata z roku 2008. Nie nerobím si danové sama. Ale každý účtovník ma na to iný názor tak ja už naozaj neviem.
doplň prosím výšku základu dane z podnikania za rok 2010 a výšku straty za rok 2008
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

10.000 eur ZD, 8600 eur strata rok 2008, 5000 eur strata rok 2009
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

adaz Pozri príspevok
10.000 eur ZD, 8600 eur strata rok 2008, 5000 eur strata rok 2009
Nemusíš si uplatniť obe straty, uplatni si napr. len stratu z r.2008, a tú z r.2009 si môžeš nechať na budúci rok.
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

Takže bude to vyzerať nasledovne?
ZD 10 000 - 6000 /časť straty z roku 2008/ - nezdan.časť 4025,70 ?
a neplatí také niečo že strata z pred troch rokov sa môže umoriť len do určitej výšky /aby vyšiel min. ZD vraj niekedy to bolo 150tis. SK/?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

adaz Pozri príspevok
Takže bude to vyzerať nasledovne?
ZD 10 000 - 6000 /časť straty z roku 2008/ - nezdan.časť 4025,70 ?
a neplatí také niečo že strata z pred troch rokov sa môže umoriť len do určitej výšky /aby vyšiel min. ZD vraj niekedy to bolo 150tis. SK/?
Strata sa môže odpočítať len do výšky základu dane.
Zákon o dani z príjmov § 4
Základ dane
(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.
(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.
§ 30
Odpočet daňovej straty
(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.
1 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

takže tento výpočet je správny? ZD 10 000 - 6000 /časť straty z roku 2008/ - nezdan.časť 4025,70 ?
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

manželovi vyšla minulý rok strata 7562, 36....
živn. JU.... môžem ju aj uplatniť v terajšom danovom priznaní? kde ju napíšem do ktorého riadka?
0 0
adaz adaz

adaz je offline (nepripojený) adaz

takže ešte posledná otázka aby som v tom mala úplne jasno. Nemusím teda ZD znížiť o celú stratu? Lebo v niektorých odb.článkoch sa to píše týmto spôsobom že ZD sa zníži o celú stratu/samozrejme ak je taká veľká/ a že nezdaniteľná časť sa odpočítava iba v tom prípade ak je strata nižšia ako ZD. NO neviem či som to zrozumiteľne napísala.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Pohar Pozri príspevok
manželovi vyšla minulý rok strata 7562, 36....
živn. JU.... môžem ju aj uplatniť v terajšom danovom priznaní? kde ju napíšem do ktorého riadka?
no dosadila som len na skúšku - a žiadna zmena vo výpočtoch...je to tým že aj tento rok má stratu?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Pohar Pozri príspevok
no dosadila som len na skúšku - a žiadna zmena vo výpočtoch...je to tým že aj tento rok má stratu?
Zbytočnej potom uplatňuješ minuloročnú stratu, keď má stratu aj tento rok. Stratu odpočítavaš až zo zisku.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

adaz Pozri príspevok
takže ešte posledná otázka aby som v tom mala úplne jasno. Nemusím teda ZD znížiť o celú stratu? Lebo v niektorých odb.článkoch sa to píše týmto spôsobom že ZD sa zníži o celú stratu/samozrejme ak je taká veľká/ a že nezdaniteľná časť sa odpočítava iba v tom prípade ak je strata nižšia ako ZD. NO neviem či som to zrozumiteľne napísala.
Nemusíš znížiť o celú stratu, umoríš toľko, koľko potrebuješ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
adaz Pozri príspevok
no a práve som sa dostala k takému to názoru: Inak ja som živnostník FO. A vraj FO si nemôže umoriť stratu!!! Je to pravda? že v danovom priznaní to jednoducho nie je. Takže vraj zisku si odpočítam nezdan.časť a zvyšok uhrádzam dan.
Prosím poradte mi ako to po správnosti má byť.
dakujem
adaz Pozri príspevok
strata z roku 2008. Nie nerobím si danové sama. Ale každý účtovník ma na to iný názor tak ja už naozaj neviem.
Ak modrým označené je od JPP, tak netreba všetkému veriť, čo človek počuje.
Ak modrým označené je od účtovníka, tak "pozdravuje" takého......
0 0
šurka šurka

šurka je offline (nepripojený) šurka

Dobrý deň, možno otázka, ktorú mám, tu už niekde vysvetlená je, ale nenašla som ju. Preto prosím poraďte mi.
Ako SZČO som v DPFO za rok 2010 vykázala stratu. Živnosť som ukončila k 31. 5. 2011. Neviem, či spĺňam podmienku, vzhľadom na dobu podnikania v roku 2011 na to, aby som si stratu z roku 2010 mohla uplatniť v DPFO za rok 2011 v takej výške, akú potrebujem. Z par. 30 ZoDP mi to celkom nie je jasné. Za odpoveď a váš drahocenný čas veľmi pekne ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať