Zavrieť

Porady

Opravne polozky

Opravne polozky k pohladavkam v konkurze

Rad by som tu odkonzultoval konkretny pripad tykajuci sa opr.poloziek k pohl.,kedze mam k dispozicii nazor auditora s ktorym nesuhlasim.Mame vo firme pohladavky v sume 3000 EUR vytvorene a splatne v roku 2003.V roku 2005 bol vyhlaseny konkurz na dlznika my sme pohlad.prihlasili a boli nam v plnej vyske aj uznane.Ide o zahran.dlznika.Podla mojho nazoru mozem k 31.12.2005 vytvorit opravnu polozku vo vyske 100% menov.hodnoty pohladavok do dan.nakladov roku 2005.Nasledne niekedy v buducnosti na zaklade vysledku konkurzu rozpustim,pripadne odpisem nase pohladavky.Isty auditor tvrdi ze to nie je mozne s cim ja nesuhlasim.Vie mi niekto napisat nazor na tetno pripad? Dakujem za precitanie a odbornu odpoved.Poprosim ak sa da aj odvolanie na paragrafy a zakony pri zdvovodneni odpovedi.Este raz dakujem.

P.S.: Musim k 31.12.2005 precenit pohladavky kurzom NBS a az tak ich zauctovat do opravn.poloziek? Ake su to nepremlcane pohladavky,kde a ktory zakon ich definuje?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lluboss
    Opravne polozky k pohladavkam v konkurze

    Mame vo firme pohladavky v sume 3000 EUR vytvorene a splatne v roku 2003.V roku 2005 bol vyhlaseny konkurz na dlznika my sme pohlad.prihlasili a boli nam v plnej vyske aj uznane.Ide o zahran.dlznika.Podla mojho nazoru mozem k 31.12.2005 vytvorit opravnu polozku vo vyske 100% menov.hodnoty pohladavok do dan.nakladov roku 2005.Nasledne niekedy v buducnosti na zaklade vysledku konkurzu rozpustim,pripadne odpisem nase pohladavky.
    Súhlasím - pozir §20 zákona 595/2003 Z.z.
    (10) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu 38) alebo v uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu a ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa odseku 4. Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

    2.otázka: Musim k 31.12.2005 precenit pohladavky kurzom NBS a az tak ich zauctovat do opravn.poloziek? áno - zákon o účtovníctve, ocenenie v cudzej mene, Postupy účtovania pre podnikateľov - ak je pohľadávka v cudzej mene aj OP sa tvorí v cudzej mene.

    3.otázka
    Ake su to nepremlcane pohladavky,kde a ktory zakon ich definuje?
    Logicky - kým neuplynie doba stanovená zákonom. A tým je Občiansky zákonník pre občianskoprávne vzťahy a Obchodný zákonník 513/1991 pre obchodnoprávne vzťahy.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zdravím ťa Lluboss, ja mám podobný prípad, tak by som rada vedela, o čo sa opiera audítor, keď tvrdí, že sa nemá na tieto pohľadávky vytvárať opravná položka? Môj názor je - áno, má sa tvoriť, veď vieš, že bol vyhlásený konkurz, prihlásil si pohľadávku, čiže je riziko, že nebude sčasti, alebo celá uhradená a toto je práve dôvod na tvorbu opravnej položky v zmysle zákona o účtovníctve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.