Zavrieť

Porady

zivnostnicka ide na matersku

Dobry den, nevie niekto poradit? Som zivnostnicka (zivnost zalozena marec 2010). Chystam sa na matersku. Ako je to s odvodmi (do sociálnej a zdravotnej poistovne) pocas materskej a rodicovskej dovolenky? Oplati sa zivnost zrusit, pozastavit, alebo nechat aktivnu? volala som do poistovne a teta mi splietala cosi o tom, ze v pripade ze si zivnost necham aktivnu, pocas rodicovskej dovolenky mi socialna poistovna moze vyrubit nejaky poplatok na zaklade minulorocneho prijmu...
nevie niekto ako to funguje a co sa najviac oplati?

dakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Xanti Pozri príspevok
    Aj ja mám otázočky
    1. SZČO nastúpi na materskú,
    môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
    Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

    2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
    Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

    Ďakujem.
    1. Môže. Neplatí. (Pre ZP - neplatí preddavky, v rzzp prípadne doplatí zo skutočného príjmu).
    2. Môže. Pre ZP sa na ňu nevzťahuje minimum a preddavky platí,ako vyšli v rzzp, v rzzp prípadne doplatí alebo sa jej vráti poistné podľa skutočného príjmu. Pre SP sú dve možnosti - buď vyhlási, že činnosť szčo nevykonáva, potom neplatí poistné, ale nemala by vykonávať činnosť szčo, alebo toto nevyhlási môže vykonávať činnosť a keď je poistená, platí poistné.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Súhlas s Katy a R. Doplním - ak ti vznikne povinné nemocenské poistenie szčo od 1.7., tak ak ti nevznikne nárok na materské, môžeš dostávať nemocenské, najneskôr od 6 týždňov pred očakávaným pôrodom a najmenej, podľa zdravotného stavu ešte 6 týždňov po pôrode. Od narodenia dieťaťa máš nárok na rodičovský príspevok. Počas poberania nemocenského alebo materského poistné neplatíš, ani preddavky do ZP. Keď skončíš poberanie nemocenského alebo materského a budeš poberať RP, ak nebudeš vykonávať činnosť szčo, do SP treba dať vyhlásenie, že činnosť szčo nevykonávaš - poistenie s ti preruší a poistné neplatíš. V ZP počas poberania RP tiež poistné zatiaľ platiť nebudeš - možno začneš paltiť od 1.1.2012 - podľa výsledku rzzp za rok 2010. V ZP treba nahlásiť začiatok aj ukončenie poberania materského alebo nemocenského a v každom prípade aj poberanie RP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tamariel Pozri príspevok
    Dobry den, nevie niekto poradit? Som zivnostnicka (zivnost zalozena marec 2010). Chystam sa na matersku. Ako je to s odvodmi (do sociálnej a zdravotnej poistovne) pocas materskej a rodicovskej dovolenky? Oplati sa zivnost zrusit, pozastavit, alebo nechat aktivnu? volala som do poistovne a teta mi splietala cosi o tom, ze v pripade ze si zivnost necham aktivnu, pocas rodicovskej dovolenky mi socialna poistovna moze vyrubit nejaky poplatok na zaklade minulorocneho prijmu...
    nevie niekto ako to funguje a co sa najviac oplati?

    dakujem velmi pekne
    Platíš si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ? Ak nie - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok len na rodičovský príspevok - od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.

    Kedy nastupuješ na RD ? Predpokladáš príjem zo živnosti ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Aj ja mám otázočky
    1. SZČO nastúpi na materskú,
    môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
    Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

    2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
    Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

    Ďakujem.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Veronika, z poistenia v nezamestnanosti sa predsa materská nevypočítava ...

    veronikasad Pozri príspevok
    Platíš si dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ? Ak nie - nárok na materské ti nevznikne. Budeš mať nárok len na rodičovský príspevok - od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.


    tamariel je offline (nepripojený) tamariel

    tamariel
    dobrovolne poistenie v nezamestnanosti si neplatim, ale tiez nemam pocit, ze by sa to malo tohto tykat - ked idem na matersku, mam babo, nie som nezamestnana... na matersku nastupim v auguste, pravdepodobne. ta trva 8 mesiacov po novom tusim, takze v aprili 2012 budem uz na rodicovskej.

    poitna ale je, ako je to s odvodmi POCAS materskej a rodicovskej dovolenky. Ci v pripade, ze si zivnost nezrusim a nepozastavim, ale zostane aktivna, budem musiet platit odvody do soc a zdravot poistovne a ak ano, za akych podmienok. a ci sa potom vobec oplati si tu zivnost pocas materskej ponechat.

    prijem neviem predpokladat, bo neviem ake bude babo - ci anjelik po mne, alebo cert po drahom

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Xanti Pozri príspevok
    Aj ja mám otázočky
    1. SZČO nastúpi na materskú,
    môže nadalej faktúrovať za svoje služby? Prácu vykonáva dieťa SZČO navštevujúce strednú školu.
    Platí odvody do ZP a SP počas materskej?

    2. SZČO po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku.
    Môže stále faktúrovať za svoje služby? Platí odvody do ZP a SP?

    Ďakujem.
    Posúvam.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pokiaľ viem, tak nebolo treba pozastaviť živnosť ani doteraz počas poberania materského - a počas poberania materského sa poistné neplatí.
    Len pri zamestnancoch nesmie byť VZ.

    pri poberaní RP - niečo tu .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...?page_id=13213

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tamariel Pozri príspevok
    dobrovolne poistenie v nezamestnanosti si neplatim, ale tiez nemam pocit, ze by sa to malo tohto tykat - ked idem na matersku, mam babo, nie som nezamestnana... na matersku nastupim v auguste, pravdepodobne. ta trva 8 mesiacov po novom tusim, takze v aprili 2012 budem uz na rodicovskej.

    poitna ale je, ako je to s odvodmi POCAS materskej a rodicovskej dovolenky. Ci v pripade, ze si zivnost nezrusim a nepozastavim, ale zostane aktivna, budem musiet platit odvody do soc a zdravot poistovne a ak ano, za akych podmienok. a ci sa potom vobec oplati si tu zivnost pocas materskej ponechat.

    prijem neviem predpokladat, bo neviem ake bude babo - ci anjelik po mne, alebo cert po drahom
    .. no ak nebudeš mať 270 dní poistenia do pôrodu .. tak materská nebude vôbec. Mohla by byť za predpokladu, že si pred živnosťou bola zamestnaná a teraz by si sa prihlásila dobrovoľne na NP..
    V prípade, že nie je nárok na materské ... tak od narodenia dieťaťa môžeš požiadať o rodičocký príspevok.

    zivnostnicka ide na matersku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.