Zavrieť

Porady

Uhradené platby SZČO a neodhlásenie zo SP

FO SZČO v roku 2004 podal DP a nemal povinnosť platiť od 01.07.2005 odvody do SP, čiže sa mal odhlásiť a ak chcel platiť, mal sa dobrovolne prihlásť. On počas roku 2005 aj od 01.07.2005 platil nadalej odvody ako zákonný poistenec. Teraz mu prišlo zo SP, že sa ma odhlasiť a nasledne ak chce byť dobrovolný platca sa prihlásť k 01.01.2006
Uhradené odvody od 01.07.2005-31.12.2005 mu soc.poisťovňa vráti v roku 2006.
Účtuje v JU, môže si uhradené odvody dať do nákladov v roku 2005 a v roku 2006 zas do príjmov a zdaniť???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Podľa môjho názoru nie, pretože sú v r.2005 platené nad rámec zákona. Zo zákona mu povinnosť nevyplývala a ako dobrovoľný plátca prihlásený nebol; tam je možnosť platby až dňom prihlásenia sa do poistenia. Platby poistného by som v rámci uzávierkových operácií za r.2005 v príslušnej výške stornovala z VOZD a preúčtovala do VNZD. V r. 2006 by som už o tejto skutočnosti vôbec neúčtovala.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Chcem len doplniť, že ak by takto postupoval, v roku 2006 ešte musí o tom účtovať z dôvodu, že mu peniaze prídu na účet, takže potom ich dá do príjmov neovplyvňujúcich základ dane. Ale SP posiela preplatok aj z úrokami, takže úroky dá potom do zdaniteľného príjmu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=soske]FO SZČO v roku 2004 podal DP a nemal povinnosť platiť od 01.07.2005 odvody do SP, čiže sa mal odhlásiť a ak chcel platiť, mal sa dobrovolne prihlásť. On počas roku 2005 aj od 01.07.2005 platil nadalej odvody ako zákonný poistenec. Teraz mu prišlo zo SP, že sa ma odhlasiť a nasledne ak chce byť dobrovolný platca sa prihlásť k 01.01.2006

    To som prekvapená , pretože informácie boli také , že ten kto sa neodhlási z povinného plátcu v SP a prihlási sa podľa odovzdaného DP ako dobrovoľný , tak mu bežia súbežne dve poistenia . Aj poviné aj dobrovoľné . SP sa v jeho prípade zdá sa zachovala gentlemansky , keď mu chce vrátiť poistné .

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    [QUOTE=Zita5]
    soske
    FO SZČO v roku 2004 podal DP a nemal povinnosť platiť od 01.07.2005 odvody do SP, čiže sa mal odhlásiť a ak chcel platiť, mal sa dobrovolne prihlásť. On počas roku 2005 aj od 01.07.2005 platil nadalej odvody ako zákonný poistenec. Teraz mu prišlo zo SP, že sa ma odhlasiť a nasledne ak chce byť dobrovolný platca sa prihlásť k 01.01.2006

    To som prekvapená , pretože informácie boli také , že ten kto sa neodhlási z povinného plátcu v SP a prihlási sa podľa odovzdaného DP ako dobrovoľný , tak mu bežia súbežne dve poistenia . Aj poviné aj dobrovoľné . SP sa v jeho prípade zdá sa zachovala gentlemansky , keď mu chce vrátiť poistné .
    Zitka - nemôžem súhlasiť - toto čo ty uvádzaš - platí pre prípad, že bol DPO a zo zákona sa stal povinným platcom. Keď sa neodhlásil ako DPO naďalej ním bol a "bežali" mu dve poistenia - alebo v horšom prípade - vznikli nedoplatky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=Pepa]
    Zita5
    Zitka - nemôžem súhlasiť - toto čo ty uvádzaš - platí pre prípad, že bol DPO a zo zákona sa stal povinným platcom. Keď sa neodhlásil ako DPO naďalej ním bol a "bežali" mu dve poistenia - alebo v horšom prípade - vznikli nedoplatky.
    OK , som rada, uviedla si to na správnu mieru .

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ked plati povinne odvody a popri tom je este nemocensky dobrovolne poisteny, dobrovolne poistenie je VNZD?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    petovsan
    Podľa môjho názoru nie, pretože sú v r.2005 platené nad rámec zákona. Zo zákona mu povinnosť nevyplývala a ako dobrovoľný plátca prihlásený nebol; tam je možnosť platby až dňom prihlásenia sa do poistenia. Platby poistného by som v rámci uzávierkových operácií za r.2005 v príslušnej výške stornovala z VOZD a preúčtovala do VNZD. V r. 2006 by som už o tejto skutočnosti vôbec neúčtovala.
    Vrátené poistné, ktoré príde SZČO na účet v roku 2006, bude príjmom roka 2006. Vyplýva to z § 8 ods.1 písm.k) Zákona o dani z príjmov - vrátené poistné na zdravotné a sociálne poistenie , ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku poistného, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaň.obdobiach príjmy podľa §5 a § 6 sú ostatným príjmom. Tzn. že ak sú zaúčtované tieto platby do výdavkov ovpl.základ dane v roku 2005, v roku 2006 sa zdania cez § 8.
    Samozrejme je tu priestor pre tvorivosť, len treba dodržať účtovné postupy JÚ.

    Uhradené platby SZČO a neodhlásenie zo SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.