Zavrieť

Porady

DPH a predaj pozemku

Pokial je kupujuci neplatca DPH a predavajuci platca DPH pozemku, na ktorom je stavba vo vlastnictve tretej osoby. Je tento pozemok oslobodeny od DPH? Alebo je lepsie, aby aj kupujuci bol platca DPH? Predavajuci vlastni nehnutelnost 3 roky, stavba bola skolaudovana pred 10 rokmi. Podla mna je to podla zakona o DPH, paragraf 38, ale nie celkom sa v tom vyznam. Dost to suri, dakujem za rychlu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Dodanie tohto stavebného pozemku je oslobodené od DPH (§38.1), to či je odberateľ plátca DPH alebo nie v tomto prípade podľa mňa nehrá rolu keďže podľa §50.2) príležitostný predaj nehnuteľnosti /bez DPH/ nevstupuje do koeficientu.

    berty321 je offline (nepripojený) berty321

    berty321
    Mam dilemu, pretoze niekto mi tvrdi, ze DU bude brat do uvahy kupnu zmluvu, kde je pisane, ze sa predava pozemok (zastavane plochy a nadvoria), co je stavebny pozemok. Tym padom je to paragraf 38 odsek 2 a nie je oslobodene od DPH.

    berty321 je offline (nepripojený) berty321

    berty321
    Vedel by mi to niekto potvrdit alebo vyvratit? Ak by nebol pozemok oslobodeny od DPH, vyplati sa, aby kupujuci bol platca DPH alebo nie? Dakujem
    Naposledy upravil berty321 : 28.04.11 at 07:19

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Mne sa to javí takto:
    Ak je to stavebný pozemok - podlieha Dph.

    Oslobodený by bol iba v prípade ak by sa dodaval spolu s nehnuteľnosťou a tá by sa dodavala ako oslobodená.
    Ak sa predáva iba samotný pozemok vidím to iba ako dodanie s Dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.