Zavrieť

Porady

Odpisy

Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    hlava1 Pozri príspevok
    Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.
    Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hlava1 Pozri príspevok
    Dobrý večer, mala by som takú otázočku. Chcela by som vedieť ako sa odpisuje hmotný majetok v JÚ pokiaľ je jeho obstarávacia cena tak okolo 500-600€ ( fény,kulmy,pokladnica... ). Potrebovala by som to zahrnúť do podnikateľského zámeru a neviem si s tým dať rady nakoľko som úplný amatér v účtovníctve . Veľmi pekne ďakujem.
    Majetok do 1700€ sa neodpisuje. Zahrnieš ho jednorázovo do VOZD.

    Dotáciu UP na samostatne zárobkovú činnosť ani nie je možné použiť na majetok odpisovaný (OC nad 1700€)

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    marjankaj Pozri príspevok
    Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.
    Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    veronikasad Pozri príspevok
    Majetok do 1700€ sa neodpisuje. Zahrnieš ho jednorázovo do VOZD.

    Dotáciu UP na samostatne zárobkovú činnosť ani nie je možné použiť na majetok odpisovaný (OC nad 1700€)
    Som si aj myslela, ale nebola som si tým istá. ďakujem.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    hlava1 Pozri príspevok
    Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?
    Čo je to DM?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hlava1 Pozri príspevok
    Takže to môžem zahrnúť do kolonky DM do spotreby?
    Ak skratka DM je drobný majetok - ano

    JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

    JANA LC
    Dobrý deň,
    ja mám problém určiť dobu odpisovania DM. Nákladné auto zakúpené 2/3 v hotovosti a 1/3 na úver 24 mesiacov.

    Môžem ho zaradiť - odpisovať 4 roky, ako keby bolo zaplatené naraz?

    Ten úver je skoro ako leasing, majiteľom auta je zapísaná úverová spoločnosť. V splátkovom kalendári je len istina a úrok, DPH sa uplatnilo celé z DFA od predajcu.

    Ďakujem!

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak skratka DM je drobný majetok - ano
    no skôr som myslela dlhodobý majetok

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hlava1 Pozri príspevok
    no skôr som myslela dlhodobý majetok
    ale dlhodobý majetok (odpisovaný) je s OC nad 1700€. Ak je OC nižšia, ide o drobný hmotný majetok

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JANA LC Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    ja mám problém určiť dobu odpisovania DM. Nákladné auto zakúpené 2/3 v hotovosti a 1/3 na úver 24 mesiacov.

    Môžem ho zaradiť - odpisovať 4 roky, ako keby bolo zaplatené naraz? ÁNo, zaradíš ho do majetku a budeš 4 roky odpisovať. Spôsob jeho úhrady nemá nijaký vplyv na spôsob odpisovania .

    Ten úver je skoro ako leasing, majiteľom auta je zapísaná úverová spoločnosť. V splátkovom kalendári je len istina a úrok, DPH sa uplatnilo celé z DFA od predajcu.

    Ďakujem!
    V texte.

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    veronikasad Pozri príspevok
    ale dlhodobý majetok (odpisovaný) je s OC nad 1700€. Ak je OC nižšia, ide o drobný hmotný majetok
    aha, to by som mala potom ešte otázočku.všetko to potrebujem len do podnikateľského plánu a tam mám kolonky ako ,,Dlhodobý majetok do spotreby,, a ,,Odpisy majetku,, tak by som sa chcela spýtať teda, či keď tam dám ako nulu či to môže byť alebo tam teda mám niečo napísať. ďakujem

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    marjankaj Pozri príspevok
    Do 1700 € nemusíš odpisovať. Ide celé do nákladov.
    no to ako do nákladov mám dať celkovú tú sumu za ktorú som to kúpila? ako keď všetok majetok vyšiel spolu na 2000€ tak tú sumu mám napísať do ,,dlhodobý majetok do spotreby,, alebo si tam mám dať ,,drobný majetok do spotreby,,. Je to možno jednoduché ale ja som naozaj z toho úplne vedľa a potrebujem to len do podnikateľského zámeru. Veľmi pekne ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hlava1 Pozri príspevok
    no to ako do nákladov mám dať celkovú tú sumu za ktorú som to kúpila? ako keď všetok majetok vyšiel spolu na 2000€ tak tú sumu mám napísať do ,,dlhodobý majetok do spotreby,, alebo si tam mám dať ,,drobný majetok do spotreby,,. Je to možno jednoduché ale ja som naozaj z toho úplne vedľa a potrebujem to len do podnikateľského zámeru. Veľmi pekne ďakujem.
    každú položku musíš uviesť v podn.pláne samostatne - s nákupnou cenou
    je to drobný majetok.

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    veronikasad Pozri príspevok
    každú položku musíš uviesť v podn.pláne samostatne - s nákupnou cenou
    je to drobný majetok.
    no to viem, ale či to môžem potom zhrnúť ako celkovú cenu a dať to ako ,,drobný majetok do spotreby,,?lebo tam mám v nákladoch uvedenú aj tú kolonku tak chcem vedieť či to môžem tak uviesť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hlava1, prepač za moju reakciu - dúfam, že nie si Maďar, ktorý nechce rozumieť po slovensky.

    Ak ide o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, môžeš z nej nakupovať len drobný majetok s OC do 1700€. Spočítať môžeš akurát jednotlivé stlpce podnikatelského plánu.

    hlava1 je offline (nepripojený) hlava1

    hlava1
    veronikasad Pozri príspevok
    hlava1, prepač za moju reakciu - dúfam, že nie si Maďar, ktorý nechce rozumieť po slovensky.

    Ak ide o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, môžeš z nej nakupovať len drobný majetok s OC do 1700€. Spočítať môžeš akurát jednotlivé stlpce podnikatelského plánu.
    nie v pohode, to som čakala a nevadí...nie som maďar,ale účtovníctvu sa vôbec nerozumiem a dostala som papier čo tam má byť a sa pýtam aby som to mala dobre spravené aby mi to nevrátili....ale veľmi pekne ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prečo si teda nedáš ten podn.zámer spracovať niekomu kto tomu rozumie. O dotáciu som žiadala pred 8 rokmi, po dlhoročnej praxi účtovníčky. Keďže som vedela, že komisia sa chytá blbostí, podn. plán (textovú časť) som si dala spracovať vo firme, ktorá robila školenie podn.minima ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.