Zavrieť

Porady

Registračná pokladňa - tržby - príjmové doklady

Milí Poraďáci,
Chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri účtovaní tržieb /PÚ/ z registračnej pokladne.
Od firmy som dostala len disketu - kde sú údaje:
Dátum, rôzne služby, TOTAL, GT, Z CNT.
Mám dojem, že to nahadzovali do excelu len z bločkov - nie sú údaje zablokované - nie je rekapitulácia za mesiac. Môžem len spočítať TOTAL za mesiac a porovnať s GT.
Stačí, keď majú len takúto evidenciu?

Ďalej, ak zaúčtujem tržby za každý deň, mám vytlačiť príjmový doklad za každý deň?
Ak zapíšem len raz za mesiac, podkladňa môže byť v mínuse.

Aký je Váš názor?
Ďakujem,
Laura
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Laura1
    Milí Poraďáci,
    Chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri účtovaní tržieb /PÚ/ z registračnej pokladne.
    Od firmy som dostala len disketu - kde sú údaje:
    Dátum, rôzne služby, TOTAL, GT, Z CNT.
    Mám dojem, že to nahadzovali do excelu len z bločkov - nie sú údaje zablokované - nie je rekapitulácia za mesiac. Môžem len spočítať TOTAL za mesiac a porovnať s GT.
    Stačí, keď majú len takúto evidenciu?

    Ďalej, ak zaúčtujem tržby za každý deň, mám vytlačiť príjmový doklad za každý deň?
    Ak zapíšem len raz za mesiac, podkladňa môže byť v mínuse.

    Aký je Váš názor?
    Ďakujem,
    Laura
    Ak zodpovedáte za vedenie účtovníctva, pýtajte si riadne vedenú evidenciu ERP so všetkým, čo zákon o ERP vyžaduje. Pri chybe, by sa ťažko dokazovalo, na koho strane bola. Doporučujem zapisovať údaje v PÚ v dátumoch tak, ako je robená denná uzávierka. Príjmové bločky vypisovať nemusíte, budete mať denné uzávierky ERP.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    JankaO
    Ak zodpovedáte za vedenie účtovníctva, pýtajte si riadne vedenú evidenciu ERP so všetkým, čo zákon o ERP vyžaduje. Pri chybe, by sa ťažko dokazovalo, na koho strane bola. Doporučujem zapisovať údaje v PÚ v dátumoch tak, ako je robená denná uzávierka. Príjmové bločky vypisovať nemusíte, budete mať denné uzávierky ERP.
    Tu by sa téma dala doširoka rozdiskutovať. Doklad z ERP nie je účtovným dokladom. Čo je účtovný doklad je obsiahnuté v § 10 Zákona o účtovníctve. Z praxe viem, že žiadna z firiem nevyužíva výkazy dennej uzávierky pre účely účtovného dokladu (aspoň som sa s tým nestretla), využíva ich pre účely dokladovania výšky prijatej tržby, u platiteľa DPH aj pre vyčíslenie dane. Účtovné doklady sa vystavujú samostatne a spomínané výkazy sú využívané na dokladovanie (ale ani to nie je podmienka). Je samozrejmé, že účtovaná tržba by mala byť kontrolovaná na výkazy z ERP. Takže kontrolovať, ale účtovný doklad a jeho vystavenie riešiť v závislosti od ostatných podmienok, rovnako ako periodicitu ich vystavovania. Na Porade už bolo viackrát rozoberané účtovanie tržby z ERP a to z rôznych pohľadov a s rôznym odôvodnením.

    Ak obdržíte z firmy výkaz o tržbe z Excelu, môže byť pre vás podkladom k zaúčtovaniu. Záleží, ako máte dohodnuté podmienky, t.j. či zostavenie výkazu je v zodpovednosti toho, kto ho vystaví, alebo či si budete overovať uvádzanú správnosť na výkaz z ERP. Predpokladám, že firma si zabezpečuje riadnu evidenciu výkazov dennej a mesačnej uzávierky v súlade s Vyhláškou o ERP a vedie knihu výkazov. Je však vždy veľmi dobré a aj to doporučujem, kontrolovať si predložené podklady aj na výkaz z ERP (periodicita je na vás), to pre prípad, aby sa predišlo možným chybám.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem za odpovede, asi bude predsa najlepšie, keď si nahodím do pokladne každý deň, nech je to v poriadku, nerobí mi to problém, veď program mi automaticky vystaví príjmový doklad, len predsa vytlačiť zo 350 dokladov, postrihať a nalepiť - nebudem sa nudiť!!
    Laura

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ak Vás ešte môžem poprosiť:
    dostala som od firmy tri ručne vypísané príjmové doklady - vystavené na služby - tieto položky nie sú uvedené v registračnej pokladni. Mám dojem, že by tam mali byť nahodené.
    Myslím, si, že by som mala vystaviť faktúru vydanú - a príjmový doklad - úhrada faktúry..
    Alebo sa trápim zbytočne?????

    Ďakujeeeem!!!


    Laura

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Mala by byť vystavená faktúra a tak príjmový doklad - úhrada faktúry.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Lenka, ďakujem,
    som rada, že aj keď nie som si istá, aspoň uvažujem správne.Už to je pre mňa dobrý pocit!!!

    Pozdravuje Laura

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Už len záleží na tom, kto bol odberateľom. Podnikateľ alebo občan? Druhá strana nepotrebovala faktúru?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Treba zvážiť, či ide o služby, ktoré podliehajú evidencii cez ERP( príjem za ich poskytnutie). Ak nie, nemyslím, že je nutná faktúra , najmä ak poskytovateľ služby nie je platiteľ DPH.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Lenka - Odberateľ je súkromná osoba, nepotrebuje faktúru.
    Johanka - je to služba - zmena internetového pripojenia.

    Myslíte si, že stačí, keď nahodím PPD? - Nie je problém vystaviť faktúry, je ich len 3, ale pre budúcnosť......

    a ešte niečo - moja firma nie je platca DPH!!
    Laura

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Laura1
    Lenka - Odberateľ je súkromná osoba, nepotrebuje faktúru.
    Johanka - je to služba - zmena internetového pripojenia.

    Myslíte si, že stačí, keď nahodím PPD? - Nie je problém vystaviť faktúry, je ich len 3, ale pre budúcnosť......

    a ešte niečo - moja firma nie je platca DPH!!
    Laura
    Tak musím aj tak, alebo nie????

    Laura

    niklo je offline (nepripojený) niklo

    niklo
    prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    niklo
    prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem
    Pokiaľ viem, nikde nie je určené, že poklad. kniha sa musí viesť ručne.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    niklo
    prosim Vás, mozete mi niekto este potvrdit, ze nemusim viest rucne vedenu pokladnicnu knihu (v takej tej klasickej forme kupenu niekde v papiernictve)?..staci na to Excel alebo MRP?...dakujem
    Stačí MRP, excel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.