Zavrieť

Porady

stravne lístky

môžem ako živnostník ked pracujem v mieste bydliska od 1.1.2006 použivať stravne lístky a v akej hodnote.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    plecho
    môžem ako živnostník ked pracujem v mieste bydliska od 1.1.2006 použivať stravne lístky a v akej hodnote.
    Na stravné lístky máš nárok za tých istých podmienok ako zamestnanec, t.j. treba odpracovať minim. 4 hod./deň. Nezáleží na tom kde pracuješ, iba ak by si bola mimo svojho miesta podnikania, t.j. na prac. ceste, vtedy máš nárok na stravné podľa zák. o CN. Avšak za ten deň nemáš nárok na stravný lístok. Ak si súčasne zamestnanec, vtedy nemáš nárok na stravný lístok ako SZČO.
    Stravný lístok si môžeš kúpiť v cene akej chceš. Ale do nákladov si môžeš dať len takú sumu ako u zamestnancov = 55% z ceny, max. zo sumy 89 Sk.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Neviete kedy uzrie svetlo sveta to sľubované usmernenie ohľadom tejto záležitosti?

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    DanielaSĽ
    Vďaka za link, ale toto je tu rozpísané po celej porade. Mňa skôr zaujímalo, či už vyšlo ustanovenie, podľa ktorého by mali živnostníci jasno, aký majú presne nárok na stravné. Lebo podnikateľ je v práci nonstop, nie?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Janka6685
    Vďaka za link, ale toto je tu rozpísané po celej porade. Mňa skôr zaujímalo, či už vyšlo ustanovenie, podľa ktorého by mali živnostníci jasno, aký majú presne nárok na stravné. Lebo podnikateľ je v práci nonstop, nie?
    Zatiaľ ešte zrejme nevyšlo. A keďže by sa na nás mali vzťahovať ustanovenia zákonníka práce, aspoň cez uzávierkové obdobie by sme možno mali mať nárok na 2 obedy denne :
    § 152 Zákonníka práce ods.(2) " Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    A bude mat SZCO narok na stravne aj ked napriklad si nezakupi stravné šeky, ale reštaurácia mu vystaví FA na jedlo, napriklad stravná jednotka je 74,- sk krat počet dni pracovnych v mesiaci, z výslednej sumy 55% VOD, 45% VND??????

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lydinka
    A bude mat SZCO narok na stravne aj ked napriklad si nezakupi stravné šeky, ale reštaurácia mu vystaví FA na jedlo, napriklad stravná jednotka je 74,- sk krat počet dni pracovnych v mesiaci, z výslednej sumy 55% VOD, 45% VND??????
    aj to je spôsob zabezpečenia stravy - ale dobre bude mať uzavretú zmluvu o poskytovaní stravovania aj s určenou stravnou jednotkou.

    PEPO2 je offline (nepripojený) PEPO2

    som normálna PEPO2
    Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ?

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    PEPO2
    Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ?
    Podľa § 152 ods.2 ZP nie, lebo "Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny."Katija

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Je to možno úsmevné, ale aby bola naplnená litera zákona, musí si SZČO viesť evidenciu "dochádzky", koľko v daný deň odpracovala hodín a z toho vyplývajúci nárok na stravnú jednotku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Marína vieš že aj ja som už na to myslela , že ako SZČO preukáže , že pracoval a čo s tou dochádzkou ? Je to sranda , že ? Že by diera v zákone ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zita5
    Marína vieš že aj ja som už na to myslela , že ako SZČO preukáže , že pracoval a čo s tou dochádzkou ? Je to sranda , že ? Že by diera v zákone ?
    Je to
    Ahoj Zitka, ako si na tom s IB?, verím, že je všetko šťastne vyriešené.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tweety
    Je to
    Ahoj Zitka, ako si na tom s IB?, verím, že je všetko šťastne vyriešené.
    Už som zablokovala IB , ideme do banky . Ale , už viem kód , pracovali prsty /ako bolo radené/, tak na to prišli , ale už som potom zablokovala účet .:p :p

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    PEPO2
    Prosím Vás, v novembri som nastúpila po Mat.dovolenke do zamestnania. Zamestnali ma len na 4 hod./deň. Mám nárok na stravné lístky ?
    Ono záleží aj od zamestnávateľa. Ak by súhlasil s tvojim pracovným režimom tak, že Po až Št odrobíš 4,5 hodiny a v piatok 2 hodiny a takýto režim priamo zakomponovať do prac. zmluvy a všetko by bolo vyriešené a máš nárok týždenne na 4 stravenky.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Marína
    Dobre si to vymyslel pre zamestnancahttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif,Manual, ale čo na to zamestnávateľ?!
    Majka, však píšem že ak by súhlasil, za opýtanie nič nedá ani nestratí, môže si len polepšiť

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    andrej_rv
    Zatiaľ ešte zrejme nevyšlo. A keďže by sa na nás mali vzťahovať ustanovenia zákonníka práce, aspoň cez uzávierkové obdobie by sme možno mali mať nárok na 2 obedy denne :
    § 152 Zákonníka práce ods.(2) " Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla."
    Tak by to malo byť, nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.