Zavrieť

Porady

Dodávateľské faktúry z roku 2010 v roku 2011

Dobrý deň,
prosím o radu ako mám postupovať. Majiteľka firmy mi oznámila, že náš dodávateľ po nás žiada, aby sme mu zaplatili štyri faktúry za služby ešte z roku 2010. Na základe kontroly sme prišli na to, že my tieto jeho 4 faktúry vôbec neevidujeme. Ako mám postupovať so zaúčtovaním jeho dodávateľských faktúr z roku 2010 v roku 2011, keďže je už podané aj DPPO? Je potrebné urobiť dodatočné DP a tiež DDP DPH? Tomuto by som sa chcela vyhnúť, ale neviem, či je to vôbec nejakým spôsobom možné. Jedná sa o 4 fa v hodnote cca 1500,- eur s dph. Pomôžte prosím.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ak výsledkom DP v r.2010 nebola strata, tak to môže ísť do nákladov v r.2011
    Zákon o DZP
    §17
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
    DPH sa môže uplatniť v období kedy dostanem doklad
    Zákon o DPH
    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane


    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    MOLAB Pozri príspevok
    babi2, plavčík, skutočne ďakujem veľmi pekne, už som sa fakt bála, že budem musieť robiť tie dodatočné DP. Môžem to účtovať riadne cez 518? Jedná sa o službu. Nemusím to dávať ani cez 429??
    Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
    Môžeš to účtovať na 518, pozri aj tu sme to rozoberali
    http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Pravdepodobne si nemala na to rezervu a tak by som asi to urobila tak, že by som to dala normálne do nákladov r.2011 s 19%DPH, lebo ide o relatívne malú sumu.

    MOLAB je offline (nepripojený) MOLAB

    MOLAB
    babi2, plavčík, skutočne ďakujem veľmi pekne, už som sa fakt bála, že budem musieť robiť tie dodatočné DP. Môžem to účtovať riadne cez 518? Jedná sa o službu. Nemusím to dávať ani cez 429??
    Ďakujem ešte raz veľmi pekne.

    luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

    luciaNR
    Ahojte poraďáci, neviem čo mám robiť...
    Daňové priznanie 2012 podané a účto uzavreté. Včera mi konateľ priniesol doklady na dph pre 1Q 2013, a sú tam 2 došlé faktúry, ktoré patria
    do roku 2012, vystavené, aj zdanit.plnenie 31.12.2012. Skoro ma porazilo keď som to zbadala. A to som od januára do marca
    pripomínala, či ešte nie sú nejaké fa k roku 2012 jedná sa o sumu cca 200 € s dph
    Čo mám urobiť? Môžem si teda uplatniť dph podľa §51 ods 2 aj v roku 2013? (ale on tie doklady určite mal) Čo mám robiť s DPPO 2012? musím podať dodatočné DP?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    luciaNR Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, neviem čo mám robiť...
    Daňové priznanie 2012 podané a účto uzavreté. Včera mi konateľ priniesol doklady na dph pre 1Q 2013, a sú tam 2 došlé faktúry, ktoré patria
    do roku 2012, vystavené, aj zdanit.plnenie 31.12.2012. Skoro ma porazilo keď som to zbadala. A to som od januára do marca
    pripomínala, či ešte nie sú nejaké fa k roku 2012 jedná sa o sumu cca 200 € s dph
    Čo mám urobiť? Môžem si teda uplatniť dph podľa §51 ods 2 aj v roku 2013? (ale on tie doklady určite mal) Čo mám robiť s DPPO 2012? musím podať dodatočné DP?
    Uplatniť nárok sa dá už jedine cez DDP.

    luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

    luciaNR
    Musím podať dodatočne alebo môžem? Ak sa to rozhodne nechať tak, ako mám postupovať účtovne? už je to aj uhradené z firemného účtu.
    No až teraz kukám, že síce zdaniteľné plnenie je 31.12.2012, no týka sa to služieb na rok 2013, sú to domény od dec./12 do nov./13. Ani v tomto prípade nemôžem účtovať do nákladov teraz? Viem, malo to ísť do časového rozlíšenia. Je možnosť to aspoň nákladovo účtovať teraz? ďakujem zatiaľ veľmi pekne!!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Faktúry môžeš zaúčtovať do roka 2013. Ale nárok na uplatnenie odpočtu len cez DDP k dph, inak neuplatnená dph je nedaňovým nákladom.

    luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

    luciaNR
    Tweety Pozri príspevok
    Faktúry môžeš zaúčtovať do roka 2013. Ale nárok na uplatnenie odpočtu len cez DDP k dph, inak neuplatnená dph je nedaňovým nákladom.
    ďakujem veľmi pekne za radu. len ako to zaúčtujem v podvojnom. čiže na 518 pôjdu domény od 01/13-11-13, a na ktorý účet dám december/12 a tú dph? Konateľ nechce dodatočné DP

    Dodávateľské faktúry z roku 2010 v roku 2011

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.