Zavrieť

Porady

refakturácia depozitu do zahraničia

Dobrý deň,

naša firma pôsobiaca na Slovensku rozbieha tú istú činnosť v Čechách. Ešte nie je všetko právne doladené, ale aby sme vôbec mohli v Čechách začať, potrebovali sme prenajať priestory. Podotýkam - v Čechách nebudeme mať organizačnú zložku, bude to úplne iná s.r.o. /ale rovnakí majitelia ako v SR/.
Naša firma podpísala s realitkou rezervačnú zmluvu na nájom-na základe ktorej sme uhradili rezervačný poplatok.
Moja otázka znie: mám tento rezervačný poplatok týkajúci sa tých českých priestorov na Slovensku samozdaniť? mám iba zmluvu, neprišla mi žiadna faktúra.
A keď to budem o mesiac refaktúrovať na tú českú sro, mám to faktúrovať bez DPH? už celý víkend to tu riešim a už som taká domotaná z toho zákona o dph, že neviem, čo s tým robiť.

ďakujem moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Režim DPH musí byť obsiahnutý v rezervačnej zmluve. Ak by bola povinnosť samozdanenia, musí zmluva /považovaná za faktúru/ obsahovať údaj o prenose daňovej povinnosti na príjemcu služby /viď analogicky § 73/2/h nášho ZoDPH/. Keďže ide o právo na užívanie nehnuteľnosti, ide o § 16, ods. 1 nášho ZoDPH, samozdanenie neprichádza do úvahy, lebo miesto dodania je ČR. Keďže nájomné môže byť oslobodené, aj zdanené, /viď náš § 38, ods. 3 a 5/, mala by rezervačná zmluva /považovaná za faktúru/ režim DPH uvádzať. Ak sa tam režim DPH neuvádza, možno rezerváciu nájmu považovať za oslobodenú od DPH. Z toho mi vyplýva, že nič nemusíš samozdaňovať. Keďže toto plnenie bolo prijaté ako oslobodené, budeš ho ako oslobodené refakturovať aj novej sro. Ešte raz dobre preštuduj zmluvu, aj odporučené §.

    refakturácia depozitu do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.