Zavrieť

Porady

Pomôžte prosím, odpis pokazeného tovaru

Dobrý deň poraďáci, prosím Vás o radu. Obchod so zeleninou nakúpi zeleninu, uplatní si DPH na vstupe. Pokazenú zeleninu odpíše a tu som v koncoch, neviem, čo s DPH a počula som , že sa môže odpisovať len nejaké percento.
Ďakujem veľmi pekne za radu, jednotka účtuje v sústave JÚ.
Zdenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    škoda nie je dodanie v zmysle Z-DPH, teda DPH neodvádzaš.
    Ak by to bola krádež, tak áno.

    wasko je offline (nepripojený) wasko

    wasko
    To by som aj ja rada vedela čo s DPH. Ak odpíšem tovar do škôd na 549/504 musím vrátiť z tohto tovaru DPH alebo s DPH nič neriešim. Hrabala som sa v predošlých príspevkoch a v jednom staršom príspevku bolo napísané že zo škôd sa DPH neodvádza a v novšom príspevku zase že áno.

    Prosím mohol by mi niekto pomôcť s touto dilemou?
    Vopred ďakujem

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Zdenka Kotúčová Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci, prosím Vás o radu. Obchod so zeleninou nakúpi zeleninu, uplatní si DPH na vstupe. Pokazenú zeleninu odpíše a tu som v koncoch, neviem, čo s DPH a počula som , že sa môže odpisovať len nejaké percento.
    Ďakujem veľmi pekne za radu, jednotka účtuje v sústave JÚ.
    Zdenka
    ...netreba však zabudnúť na internú smernicu, v ktorej si ÚJ stanoví percento prirodzeného výsychu tovaru. A to preto, aby aj nákup bol daňovo uznateľný výdavok

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    wasko Pozri príspevok
    To by som aj ja rada vedela čo s DPH. Ak odpíšem tovar do škôd na 549/504 musím vrátiť z tohto tovaru DPH alebo s DPH nič neriešim. Hrabala som sa v predošlých príspevkoch a v jednom staršom príspevku bolo napísané že zo škôd sa DPH neodvádza a v novšom príspevku zase že áno.

    Prosím mohol by mi niekto pomôcť s touto dilemou?
    Vopred ďakujem
    Ak máš smernicu na odpis tovaru, neúčtuješ na 549, ale priamo na 504

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    správne, ak by šlo o PU, ale zadanie riešime v sústave JU.
    zásoby, odpis, škoda, prirodzené úbytky - ide len o evidenciu zásob, prípadne úpravu ZD. Peňažný denník to neovplyvňuje.

    wasko je offline (nepripojený) wasko

    wasko
    Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    wasko Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?
    Nie, som Ti písala, že IS MUSÍŠ mať, a neúčtuješ na 549 ale priamo 504/132 - ID. A áno, s DPH nerobíš nič.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    wasko Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?
    áno smernica je povinná - tam si môžeš predsa určiť stratné, spôsob účtovania a i.
    ak budeš považovať taký tovar za škodu a účtuješ spôsobom B, tak 549/504 môže byť.
    (mimo zadania - Ak to budeš považovať za úbytky v rámci stratného - IS, necháš na 504 ako daňový náklad.)

    Pomôžte prosím, odpis pokazeného tovaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.