Zavrieť

Porady

nadmerný odpočet DPH

Dobrý deň,

minulý mesiac nám vyšiel nadmerný odpočet 160 EUR. tento mesiac je naša daňová povinnosť vo výške 3500 EUR (sumy ilustračné) - bez odpočítania nadmerného odpočtu z minulého mesiaca

Pri účtovaní DPH preúčtovávam 343.1/343.2
343.1 = DPH koeficientom na odpočítanie
343.2 = výsledkom je daň na úhradu/nadmerný odpočet
keďže máme koeficient, neodpočítanú daň zaúčtujem na 548/343.2

minulý mesiac nám vyšiel nadmerný odpočet, teda na 343.2 mám pohľadávku voči daňovému úradu vo výške 160 EUR. Tento mesiac máme daňovú povinnosť a chcela by som sa opýtať aký použijem účtovný zápis, aby som túto sumu nadmerného odpočtu odpočítala na riadku číslo 30 daňového priznania

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katuliK1986 je offline (nepripojený) katuliK1986

    katuliK1986
    a ešte prosím, má sa ten nadmerný odpočet 160 EUR uviesť na riadok 30 alebo 32 v daňovom priznaní? ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    NO na r. 30 sa ti nedostane - to si tak mala v predchádzajúcom období. Má byť na r.32
    Ak máš na mysli program, tak by si mala uviesť aký je to program, ktorý ti generuje hotové výkazy. 343.2 je MD, takže preúčtuješ na Dal stranu a použiješ účet, kde máš momentálne aktuálnu daňovú povinnosť MD stranu, výsledkom bude rozdiel k úhrade.
    Inak je to len o správnom vyplnení DP DPH. NO z predchádzajúceho obdobia uvedieš na r.32
    a na r.33 budeš mať rozdiel-povinnosť k úhrade.

    katuliK1986 je offline (nepripojený) katuliK1986

    katuliK1986
    ďakujem, ja mám proluc. do riadku 32 sa mi dalo vojsť bez účtovného predpisu, takže na mojom účte 343.2 mám teraz akoby pohľadávku, takže keď zaúčtujem tento mesiac, vyjde mi presne daňová povinnosť v tej sume a nič nemusím ani preúčtovávať.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Ahojte, chcem sa spýtaŤ, sme štvrťročný platci DPH. Za minulý štvrťrok vznikol nadmerný odpočet. Za tento štvrťrok tiež vznikne nadmerný odpočet. Program mi túto sumu nadmerného odpočtu vypočita v riadku 33 / priznanie DPH/ , ale znamienkom mínus. Je to správne? Ďakujem.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Soňula Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa spýtaŤ, sme štvrťročný platci DPH. Za minulý štvrťrok vznikol nadmerný odpočet. Za tento štvrťrok tiež vznikne nadmerný odpočet. Program mi túto sumu nadmerného odpočtu vypočita v riadku 33 / priznanie DPH/ , ale znamienkom mínus. Je to správne? Ďakujem.
    Áno, pretože sa to berie z pohľadu DU.

    nadmerný odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.