Zavrieť

Porady

FA za účtovníctvo za minulé obobie

V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
Mám otázku:
1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Teraz neviem ci som to pochopila... on nevytvoril rezervu na uctovnu zavierku, vystavil fakturu za rok 2010 v roku 2011, podal danove priznanie a teraz chce robit dodatocne danove priznanie kvoli jeho vlastnej fakture, a chce za to zaplatit?

    Dobre to chapem?
    Naposledy upravil zk24 : 18.08.11 at 10:34

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    EkoMax Pozri príspevok
    V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
    Mám otázku:
    1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
    2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?
    nevýznamné chyby v neprospech daňovníka, t.j. ak zaplatil viac daní ako mal, potom sa nemusí podávať opravné daňové priznanie, ale náklady uplatniť v nasledujúcom roku. Ten paragraf teraz rýchlo neviem nájsť, ale už aj ja som ho použila.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Tak ako píše JAJA11 - faktúru možno zahrnúť do daňových nákladov roku 2011, nie je povinnosť z tohto dôvodu podávať dodatočné DP. V starom roku bolo odvedené viac dane ako malo byť. Zaúčtovaním rezervy na účt. v starom roku by bola danová povinnosť nižšia.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    EkoMax Pozri príspevok
    V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
    Mám otázku:
    1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
    2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?
    Vyznacene sa dako bije... ak ju vystavil vo februari, tak o svojej vlastnej fakture predsa vedel 4 mesiace pred podanim danoveho priznania!!! A ak uz strasne chce podavat dodatocne kvoli vlastnej chybe, tak jedine zadarmo...

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Ďakujem za odpovede. Presne toho názoru som aj ja. Myslím že bo robil vedome. Faktúra mu bola vyplatená, len nebola zaúčtované, takže ju zaúčtujem v roku 2011.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    EkoMax Pozri príspevok
    V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
    Mám otázku:
    1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/ zaúčtovať do roku 2011 môžeš, ale nie do nákladov - v zmysle § 59, ods. 13, PÚP na 429+343/321
    2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ? ddp nemusí, účtovný náklad si už neuplatní, ten patril do roku 2010, ale daňový náklad ako odpočítateľnú položku v riadku 290 priznania DPPO, § 29 ZoDP určuje pravidlá pre zdaňovanie, nie pre účtovanie
    odpoveď modrým v texte

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Náklady minulých rokov, na ktoré nebola tvorená rezerva je možné účtovať aj na nákladové účty - ak účtovná jednotka považuje túto položku za nevýznamnú. Tak som to už v minulosti zaúčtovala a nemali k účtovaniu výhrady ani audítori.

    Možno sa k tomu niekto vyjadrí.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tak to by ma zaujimalo rozuzlenie tohto, lebo ja som v roku 2010 zabudla spravit predpis DMV, na co som prisla az podla vypisu z banky. Spravila som teraz ten predpis za rok 2010 ale dala som to na AE ako nedanove naklady. Povazujem tento naklad za totalne nevyznamny v uctovnictve tejto uctovnej jednotky.

    Ak ma presvedcite ze to moze byt danovy naklad, budem rada.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Link na príslušný paragraf , ktorý citovala a_je_to :

    (13) Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých
    rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých
    účtovných období
    a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona

    Ja viem, že chyby minulých období sa rozlišujú na významné a nevýznamné. Významné sa účtujú oproti 428,429. Nevýznamné na príslušné nákladové a výnosové účty. Daňovo sa to rieši podľa toho, ako by to ovplyvnilo základ dane. Ak by sa daňová povinnosť zahrnutím príslušných účt.dokladov zvýšila - treba podať dodatočné DP. Ak by bola daňová povinnosť nižšia, nie je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
    Posúdenie či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu je na posúdení účtovnej jednotky. V mojom prípade sa jednalo o relatívne vysokú sumu, audítor ju považoval za nevýznamnú.

    Určite sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
    Naposledy upravil GABAZ : 18.08.11 at 12:18

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    významnosť položiek si musí každá účtovná jednotka určiť vo svojich interných smerniciach. Ak to je v smernici (samozrejme, že v akceptovateľnej miere) ošetrené, nemajú auditori, ani daňováci námietky. Významnosť položiek sa stanovuje buď v porovnaní s výsledkom hospodárenia (pred zdanením) alebo s výnosmi. Bežne zaužívané je určiť si, že ÚJ považuje za bezvýznamné položky 1-5% z VH alebo do 5% z výnosov. Inak, povinnosť podať dodatočné DP v prípade, že strata má byť nižšia alebo daňová povinnosť vyššia a jedná sa len o nevýznamnú položku zanikla - toto platilo do februára 2009. Ostalo však, že pokiaľ ide o významnú položku a už je schválená ÚZ (nie len odovzdaná na DÚ), opravy minulých období sa riešia v aktuálnom období cez 428, resp. 429 a podaním dodatočného DP. Pri bezvýznamných položkách - tieto sa účtujú priamo do nákladov alebo výnosov v období, kedy sa ÚJ o nich dozvedela, sú to riadne daňové náklady, resp. výnosy tohto obdobia a za minulé obdobie sa nepodáva dodatočné DP.
    Ešte pozor - nezabudnúť si určiť, že či sa významnosť bude posudzovať za každú položku a ak áno, do akej sumárnej výšky v jednom zdaňovacom období sú ešte tieto bezvýznamné položky stále bezvýznamné.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    zk24 Pozri príspevok
    Tak to by ma zaujimalo rozuzlenie tohto, lebo ja som v roku 2010 zabudla spravit predpis DMV, na co som prisla az podla vypisu z banky. Spravila som teraz ten predpis za rok 2010 ale dala som to na AE ako nedanove naklady. Povazujem tento naklad za totalne nevyznamny v uctovnictve tejto uctovnej jednotky.

    Ak ma presvedcite ze to moze byt danovy naklad, budem rada.
    Zuzka, pozri tu sa to rozoberalo
    http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.