Zavrieť

Porady

Zauctovanie DPH

Dobry den,
potrebovala by som poradit ako zauctovat DPH, podnikatel si nechce uplatnit dph a na prijatej fakture je dph vycislena. Do nakladov mi ide len suma bez dane a neviem kam zauctovat DPH. Moze mi niekto poradit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    To účtovanie nemáš dobré, ak napr. účet 34320 je DPH 20% na vstupe, účet 34330 vzťah k štátnemu rozpočtu z titulu DPH,
    účtovanie faktúry má byť MD 042, MD 34320/D 321, uplatenie odpočítania dane v daň.priznaní za 1.Q. MD 34330/D 34320, zrušenie odpočítania dane v daň.priznaní za 2.Q. MD 34330-/ D 34320- a až následne,keď je jasné , že si odpočítanie dane neuplatňujete a uplatenené odpočítanie dane ste zrušili, je potrebné zmeniť účtovanie faktúry na MD 042, MD 548/D 321, prípadne ho ponechať a interným dokladom účtovať účtovný zápis MD34320-, MD548+.
    Naposledy upravil Adiks : 21.08.11 at 21:31

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kikuša Pozri príspevok
    Dobry den,
    potrebovala by som poradit ako zauctovat DPH, podnikatel si nechce uplatnit dph a na prijatej fakture je dph vycislena. Do nakladov mi ide len suma bez dane a neviem kam zauctovat DPH. Moze mi niekto poradit? Dakujem
    Ak má na odpočet nárok a neuplatní si ho, dph bude nedaňovým nákladom. Takže zaúčtuj ju tam, kam aj faktúru, len hodnotu dph daj na nedaňový náklad.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... ja osobne, by som skôr tú DPH zaúčtovala na vrub účtu: 548AE ( neovplyvňujúceho základ dane) ... nakoľko ide o platcu DPH, ktorý si dobrovoľne neuplatnil nárok na jej odpočet = takto by táto DPH nevstupovala do skladovej ceny materiálu, či tovaru a na dôvažok ani nejde, podľa môjho názoru, o obstarávacie náklady akotaké ...

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    takto, najprv sme si tu DPH uplatnili v danovom priznani 1Q, ale potom si to rozmyslel, ze si ju nechce uplatnit, tak aby sme nepodavali dodatocne danove,a v 2Q sme spravili len ID akokeby dobropis na dph , aby sa DPH vynulovalo.
    prijata fa 25.2 042/321
    343/321

    ID dobropis k DPH
    - 343/ ?

    a toto neviem ako spravne zauctovat

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... veď takto nemáš účtovný prípad, t. j. spracovanie interného dokladu na takomto základe, t. j. že ste nechceli podávať dodatočné daňové priznanie, neobstojí ... a prípadná daňová kontrola k DPH ti takto vzniknutý schodok určite neuzná ...
    Naposledy upravil promont maja : 19.08.11 at 13:44

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kikuša Pozri príspevok
    mozte mi teda poradit ako najlepsie to zauctovat. dakujem
    Ak nie je zákonný dôvod na neuplatnenie dph, preúčtovanie nie je v súlade s účtovníctvom, ani so zákonom o dph. Nárok ste si uplatnili, nerobte s tým už nič.

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    lenze danove za 2Q je uz podane aj s tym dph. uctovala som takto

    Prijata fa 28.2
    042/321 100 EUR
    343/321 20 EUR (tu som si uplatnila dph)

    1.4 ID DPH

    343/? 548 -20 EUR ( 2Q sme im ho akokeby vratili)

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    jednoznacne je narok na odpocet dph,kupoval do firmy naves na kamion. Ale trval na tom, ze tam to dph nechce, neviem preco . Teraz ma nahlasenu kontrolu na nadmerny odpocet DPH, takze uz nemozem robit zmeny. Len som nevedela ako spravne zauctovat to dph.

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    to je mínusom
    -2O EUR 343/548

    ja rozumiem, no ked sa im to nebude zdat, tak mi to vyhodia a tym sa mi ponizi danova povinnost, takze mi to este aj vratia. Mozu mi dat za to aj nejaku pokutu?
    Naposledy upravil Kikuša : 19.08.11 at 12:21

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.