Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a živnosť

Ahojte všetci,
poprosim Vás o zodpovedanie na moju otázku.
Manželka nečakane predčasne porodila v máji. Do tejto doby bola zamestnankyňa v jednej spoločnosti na plný úväzok. Po pôrode nastúpila na materskú dovolenku. Okrem toho má založenú živnosť, ktorú vykonáva popri zamestnaní, z ktorej príjem za rok jej nezakladá povinnosť odvádzať odvody na ZP a SP.
Chcem sa spýtať, či v čase materskej dovolenky môže jej živnosť byť aktívna alebo musí byť pozastavená a či môže počas materskej dovolenky vykazovať nejakú podnikateľskú činnosť, t.j. aj nejaký príjem?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Počas materskej dovolenky môže mať aktívnu živnosť, tj. vykazovať príjmy. Ty môžeš jej pomáhať v podnikaní, odvody do ZP a SP neplatí.

Počas rodičovskej dovolenky toto možné nie je, lebo by si musela platiť odvody do ZP a SP.
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Čiže, ak som dobre pochopil, teraz môže mať príjem z podnikania, ale ak prejde na rodičovský príspevok tak nebude môcť mať príjem z podnikania aj keď len príležitostný?
A ak by aj mala príjem z podnikania, koľko by musela platiť odvody, aj keď ten príjem je príležitostný a veľmi maličký, napr. 100 Eur/mesiac?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano dobre si pochopil,
a áno ak by mala počas RD príjem z podnikania nebola by poistencom štátu a musela by si sama platiť odvody do ZP a SP ak platí teraz.

A to sa jej veľmi neoplatí, môže počas RD pracovať na dohodu o vykonaní práce napríklad alebo o pracovnej činnosti. No zo živnosti by nemala mať príjem.
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Ďakujem za odpovede, ale ešte jedna otázka.
Ak jej skončí poberanie materskej dovolenky a prejde na rodičovskú dovolenku, tak by mala radšej pozastaviť živnosť alebo živnosť môže byť aktívna ale nesmie z nej mať príjem?
Ešte raz vďaka za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Flash Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale ešte jedna otázka.
Ak jej skončí poberanie materskej dovolenky a prejde na rodičovskú dovolenku, tak by mala radšej pozastaviť živnosť alebo živnosť môže byť aktívna ale nesmie z nej mať príjem?
Ešte raz vďaka za odpovede.
aký príjem=tržby predpokladá za rok 2011 a aké za rok 2010 ?
Naposledy upravil veronikasad : 26.08.11 at 09:28
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Materská jej končí 28.12. a potom by mala mať rodičovský príspevok.
V roku 2010 mala príjem z podnikania 1.200 € a za rok 2011 predpokladá maximálne 1.500 € - 1.700 €. A na budúci rok 2012 by mohla mať príjmy z podnikania max. do 2.000 €.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Flash Pozri príspevok
Materská jej končí 28.12. a potom by mala mať rodičovský príspevok.
Príjem z podnikania za rok 2011 predpokladá maximálne 1.500 € - 1.700 €. A na budúci rok by mohla mať príjmy z podnikania max. do 2.000 €.
Prevádzkovanie živnosti nevylučuje poberanie rod.príspevku. Ak jej príjem nepresiahne hranicu na povinnú registráciu (čo nie je váš prípad), žiadne odvody do SP počas rod.príspevku neplatí. Pripravuje sa novela zákona o soc.poistení, začiatkom roka 2012 sa treba informovať v SP čo treba urobiť preto, aby štát bol za ňu platitelom dôch.poistenia.

Za rok 2011 už bude robiť RZZP prísl.zdr.poisťovňa. Kde môže tiež dôjsť k zmene zákonov. Treba sa informovať v ZP. Pri súbehu zamestnania a výške príjmu z podnikania ktorý uvádzaš, vysoké preddavky platiť nebude.
1 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

A aká je hranica na povinnú registráciu?
A ešte chcem podotknúť, že do zamestnania ešte nenastúpi ale ostane doma na rodičovskej a popritom by mala mať nejaký príjem z podnikania ako som povedal. Bude musieť platiť potom odvody?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Flash Pozri príspevok
A aká je hranica na povinnú registráciu?
A ešte chcem podotknúť, že do zamestnania ešte nenastúpi ale ostane doma na rodičovskej a popritom by mala mať nejaký príjem z podnikania ako som povedal. Bude musieť platiť potom odvody?
zo živnosti od 1.7.2012 nebude platiť odvody do SP, ak jej príjem za rok 2011 nepresiahne

12 x 339,89€
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Aspoň vieme, že po nastúpení na rodičovský príspevok ju nebudú zaťažovať odvody z príležitostného príjmu.
Ešte raz vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Flash Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Aspoň vieme, že po nastúpení na rodičovský príspevok ju nebudú zaťažovať odvody z príležitostného príjmu.
Ešte raz vďaka.
Ide ale o hranicu príjmu, nie zisk. (tržby, alebo uhradené faktúry).
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Áno, tak som to aj uvádzal. Ide o celkový príjem, nejde o zisk.
Ešte raz vďaka a aj za upozornenie.
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Vzhľadom na to, že zákony sa neustále menia, chcela by som poradiť. Poberám rodičovský príspevok a založila som si vo februári 2012 živnosť. Chcem sa spýtať, či mám platiť odvody do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu.
Ďakujem za ochotu.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

záleží aký VZ si si uviedla .....
0 0
pevan pevan

pevan je offline (nepripojený) pevan

Mila123 Pozri príspevok
záleží aký VZ si si uviedla .....
Do SP pri založení živnosti nemusím platiť, neuviedla som žiadny vymeriavací základ, do ZP som taktiež neuviedla vymeriavací základ pri založení živnosti, chcem sa spýtať, či mám povinnosť platiť do ZP, ked poberám rodičovský príspevok.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak si uviedla VZ v 0 € preddavky neplatíš......prípadný nedoplatok vyriešiš v rzzp
0 0
pevan pevan

pevan je offline (nepripojený) pevan

Ďakujem, Mila, pochopila som to tak, že výška platby do ZP bude vypočítaná na základe DP za rok 2012 a budem musieť odvody do ZP doplatiť.
0 0
Sponka Sponka

Sponka je offline (nepripojený) Sponka

Zdravim všetkých,
rada by som si overila skutočnosť, či aj od 1.1.2012 stále platí nasledovné:

Musím prerušiť živnosť, keď chcem poberať materské?

Nie. Iba zamestnankyne nesmú mať príjem, ktorý sa dá považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona. V prípade SZČO žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia.

V období, počas ktorého sa povinne nemocensky poistenej osobe poskytuje materské, nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie.

Za osobu, ktorá poberá materské, platí poistné na zdravotné poistenie štát. V takom prípade je potrebné oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného, ktorým je štát.

to je citát z
http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...co-a-materska/

keďže som SZČO a od 1.1.2012 poberám materskú dávku aj ako zamestnanec so skráteným úväzkom aj z tohto poistenia, rada by som vedela, či môžem vystaviť faktúru, teda mať príjem počas poberania materskej (dávky z nemocenského poistenia).
Informácie z pobočky SP v našom okrese sa líšia, zakaždým, keď tam zavolám, tak majú inú odpoveď.
Keď som si to zisťovala v decembri 2011, bolo mi povedané - mne osobne, že ich môj príjem nezaujíma, až potom, keď sa mi skončí MD, tak sa budem musieť rozhodnúť.

Minulý týždeň som tam volala, povedali mi niečo iné, podľa posledného tvrdenia nemôžem mať príjem z toho poistného, z ktorého si poberám nemocenskú dávku, teda celú dobu poberania materskej, je to iné stanovisko ako to, čo má SP uvedené na svojej stránke v sekcii poradňa :
citujem: http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm...ium=all&page=1

Dávka materské a zárobková činnosť

25.10.2011 | Nemocenské poistenie | Matka Som zamestnaná a popri zamestnaní vykonávam živnosť na vedenie účtovníctva. Od 28.10.2011 nastúpim na materskú dovolenku (6 týždňov pred pôrodom). Môžem naďalej vykonávať vedenie účtovníctva na základe živnostenského oprávnenia, bez toho, aby sa mi krátila dávka? Taktiež mám možnosť pracovať doma na základe dohody o pracovnej činnosti. Nie je stanovená maximálna výška zárobku?
Nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne je podmienený absenciou príjmu zo zárobkovej činnosti z toho poistenia, z ktorého si poistenkyňa uplatňuje nárok na materské. Na nárok na materské nemá vplyv skutočnosť, ak poistenkyňa dosiahne príjem z inej zárobkovej činnosti (napr. vedenie účtovníctva na základe živnosti).Na nárok na materské nebude mať vplyv ani skutočnosť, ak poistenkyňa počas obdobia nároku na materské dosiahne príjem na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov), a to ani v tom prípade, ak ide o dohodu s pôvodným zamestnávateľom.
V prípade povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby absencia príjmu nepatrí medzi zákonné podmienky nároku na materské. Vzhľadom na uvedené, ak by ste mali príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti, nebude to mať vplyv na nárok na materské.
Vaša Sociálna poisťovňa


... čoho sa má človek potom držať, máte niekto praktické skúsenosti s príjmom SZČO počas poberania MD
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sponka, a ktorý je tvoj prípad ? Si len SZČO, alebo SZČO v súbehu so zamestnaním ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

porovnaj Zákon o soc.poistení
- § 30 všeob.podmieky pre zamestnanca (v písm.b sa píše:
b) nemá príjem, ktorý sa povaţuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

tj zamestnanec nesmie mať príjem ...)
- s § 31 všeobecné podmienky pre povinne poistené szčo ..., tam sa nikde o príjme nepíše.

no napíš si príp. aj na poradna@socpoist.sk budeš to mať od nich čierne na bielom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať