Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a živnosť

Ahojte všetci,
poprosim Vás o zodpovedanie na moju otázku.
Manželka nečakane predčasne porodila v máji. Do tejto doby bola zamestnankyňa v jednej spoločnosti na plný úväzok. Po pôrode nastúpila na materskú dovolenku. Okrem toho má založenú živnosť, ktorú vykonáva popri zamestnaní, z ktorej príjem za rok jej nezakladá povinnosť odvádzať odvody na ZP a SP.
Chcem sa spýtať, či v čase materskej dovolenky môže jej živnosť byť aktívna alebo musí byť pozastavená a či môže počas materskej dovolenky vykazovať nejakú podnikateľskú činnosť, t.j. aj nejaký príjem?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
andrea 1981 andrea 1981

andrea 1981 je offline (nepripojený) andrea 1981

Ahoj. poprosila by som o radu,nakolko sa v týchto veciach nevyznám.Od roku 2010 som bola szčo do 1,4.2012.od 1.4.2012 som na urade prace. platila som si minimalne odvody...nič som si nepriplácala!chcela by som vediet ci má na niečo narok,keby som sla na matersku..
za odpoved vám dakujem ......
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

andrea 1981 Pozri príspevok
Ahoj. poprosila by som o radu,nakolko sa v týchto veciach nevyznám.Od roku 2010 som bola szčo do 1,4.2012.od 1.4.2012 som na urade prace. platila som si minimalne odvody...nič som si nepriplácala!chcela by som vediet ci má na niečo narok,keby som sla na matersku..
za odpoved vám dakujem ......
Ak si nebola tehotná v čase skončenia živnosti, nárok na materské z ochrannej doby SZČO ti nevznikne.
Ak budeš v čase odchodu na materské splňať podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a pred nástupom na materskú sa prihlásiš na celý balík dobr.poistenia v SP, vznikne ti nárok na materské z minima. Počas poberania materského sa dobr.poistenie neplatí. Nezabudni sa po skončení MD odhlásiť !
0 0
Socci Socci

Socci je offline (nepripojený) Socci

Ahojte poradaci,

mala by som taku otazku. Ako to v 2012 vyzera s materskou, rodicovskym prispevkom a vykonavanim SZCO? ako si co najviac zvysit tieto dve davky aj ked podnikam? Vopred dakujem za odpovede. Nieco som uz precitala, ale stale si nie som ista, ako to vyzera v roku 2012...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Socci Pozri príspevok
Ahojte poradaci,

mala by som taku otazku. Ako to v 2012 vyzera s materskou, rodicovskym prispevkom a vykonavanim SZCO? ako si co najviac zvysit tieto dve davky aj ked podnikam? Vopred dakujem za odpovede. Nieco som uz precitala, ale stale si nie som ista, ako to vyzera v roku 2012...
Rod.príspevok je štátna sociálna dávka - jej výšku neovplyvníš.
Odpoveď na druhú otázku - málo konkrétnych údajov.
0 0
Socci Socci

Socci je offline (nepripojený) Socci

veronikasad Pozri príspevok
Rod.príspevok je štátna sociálna dávka - jej výšku neovplyvníš.
Odpoveď na druhú otázku - málo konkrétnych údajov.
Jasne, chapem, bola uz noc, studovala som zakony, diskusie, no nic som s istotou nezistila a totalne ma to unavilo a znechutilo...

takze skor sa opytam takto:
1. som szco, platim si dobrovolne vysoke nemocenske odvody do SP do okt 2012, aby som mala vyssiu matersku (este som si stihla zmenit vym.zaklad ku koncu jan, aby som sla podla stareho pravidla). Od 1.10. 2012 budem povinny platca odvodov do SP (lebo mam odklad DP a moj prijem za 2011 presiahol povinnu hranicu). Ak sa mi podari otehotniet do okt, zacnem dostavat matersku niekedy v prvom polroku 2013.

Hlavna otazka znie: Budem musiet pocas materskej prerusit SZCO, aby sa mi mohlo vyplacat materske v plnej vyske?

2. Ak nemusim prerusit SZCO - je to pravda, ze v pripade ak budem povinny platca odvodov do SP pocas materskej, bude tieto odvody do SP pocas materskej za mna platit stat?

3. Ak nemusim prerusit SZCO a budem dobrovolny platca do SP pocas materskej, nebudem musiet ani ja ani stat za mna platit odvody?

Momentalne totiz riesim problem, kolko prijmu budem mat tohto roku zo zivnosti, aby to bolo pre mna vyhodne buduci rok. Ak by bolo pre mna vyhodnejsie nestat sa povinnym platcom do SP, tak budem mat v SZCO prijem do hranice povinnosti platenia odvodov a zbytok prijmu pocas roka by vyfakturovala moja nova sro (u SZCO by som samozrejme pred otvorenim sro zrusila dany predmet podnikania v SZCO, kedze to nie je povolene).

Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Ak nie, kricte!!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Socci Pozri príspevok
Jasne, chapem, bola uz noc, studovala som zakony, diskusie, no nic som s istotou nezistila a totalne ma to unavilo a znechutilo...

takze skor sa opytam takto:
1. som szco, platim si dobrovolne vysoke nemocenske odvody do SP do okt 2012, aby som mala vyssiu matersku (este som si stihla zmenit vym.zaklad ku koncu jan, aby som sla podla stareho pravidla). Od 1.10. 2012 budem povinny platca odvodov do SP (lebo mam odklad DP a moj prijem za 2011 presiahol povinnu hranicu). Ak sa mi podari otehotniet do okt, zacnem dostavat matersku niekedy v prvom polroku 2013.

Hlavna otazka znie: Budem musiet pocas materskej prerusit SZCO, aby sa mi mohlo vyplacat materske v plnej vyske?

2. Ak nemusim prerusit SZCO - je to pravda, ze v pripade ak budem povinny platca odvodov do SP pocas materskej, bude tieto odvody do SP pocas materskej za mna platit stat?

3. Ak nemusim prerusit SZCO a budem dobrovolny platca do SP pocas materskej, nebudem musiet ani ja ani stat za mna platit odvody?

Momentalne totiz riesim problem, kolko prijmu budem mat tohto roku zo zivnosti, aby to bolo pre mna vyhodne buduci rok. Ak by bolo pre mna vyhodnejsie nestat sa povinnym platcom do SP, tak budem mat v SZCO prijem do hranice povinnosti platenia odvodov a zbytok prijmu pocas roka by vyfakturovala moja nova sro (u SZCO by som samozrejme pred otvorenim sro zrusila dany predmet podnikania v SZCO, kedze to nie je povolene).

Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Ak nie, kricte!!
Socci, materské z DNP(aj nemocenské ak by si mala rizikové tehotenstvo) z 8-mesačnej ochrannej doby ti vznikne v prípade, ak budeš tehotná ku dňu zániku DNP, za predpokladu, že ti počas nej nevznikne žiadne nové nemocenské poistenie.
Tvoj prípad je o to komplikovanejší, že od 1.10. sa stávaš povinným platitelom v SP ako SZČO. Ak sa k tejto problematike nevyjadria fundovanejší poraďáci, napíš dotaz na ústredie SP.

Nárok na materské ti určite vznikne, len z pohladu jeho výšky je rozdiel, či bude vyplácané z DNP, alebo z poistenia SZČO.
Počas poberania materského odvody ako SZČO platiť nebude. Či ich budeš platiť počas poberania rod.príspevku, záleží či v tom čase budeš povinne poistenou SZČO - posudzuje sa výška príjmu za predch. kal. rok, resp. dva roky do zadu, ak obdobie RD začína do 30.6.

Počas poberania materského nemusíš so živnosťou robiť nič, môžeš mať aj príjem z činnosti SZČO. Ak budeš povinne poistenou osobou a živnosť nepozastavíš, počas RD budeš platiť odvody do SP.
0 0
Socci Socci

Socci je offline (nepripojený) Socci

Dakujem Veronikasaad, za pomoc.. dnes som skusala volat na SP, teta mi po kontrole mojich udajov povedala, ze ak otehotniem do konca DDP - do 26.10. tak sa mi materska vypocita podla VZ za posledne mesiace - nepamatam kolko - a teda budem mat tu vyssiu matersku, teda matersku z DDP. cize nebude vadit ak budem v tom obdobi aj povinne dochodkovo a nemocensky poistena.
Ostatne si mi odpovedala, takze este raz diki.. este nad tym zajtra podumem, lebo je to poriadne komplikovana zalezitost..
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. poprosím o radu pre priateľku:

Môžem poberať materské a mať príjem z prenájmu nehnuteľností ( mám pridelené DIČ ), teda príjem definovaný ako zárobková činnosť podľa § 6, ods. 3 Zákona o dani z príjmu ( neplatím žiadne odvody)? Materské mám vyplácané v súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením. Inak som poistencom štátu = nezamestnaná. Ak pre rok 2012 áno, čo v novom roku? Nemám radšej vrátiť kartičku s DIČ a ukončiť činnosť spojenú s príjmami z prenájmu?
Naposledy upravil promont maja : 12.12.12 at 10:40
0 0
zluc zluc

zluc je offline (nepripojený) zluc

Ahojte,
rada by som naviazala na celú túto diskusiu.
Od marca 2012 som živnostníčka, dovtedy som bola zamestnaná na TPP. Ako živnostníčka som si od marca 2012 začala platiť min. odvod do zdravotnej poisťovne, odvody do sociálnej poisťovne ešte neplatím, keďže nemusím.
Keďže už začínam premýšľať nad materskou dovolenkou, chcela by som sa spýtať, ako to funguje v prípade živnostníkov - kedy najneskôr je potrebné platiť odvody do SP a v akej výške, aby som dostala maximálnu výšku materskej dovolenky?

Z predchádzajúcich otázok a odpovedí je mi jasné, že počas materskej nemusím pozastaviť živnosť a rovnako môžem mať zo živnosti príjem bez toho, aby mi bola krátená materská.
Nie som veľmi doma v odbornej terminológii, zákonoch, číslach a výpočtoch. Môj zámer je od januára 2013 začať platiť odvody do SP, no neviem, či mi stačí minimum, alebo si mám priplatiť?

Ďakujem za odpovede!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať