Zavrieť

Porady

Evidencia nakupu vo videopožičovni

Ahojte poraďáci !
Pomôžte mi prosím pri riešení účtovania nákupu videokaziet a DVD do videopožičovne. Firma vedie JÚ. Nákup videokaziet a DVD účtujem priamo do réžie. Keď som písala do Poradcu, poradili mi takýto postup: - nákup kaziet a DVD dať priamo do nákladov - prevádzková réžia a spraviť si informatívne súpis videokaziet a DVD, ale nedávať na sklad. No ale teraz neviem ako postupovať v prípade, keď sa majiteľ firmy rozhodol pár videokaziet predať za symbolickú cenu, nakoľko niektoré sú už staré - opozerané. Ako to evidovať, keď som to neevidovala ako tovar, ani ako materiál???? ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Vystavíš faktúru, kde napíšeš titul kazety či DVD, množstvo, cenu... Z toho evidenčného súpisu si tieto tituly vyradíš. Úhrada faktúry je príjem ovplyvňujúci daň.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ale ak mám byť úprimná, tie kazety a DVD sú majetkom, mali by byť prijaté na sklad, aj ked nákup ide priamo do výdavkov.

    Machulka je offline (nepripojený) Machulka

    :-) Machulka
    A ako to vyriešiť skladovo?? Účtujem totiž rok 2005, kde vlastne do súpisu zásob by mi nemali ísť tieto kazety a DVD. Ale keďže on sa rozhodol predať niektoré tituly, mali by byť skladovo riešené. Alebo sa mýlim??

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kazety sú pre videopožičovňu materiálom, ktorý ide spravidla ihneď do spotreby. Nie je dôvod, aby novinky neboli vydané do používania. Prevádzka by strácala na tržbách.
    Pre vás DVD a VDK nie sú tovarom ale materiálom a predaj VDK a DVD je predajom materiálu. Správajte sa k tomu rovnako, ako keby ste predávali nepotrebné kancelárske potreby, alebo akýkoľvek iný opotrebovaný materiál.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    My sme tiež mali požičovňu. Všetky tituly som mala na sklade, ak sa niečo predávalo, odpísala som zo skladu, znížil sa mi majetok. Presne som vedela, koľko mám peňazí v tovare...napríklad...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mám za to, že VDK, DVD nakúpené idú ihneď na policu videopožičovne a ihneď sa môžu požičiavať, teda ihneď sú vydané do spotreby. Tento druh "tovaru" má taký charakter. Z hľadiska účtovného, to nie je tovar. Je to materiál nevyhnutný k poskytovaniu služieb. Tržby za požičiavanie účtujeme na účet 602 (PÚ), kolónka služby (JÚ), preto to považujem za materiál.
    Evidenciu doporučujem podľa titulov a množstva pre účely kontroly autorských práv a prípadne vyčíslenia škôd v prípade krádeží (ktoré sú v tejto oblasti pomerne časté).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Keby sme viedli DVD a VDK na sklade, tak všetky tituly by nám ku dňu zostavenia účtovnej závierky (v PÚ) zvyšovali hospodársky výsledok ... a to nie je stav zodpovedajúci skutočnosti, nakoľko nosiče už sú zaradené do používania a prinášajú tržby ...
    Rovnako by nemali byť (v JÚ) vykázané v stave zásob vo výkaze o majetku a záväzkoch.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nerozporujem však ani dôslednú skladovú evidenciu. Avšak pri zaradení DVD a VDK do používania by mala byť automaticky vystavená výdajka. Už nie sú na sklade ... sú v používaní.

    Machulka je offline (nepripojený) Machulka

    :-) Machulka
    Súhlasím s AVOm, lebo tiež keď si to prehrám v PÚ, nemalo by zmysel, aby mi DVD a VDK navyšovali základ dane. Avšak v Poradcovi mi povedali, že nie je to materiál ani tovar, nakoľko keď ich budem požičiavať, tým poskytujem službu - nepredávam tovar, a materiál to zas nie je. Ale ak som to správne pochopila, tak vo výkaze o majetku mi nikde nebudú evidované DVD ani VDK, ale bude to zohľadnené vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v prevádzkovej réžii. V prípade, keď sa rozhodne niektoré tituly predať, tak spraví interný doklad, na základe ktorého spravím príjemku na sklad a zároveň výdajku. Lebo nemôžem mať len výdajku zo skladu.
    Správne???

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Machulka
    V prípade, keď sa rozhodne niektoré tituly predať, tak spraví interný doklad, na základe ktorého spravím príjemku na sklad a zároveň výdajku. Lebo nemôžem mať len výdajku zo skladu.
    Ak sa rozhodnete opotrebované VDK, DVD predať ... budete mať tržbu. To je všetko. Bez skladovej evidencie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Machulka
    Avšak v Poradcovi mi povedali, že nie je to materiál ani tovar, nakoľko keď ich budem požičiavať, tým poskytujem službu - nepredávam tovar, a materiál to zas nie je. Ale
    Ani ryba ani rak? .-))
    Mne sa to javí, ako keby nemal byť kancelársky papier pre účtovnú firmu materiálom. Alebo otočme to ... CD so zálohou dát, ktoré poskytne účtovná firma k prehliadaniu, či iným potrebám odberateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.