Zavrieť

Porady

Výpoveď

Dobrý večer prajem,
mám taký problém, že som zamestnaná v jednej nemenovanej firme a otehotnela som. Mám isté zdravotné problémy pre ktoré som viackrát chýbala (ospravedlnenky od lekára som nosila). Sú to vlastne zdravotné problémy spojené s tehotenstvom - veď nie každá ho má bezproblémové. Môj zamestnávateľ mi tieto absencie dal ako dovolenku, ktorú mám už tým pádom vyčerpanú. Tehotenstvo je ešte len na začiatku a po lekároch ešte budem potrebovať chodiť. Neviem z akého dôvodu mi zamestnávateľ nechce uznať ospravedlnenky, dokonca mi zahlásil, že on moje návštevy u lekára akceptovať nemôže, keďže už teraz som veľa chýbala. Viackrát mi to zopakoval, že on to akceptovať nevie. Z toho mi vyplýva, že mám podať výpoveď. Keď som sa ho pýtala aké mám možnosti, ako to ďalej riešiť, veď predsa zdravie je prvoradé a už sa nejedná len o mňa ale aj o dieťa tak čo, mám prestať chodiť lekárom? Zasa odpoveď bola, že to akceptovať nemôže. Takže ja mám napísať žiadosť o výpoveď a on sa k tomu ešte vyjadrí.
Problém je v tom, že výpoveď som ešte nikdy nepísala, neviem ani čo tam uviesť.. (zo zdravotných dôvodov, lebo potrebujem chodiť k lekárovi a zamestnávateľ to neakceptuje?). Prosím poraďáci poraďte, ja vôbec neviem ako postupovať v takomto prípade
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

V ziadnom pripade nedavaj vypoved, ked si tehotna.
Oznamila si pisomne zamestnavatelovi sbvoje tehotenstvo?
Narok na platene "paragrafy" pocas tehotenstva a suvisiace s tehotenstvom mas aj nad ramec zakonom stanovenych 7 dni "paragrafov".
Z tvojho opisu mam pocit, ze ta zamestnavatel zavadza a odmieta ti platit to, na co mas zo zakona narok.
0 0
pohoda62 pohoda62

pohoda62 je offline (nepripojený) pohoda62

Určite nedávaj výpoveď. Ak by Ťa náhodou situácia doviedla, že sa pre výpoveď rozhodneš naštuduj si dobrovoľné nemocenské poistenie, ak si dlho u tohto zamestnávateľa možno sa ti bude dať napočítať 270 dní. Potom by si mala nárok na materské. Je to zložitejšie počítanie ale ak ti to vyjde, budeš mať možno slušnú materskú. Lebo ak pri nástupe na materskú nestihneš ochrannú lehotu budeš mať len rodičovský príspevok, ktorý je na zaplakanie. Všetko záleží ako dlho si tehotná a ako dlho si zamestnancom. Treba naštudovať zákon o sociálnolm poistení alebo zavolať na caal centrum soc. poisťovne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pohoda62
trošku zle radíš, lebo nevieme či DNP sa nezruší od nového roka, ale kludne zadávateľka ak má zdravotné problémy môže ísť na PN.
A pridávam sa ... nedávaj výpoveď.
0 0
kristi14190 kristi14190

kristi14190 je offline (nepripojený) kristi14190

a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kristi14190 Pozri príspevok
a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.
Tak treba zamestnávateľovi dať písomne potvrdenie o tehotenstve.
A PN sa ráta do odpracovaných dní ... ako skús kristi napísať konkretne dátumy, a čo ti hrozí lebo si sem vbehla ak teda nie si zadávateľkou v novom nicku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kristi14190 Pozri príspevok
a ako je to ked tehotenstvo oficialne nieje oznamene zamestnavatelovi (len ustne) a tych 270 dni sa nestihne odrobit? .. a zamestnavatel stale tvrdi, ze to neakceptuje.
270 dní nemusíš mať odpracovaných u súčasného zamestnávatela - stačí v posledných dvoch rokoch. Ak budeš tehotná v čase ukončenia prac.pomeru, vznikne ti nárok na materské - ochranná doba je 8 mesiacov.
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

dakujem za reakcie. v tejto praci som ako jediny zamestnanec, tym padom nemozem chybat, lebo ma nema kto zastupit. nedajboze prechladnem, budem musiet byt tyzden doma a hned ma vyhodia, respektive daju zopar upomienok aby ma mohli vyhodit. pokial dobre viem je lepsie podat vypoved ako ju dostat.
toto je moja prva robota a robim tu 6 mesiacov na zmluvu. predtym som mala len absolventsku prax a pocas skoly ako brigadnicka mesiac a pol na dohodu. nieje to ruzove a s materskou neratam. v tejto praci zarabam velmi malo a z toho ak vyrataju matersku tak to bude tiez na zaplakanie. kolko je vlastne rodicovsky prispevok?
nastastie az take extremne problemy nemam, len mi uz podotkli, ze vela chybam a este budem chybat. (napriklad ak pojdem na morfologicky ultrazvuk do ineho mesta, znova len budem chybat) .....
zamestnavatel stale opakuje, ze to akceptovat nemoze a ja ako lajk to chapem tak, ze mam podat vypoved. a este k tomu tento tyzden chce mat odomna ziadost. neviem ako sa branit, konflikty a natahovat sa s nim nemam naladu.
tehotenstvo oznamene na papiery nemam, neviem ani ako to spracovat, ci staci kopia tehotenstkej knizky.
rodit budem koncom februara, cize dlho by som sa tam nezdrzala.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

cherryberry Pozri príspevok
dakujem za reakcie. v tejto praci som ako jediny zamestnanec, tym padom nemozem chybat, lebo ma nema kto zastupit. nedajboze prechladnem, budem musiet byt tyzden doma a hned ma vyhodia, respektive daju zopar upomienok aby ma mohli vyhodit. pokial dobre viem je lepsie podat vypoved ako ju dostat.
toto je moja prva robota a robim tu 6 mesiacov na zmluvu. predtym som mala len absolventsku prax a pocas skoly ako brigadnicka mesiac a pol na dohodu. nieje to ruzove a s materskou neratam. v tejto praci zarabam velmi malo a z toho ak vyrataju matersku tak to bude tiez na zaplakanie. kolko je vlastne rodicovsky prispevok?
nastastie az take extremne problemy nemam, len mi uz podotkli, ze vela chybam a este budem chybat. (napriklad ak pojdem na morfologicky ultrazvuk do ineho mesta, znova len budem chybat) .....
zamestnavatel stale opakuje, ze to akceptovat nemoze a ja ako lajk to chapem tak, ze mam podat vypoved. a este k tomu tento tyzden chce mat odomna ziadost. neviem ako sa branit, konflikty a natahovat sa s nim nemam naladu.
tehotenstvo oznamene na papiery nemam, neviem ani ako to spracovat, ci staci kopia tehotenstkej knizky.
rodit budem koncom februara, cize dlho by som sa tam nezdrzala.
No keďže rodíš už vo februári, dobrovoľným nemocenským poistením si už nepomôžeš. Potrebuješ odpracovať ešte cca 3 mesiace aby si mala nárok na materské, nechápem prečo píšeš, že nepočítaš s materskou. Ak máš slabý plat asi to nebude bohviečo, ale ak to bude menej ako je výška rodičovského príspevku, budú Ti doplácať. Výpoveď určite nedávaj, nemáš dôvod, no a šéfovi ukáž Zákonník práce, § 141, ods. 1 písm a, bod 3

§ 141 Zákonníka práce
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

janka dneska mi oznamili, ze ak chcem ostat musim pracovat nonstop, bez chybania.
uznaj, ze ak ide zena gynekologovi aj ked jej daju na cas, vzdy sa tam caka, vzdy je tam plno ludi. okrem toho cakaju aj ine vysetrenia ako ekg, zubar, ozvy plodu atd co sa nie vzdy stiha pred pracovnym casom. a to zamestnavatelovi prekaza. dovolenku som si uz vycerpala na lekarov, respektvie ked som odpadla a isla som domov, mam dost nizky tlak, plus chudokrvnost a ine problemi, pre ktore som na zaciaku chybala. zamestnavatel ospravedlnenky moze uznat aj nemusi. ved ked si dovolenku vycerpam, tak by som sla na neplatene volno, ktore zrejme neda.
nevyhodou je aj to, ze toto je malicka sukromna firma a som tu jediny zamestnanec, kde obcas zaskoci majitel a on stale nemoze.

k tej materskej... rataju sa aj brigady a absolventska prax? (pretoze tu na pracovnu zmluvu tych 270 dni nestiham odrobit)
tu zarobim fakt velmi malo (az sa to hambim vyslovit) a ak by dolozili aby som mala matersku na urovni rodicovskeho tak to mam zajedno.

a ako je to s odstupnym ak by ma predsa dohnali k vypovedi?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak dáš výpoveď ty,
tak na odstupné nemáš nárok.
Výška rodičovského príspevku je 190,10 €, ktorý sa zvýši až od januára 2012, a to na 194,70 EUR.

Tak sa nenechaj dohnať k výpovedi, chod na PN ak máš ťažkosti. Od 11 dňa platí PN sociálna poisťovňa vo výške 55% z VZ teda bajočko z hrubej mzdy.

Do kedy máš pracovnú zmluvu, že píšeš že nestíhaš odrobiť 270 dní. PN ak si zamestnanec sa ráta do odpracovných dní na posúdenie nároku na materskú dovolenku. Takže ak by si šla na PN a bola až do nástupu na materskú tak budeš mať dostatok dní poistenia na materskú dovolenku, ktorá je vo výške 60% z VZ. A ak prejdú zmeny tak sa možno od januára zvýši na 65% z VZ.
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

xanti pracujem cca 6 mesiacov, zmluva je na dobu neurcitu, nastup na matersku v decembri
v robote nechybam kazdy den, len ak idem k lekarovi a v poslednom case som musela castejsie.
na PN treba nejaky vaznejsi dovod? ako dlho sa da vypisat? lebo zamestnavatelovi obyc. navstevy u lekara, ktore presahuju pracovny cas uz prekaza a koly tomu ta vypoved.
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

ak ratam tu matersku z platu tak mi vychadza 189 euro
ratam to ako tych 60 % z platu, len ci spravne. je na to niekde nejaky vzor?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Počas tehotenstva,
alebo počas PN Ti zamestnávateľ nemôže dať výpoveď tak jednoducho.

Nedaj sa zastrašiť, a ak by to bolo neznesiteľné tak sa daj vypísať na PN. PN posúdi lekár či je potrebná, ak máš ťažkosti tak na PN ťa vypíše.
Kamarátka bola na PN od februára do augusta, a teraz v septembri rodila. Proste mala problémy tak marodovala.

A čo sa týka materskej tak sa ráta z hrubej mzdy, a do výšky rodičovského Ti doplatia. Nedávaj sama výpoveď a zamestnávateľ ťa vyhodiť nemôže.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

cherryberry Pozri príspevok
ak ratam tu matersku z platu tak mi vychadza 189 euro
ratam to ako tych 60 % z platu, len ci spravne. je na to niekde nejaky vzor?
Takže máš minimálnu mzdu? Nepočítaj 60% z toho, čo dostaneš na výplatu, ale z hrubej mzdy.
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

a co v pripade ak mi PN nedaju? ja vypoved nepodam, ale nadalej budem chodit lekarom, co zamestnavatel nebude akceptovat. oznaci to ako absenciu .
ak si matersku ratam z hrubeho tak je o cosi lepsie okolo 220 euro (ale to vsetko v pripade ak splnam 270 dni)
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

stale neviem ako mam brat to co mi dneska povedali. ze ak ostanem, musim chodit do roboty nonstop bez chybania
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak máš problémy tak ťa lekár vypíše na PN.
Porozprávaj sa s lekárom, povedz mu o ťažkostiach, ktoré máš.
No vidíš je to stále viac 220 ako 190 eur. Len pekne vydrž v zamestnaní. A neboj sa.
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

xanti dakujem tento tyzden to chcu doriesit tak mam malo casu.
ta PN-ka sa tiez rata z hrubeho?

ak by sa mi podarilo vypisat sa, som zvedava koho sem daju ak som jediny zamestnanec, velmi by sa hnevali
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano z hrubého.
No ak máš problémy, tak nemôžeš ohroziť seba a svoje dieťatko, a zamestnávateľ po dobu tvojej neprítomnosti môže prijať na zástup niekoho.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Cherryberry prosím ťa len nedávaj výpoveď. Písomne pošli ZĽ-ovi že si tehotná (budeš krytá, keby niečo), péčka od lekárov pravidelne nos a keď ti nepreplatí péčka v ďalšej výplate, tak mu písomne oznám že nesúhlasíš s výpl.páskou, nakoľko ti neakceptoval péčka, na ktoré máš nárok podľa Zák.práce a môžeš mu pohroziť Inšpektorátom práce. On ti výpoveď dať nesmie a to že budeš chodiť kôli tehotenstvu k lekárom to musí akceptovať a hotovo. Aj tak nechápem ako ti miesto péčok dal dovolenku, veď dovolenkový lístok si iste nepodpísala.
0 0
Načítať ďalšie