Zavrieť

Porady

Výpoveď

Dobrý večer prajem,
mám taký problém, že som zamestnaná v jednej nemenovanej firme a otehotnela som. Mám isté zdravotné problémy pre ktoré som viackrát chýbala (ospravedlnenky od lekára som nosila). Sú to vlastne zdravotné problémy spojené s tehotenstvom - veď nie každá ho má bezproblémové. Môj zamestnávateľ mi tieto absencie dal ako dovolenku, ktorú mám už tým pádom vyčerpanú. Tehotenstvo je ešte len na začiatku a po lekároch ešte budem potrebovať chodiť. Neviem z akého dôvodu mi zamestnávateľ nechce uznať ospravedlnenky, dokonca mi zahlásil, že on moje návštevy u lekára akceptovať nemôže, keďže už teraz som veľa chýbala. Viackrát mi to zopakoval, že on to akceptovať nevie. Z toho mi vyplýva, že mám podať výpoveď. Keď som sa ho pýtala aké mám možnosti, ako to ďalej riešiť, veď predsa zdravie je prvoradé a už sa nejedná len o mňa ale aj o dieťa tak čo, mám prestať chodiť lekárom? Zasa odpoveď bola, že to akceptovať nemôže. Takže ja mám napísať žiadosť o výpoveď a on sa k tomu ešte vyjadrí.
Problém je v tom, že výpoveď som ešte nikdy nepísala, neviem ani čo tam uviesť.. (zo zdravotných dôvodov, lebo potrebujem chodiť k lekárovi a zamestnávateľ to neakceptuje?). Prosím poraďáci poraďte, ja vôbec neviem ako postupovať v takomto prípade
Usporiadat
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

ZĽ je povinný si nájsť iného ZC-a miesto teba!!!
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

olgica pisomne poslem - mozem aj odovzdat do ruk? v akej forme by mal byt ten doklad, ze som tehotna - vyjadrenie od lekara napriklad? alebo prefotim tehotensku knizku ...
zatial som podpisovala len vyplatnu pasku, ze som ju prevzala. tie paragrafy moc nepoznam, kedze robim len pol roka neviem ci mam pravo na 7 pecok.
veru je povinny hladat, ved to je jeho starost nie moja, tak nech mi to nevycita

xanti moj zamestnavatel isto bude kontrolovat preco som sa dala vypisat, vsetky doklady bude chciet studovat (aj zdravotnu kartu), vyvolavat lekarovi ak sa dam na PN
0 0
Pisica Pisica

Pisica je offline (nepripojený) Pisica

Bohužiaľ ešte stále to tak vyzerá vo väčšine malých firiem, a naďalej budú tzv. zamestnávatelia zneužívať svoje postavenie, pokiaľ zamestnanci nebudú trvať na dodržiavaní zákonníka práce a mzdových predpisov.

Neviem koľko ľudí Ti má ešte napísať, aby si nedávala výpoveď, a domáhala sa svojích práv. To, že si jediný zamestnanec nie je Tvoj problém.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

cherryberry Pozri príspevok
olgica pisomne poslem - mozem aj odovzdat do ruk? v akej forme by mal byt ten doklad, ze som tehotna - vyjadrenie od lekara napriklad? alebo prefotim tehotensku knizku ...
zatial som podpisovala len vyplatnu pasku, ze som ju prevzala. tie paragrafy moc nepoznam, kedze robim len pol roka neviem ci mam pravo na 7 pecok.
veru je povinny hladat, ved to je jeho starost nie moja, tak nech mi to nevycita

xanti moj zamestnavatel isto bude kontrolovat preco som sa dala vypisat, vsetky doklady bude chciet studovat (aj zdravotnu kartu), vyvolavat lekarovi ak sa dam na PN
No môže vyvolávať lekárovi koľko chce, lekár nesmie mu poskytnúť informácie o tvojom zdravotnom stave. Existuje niečo také ako lekárske tajomstvo, takže kartu iste študovať nebude.
A ak mu ju lekár poskytne tak bude mať problémy a to lekárovi nestojí zato.
1 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
Ahoj cherryberry.
Tak, v prvom rade ti chcem z celého srdiečka zagratulovať k tehotenstvu. Je to neskutočne krásny dar a dovolím si povedať, že v živote ženy (nie len, samozréjme), najneuveritelnejšia a najkrajšia udalosť a zmysel života vôbec.
A teraz k tým problémom. Vidím, že tvoj zamestnávateľ je jedným z mnohých, pre ktorých život ako taký nemá veľmi zmysluplnú podstatu, ale ok, jeho vec. Tvojmu zamestnávateľovi ide o to, aby si ty sama dala výpoveď a on sa "zbavil" tehotnej bez akýchkoľvek sankcií, záväzkov do budúcna, vyplatenia odstupného,........On vie, čo chce a ide si za tým hlava-nehlava. Len zabúda na to, že nie on si stanovuje zákony a práva... Čo sa týka teba, chápem ťa, že ti na tom záleží, ale píšeš, že zamestnávateľ sa bude hnevať. Prečo ťa to trápi, ak jeho netrápi, že to, o čom sa teraz bavíme je opodstatnené a že to nie je banálna vec. Vieš, v takých chvíľach myslí on výhradne na seba, preto ti odporúčam rovnako v prvom rade hájiť tvoje záujmy (a už aj záujmy tvojho dieťatka). Áčka ti dať nemôže. Ak by ti ich dal a ty disponuješ potvrdením od lekára, že si uňho bola, veľmi pekne sa z toho dá pre tvojho zamestnávateľa spraviť veľký prúser.
Tak, ako sa uvádzalo, písomne mu oznám, že si tehotná. Sprav to tak, že to spíš a pošli na jeho adresu, na jeho meno, doporučene. On to preberie a tým pádom je jasne preukázateľné, že o tom bol informovaný. Bez toho, aby potom zatĺkal. Ponechaj si však papierik z pošty o tom, že to bolo posielané doporučene. Ak by sa pýtal, prečo si to tak spravila, povedz, že študuješ veci ohľadom tehotenstva a že si sa dočítala, že to tak treba (sprav zo seba akože hlúpu). Nech nevie, že to nejakým spôsobom riešiš - aby sa ešte viac neskomplikovala pracovná atmosféra - stres nerobí dobre bábätku. Tým si žiadne Áčka namiesto Péčok nedovolí. A ak by áno, prosím ťa, kľudne ma kontaktuj a bude mi potešením spísať také vyjadrenie najprv jemu a potom na inšpektorát, že sa nespamätá.
V každom prípade, ešte raz, dať výpoveď z tvojej strany by bola maximálna hlúposť.

Drž sa a nedaj sa. Bojuješ za seba, zdravie svojho bábätka a hlavne za svoje práva
Naposledy upravil Janulik M : 21.09.11 at 12:15
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
PS: Pošli mi súkromne na mňa - Janulik M - správu s nejakým kontaktom na teba. Viem ti pomôcť z personálneho hľadiska - právneho a poradiť vyslovene na tvoju situáciu, aby si z toho vykľučkovala čo najlepšie - aj v spätosti s tvojou materskou atď... aby sme tu nerozoberali detaily.....tak zatim
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

janulik dakujem si velmi zlata sice babatko doslo necakane ale velmi ho lubime, nevieme sa dockat a zalezi nam na nom a urcite koly neakemu veducemu predsa neprestaneme chodit na kontroly ..
len este poviem, ze som sa spytala znova zamestnavatela ake mam moznosti a nic nepovedal, len tolko ze to nemoze akceptovat (samozrejme co ine) a ked som povedala kedy idem najblizsie do poradne tak zahlasil, ze s tymto nesuhlasim boze moj co su to za ludia
poslem ti kontakt na mna
0 0
samo22 samo22

samo22 je offline (nepripojený) samo22

No cherryberry- Janulik ma pravdu. Nenechaj sa.
Vypoved v ziadnom pripade.
Oznam mu, ze si tehotna- pisomne. Aj osobne, nemusis postou- musi Ti to prebrat- ale daj si podpisat prevzatie aj datum aj podpis. Pokial mu to preukazatelne neoznamis, nie si pre neho tehotna a moze sa k Tebe spravat ako k beznemu zamestnancovi.
P- mas 7 na rok,(pozor novy zakonnik prace uz upravuje alikvotne P u jedneho zamestnavatela, ak by si menila pracu- ale to nie je Tvoj pripad).
Zdravotnu dokumentaciu nemoze studovat.
Hrube porusenie - zalezi na tom co si urobila (ak si neprisla do prace a ani si nedala vediet, ze neprides, tak zakonnik prace hovori o tom, ze hned ako sa dozvies, ze nemozes prist, mas ihned informovat nadriadeneho. Ak si to neurobila a bola si u lekara a vratila si sa s papierikom, tak moze namietat). Ale aj tak ked si dokladovala neucast v praci, nemoze Ti dat A, alebo D. K poruseniu mozes napisat vyjadrenie (Janulik Ti s tym urcite pomoze, je v tom machcerka).
Nahrada za Teba nie je Tvoj problem, to si musi riesit on.
Vyhodit ta nemoze, ak si tehotna, ale asi mas zmluvu na dobu urcitu- tak tu Ti nepredlzi, tomu ver.
Dolezite je aj to, co robis- lebo ak je tato praca nevhodna pre tehotnu zenu, mozes ziadat o preradenie na pracu vhodnu pre tehotne zeny a kedze si sama, tak Ti asi nema co ponuknut a tak ak nezareaguje, mozes okamzite rozviazat pracovny pomer a musi Ti dat odstupne. Ale Tebe asi ide o to, aby si ostala v praci co najdlhsie.
Pri tehotenstve Ti nemoze nariadit nadcasovu pracu ani pracu v noci....
Ak by nieco dalej, si v kontakte s Janulikom, tak poriesime dalej
Vela stastia
0 0
cherryberry cherryberry

cherryberry je offline (nepripojený) cherryberry

samko dakujem :-)
nad tym podpisom som uvazovala ci dat podpisat alebo nie, no vidim, ze to tak bude lepsie i ked sa im to pacit nebude.
praca je ok, neni to nic tazke, zmluva je na dobu neurcitu. chcela by som ostat co najdlhsie v tom mas pravdu, lenze minule sa ku mne nepekne zachovali, tak neviem do kedy to budem znasat, vyzera to tak, ze chcu aby som tu vypoved podala. :-(
0 0
samo22 samo22

samo22 je offline (nepripojený) samo22

Jankasm- ano to je vsetko pravda, ale v tom bode 3, ktory si zvyraznila je napisane na nevyhnutne potrebny cas a ak to nedodrzala, tak ma pravo sa zamestnavatel branit. Berie sa to na osetrenie, alebo vysterenie urazu, alebo choroby- cize cas straveny u lekara a v cakarni, ale nie, ze ju od lekara odide o 10:00 a pracovnu zmenu ma napr. do 16:00 a pritom navstivila lekara v mieste prace- nema ziaden dovod neprist do prace. Ak sa potrebuje liecit, mala by si zobrat nahradne volno, resp. dovolenku.

Ma narok, ale za urcitych podmienok. len tolko na spresnenie toho co si odcitovala

jankasm Pozri príspevok
No keďže rodíš už vo februári, dobrovoľným nemocenským poistením si už nepomôžeš. Potrebuješ odpracovať ešte cca 3 mesiace aby si mala nárok na materské, nechápem prečo píšeš, že nepočítaš s materskou. Ak máš slabý plat asi to nebude bohviečo, ale ak to bude menej ako je výška rodičovského príspevku, budú Ti doplácať. Výpoveď určite nedávaj, nemáš dôvod, no a šéfovi ukáž Zákonník práce, § 141, ods. 1 písm a, bod 3

§ 141 Zákonníka práce
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
0 0
samo22 samo22

samo22 je offline (nepripojený) samo22

ak donesies potrrvednie od lekara a mas uz vycerpanych aj 7 P, tak Ti to musi uznat ako neucast v praci, ale nezaplati Ti to.


cherryberry Pozri príspevok
a co v pripade ak mi PN nedaju? ja vypoved nepodam, ale nadalej budem chodit lekarom, co zamestnavatel nebude akceptovat. oznaci to ako absenciu .
ak si matersku ratam z hrubeho tak je o cosi lepsie okolo 220 euro (ale to vsetko v pripade ak splnam 270 dni)
0 0