Zavrieť

Porady

Pokuta za niečo, o čom nevedel celý DU

Ahojte, takže, nech je moj pribeh kompletny:
V januari tohto roku mi uctovnicka povedla aze si nie je ista znenim pragrafu, ktory uklada povinnost podvat danove priznania k dph pre fyzicke osoby, ktore su registrovane k DPH podla paragrafu 7a. A tak som to zaca presetrovat, pytal som sa aj tu, dostal som odpoved ze som povinny podat dodatocne danove priznanie. Aby som si odpoved potvrdil, pytal som sa miestnych uctovniciek, ktore maju na starosti uctovnictvo vo velkych firmach, dostal som rozne odpovede a tak som si siel po odpoved do poradne na danovy urad. Tam mi bolo povedane ze to neovladaju ale ze si myslia ze nie som povinny kedze som sa registroval k dph len pre sluzby ako je to v paragrafe Na karticke z danoveho mam taktiez uvadzane ze je to registracia pre sluzby a tak som to pouzival len na to. Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €: moja otazka znie, mam podat odvolanie ? Co by take odvolanie malo obsahovat? Mam ist osobne spravit zapisnicu o odvolanie na danovy alebo poslat pisomne ? Mam sancu pochodit s argumentami typu ze cely danovy nevedel ako to ma byt, aj ked z poradne to psimne nemam mail od spravkyne dane mam . Dakujem vsetkym vopred
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

To, ze nie je niekto neplatca DPH, pripadne registrovany podla §7a (neplatitel DPH, iba registrovany pre IC DPH) este neznamena ze mu nemoze vzniknut situacia podat danove priznanie k DPH.

Mal si stanovisko z drsr.sk, pisomne, ze si bol v nejakom konkretnom pripade povinny podat DP DPH. Osobne by som sa riadila tym stanoviskom.

Skoda ze si nam ho sem neprilepil a mohol sa niekto skuseny k tomu vyjadrit. Ale pises ze na porade ti radili podat DP DPH...

neviem ci ma v tvojom pripade zmysel odvolavat sa voci tomu, ze si si nesplnil povinnost.

Ale skusit to mozes samozrejme.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Poskytoval si len služby? Neprešla na teba daňová povinnosť, tým že si nadobudol tovar z iného členského štátu alebo si prijal službu?

Citácia z materiálu DRSR:
"Ostatné povinnosti zdaniteľnej osoby registrovanej podľa § 7a novely zákona o DPH
2./ Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH, ktorá je príjemcom služby z iného členského štátu a prešla na ňu daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.
3./ Každá osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu povinná platiť daň. Po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť, je povinná do 25 dní podať daňové priznanie a v tej istej lehote aj zaplatiť daň."

Nič z tohto sa ťa netýka?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ak si registrovný podľa § 7a zákona o DPH tak povinnosť podať daňové priznanie sa nevzťahuje na služby, pri ktorých je miesto dodania mimo tuzemska viď §2 Predmet dane. Neviem či si poskytoval službu do EU alebo prijímal. Lebo pri poskytnutí služby do EU ak je miesto dodania mimo tuzemska DP k DPH sa nepodáva, podá sa len SV. Ak prijmeš službu z EU a miesto dodania je v tuzemsku tak priznanie k DPH podáš nakoľko máš povinnosť z danej služby si DPH dopočítať, uviesť v priznaní k DPH a odviesť, nemáš však nárok na odpočet DPH z nakúpenej služby z EU.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

easton1818 Pozri príspevok
...
Mam sancu pochodit s argumentami typu ze cely danovy nevedel ako to ma byt, aj ked z poradne to psimne nemam mail od spravkyne dane mam . Dakujem vsetkym vopred
.. ja len k tomu (nie k povinnosti v súvislosti s DPH) ... určite nepochodíš s tým "že ani celý DU nevedel" ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Keby si mal pisomne stanovisko z dopytu z drsr.sk ze si nemal povinnost podat DP DPH a teraz by ti prisla pokuta za nepodanie, malo by zmysel odvolavat sa. Ale mas stanovisko z drsr.sk kde ti pisu ze si bol povinny podat DP DPH, tak neviem. Ja tomu velke nadeje nedavam.
0 0
easton1818 easton1818

easton1818 je offline (nepripojený) easton1818

Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A ako to zdôvodnili, že si bol povinný podať daňové priznanie? Podľa akého paragrafu?

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.

(2) Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.


.....
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

easton1818 Pozri príspevok
Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.
Tak bohužiaľ, DÚ má pravdu - mal si povinnosť podať DP k DPH, aj keď nie si platiteľ DPH.
Ináč zamestnankyne DÚ nie sú povinné poskytovať odborné rady, na to slúžia daňoví poradcovia (ktorým samozrejme treba zaplatiť). Čiže nedá sa spoliehať na vyjadrenie radovej zamestnankyne DÚ a tobôž nie, ak Ti to nedajú písomne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
easton1818 Pozri príspevok
To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.
A vznikla ti povinnosť platiť daň? Možeš byť osoba povinná platiť daň, ale ak ti nevznikne povinnosť platiť daň, tak nemusíš podávať daňové priznanie. §78. Alebo je novšie znenie?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

marjankaj Pozri príspevok
A ako to zdôvodnili, že si bol povinný podať daňové priznanie? Podľa akého paragrafu?
Nie iba platitel je povinny platit DPH. Platitel ma narok na odpocet DPH.

§69
(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

A podľa §11 je predmetom dane:
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Jeho dodavatel je platitel DPH. A on je zdanitelnou osobu. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z EU je predmetom dane v tuzemsku. Mal povinnost podat DP DPH do 25.dna, bez naroku na odpocet DPH.

Moj nazor. Kludne ma opravte ak sa mylim.
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zuzka, to že bral tovar z Česka napísal až potom. A neviem, či ten tovar bral každý mesiac.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Píšeš citujem "Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €:"
Takže ty si tie DP k DPH zaniesol na DU ale nepodal? A potom si dostal kontrolu za rok 2011 na DPH a na to prišli?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Škoda, že si nedal na radu, ktorú si dostal v januári tu http://www.porada.sk/t155562-neplatc...ml#post1611472, kde ti Kejka napísala
DPH odvádzaš za každý mesiac, v ktorom k nákupu došlo, čiže ak si DP DPH nepodával, tak ich podaj teraz - skôr, než ti na to príde kontrola.


2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t146198-dph-reg...ml#post1490803
Tu je uvedené kedy máte podávať daňové priznanie
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zk24 Pozri príspevok
Keby si mal pisomne stanovisko z dopytu z drsr.sk ze si nemal povinnost podat DP DPH a teraz by ti prisla pokuta za nepodanie, malo by zmysel odvolavat sa. Ale mas stanovisko z drsr.sk kde ti pisu ze si bol povinny podat DP DPH, tak neviem. Ja tomu velke nadeje nedavam.
To nie je stanovisko , to je len vyjadrenie konkrétneho pracovníka DRSR.Už sa to tu raz prebralo ak nájdem tému , tak ju priložím.Takže ja by som si veľké nádeje nerobila s nejakým vyjadrením pracovníka DRSR.Tiež som si myslela v minulosti, je to dokument , ktorým môžem správcu dane o niečom presvedčiť .Dokonca aj metodické pokyny sú napr.pre súd právne irelevantné .
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ester plus Pozri príspevok
Píšeš citujem "Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €:"
Takže ty si tie DP k DPH zaniesol na DU ale nepodal? A potom si dostal kontrolu za rok 2011 na DPH a na to prišli?
Teda vlastne bonzol sám seba. Ako inak by tak rýchlo na to prišli?
Teda za každé nenulové DP zacvaká pokutu.
Naposledy upravil marjankaj : 04.10.11 at 18:22
0 0
easton1818 easton1818

easton1818 je offline (nepripojený) easton1818

Takt, na rady Kejky om dal, hned som tie dodatocne dp spravila podal v januari. Tovar som nadobudal kazdy mesiac od marca myslim. Ani jedno nebolo ennulove, dan som zaplatil. Viem ze som spravil chybu, napravil som ju, ide mi o princip, ze dostanem pokutu za nieco, co mi nevie nikto na danovom vysvetlit a teda som poctivec, spravil som to tak ako to ma byt aby som nemal neskor opletacky ak by prisla kontrola, viem ze spravca dane je povinny vyrubit mi pokutu za kazde neskoro podane DP, bolo ich myslim 8. Ja by som vas chcel len poprosit o radu ako spravne napisat odvolanie, co tam spomenut, ako to formulovat, aby som mal aspon malu sancu na uspech.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
easton1818 Pozri príspevok
Takt, na rady Kejky om dal, hned som tie dodatocne dp spravila podal v januari. Tovar som nadobudal kazdy mesiac od marca myslim. Ani jedno nebolo ennulove, dan som zaplatil. Viem ze som spravil chybu, napravil som ju, ide mi o princip, ze dostanem pokutu za nieco, co mi nevie nikto na danovom vysvetlit a teda som poctivec, spravil som to tak ako to ma byt aby som nemal neskor opletacky ak by prisla kontrola, viem ze spravca dane je povinny vyrubit mi pokutu za kazde neskoro podane DP, bolo ich myslim 8. Ja by som vas chcel len poprosit o radu ako spravne napisat odvolanie, co tam spomenut, ako to formulovat, aby som mal aspon malu sancu na uspech.
A stačilo si prečítať §78 ods.(3) zákona o DPH. Tam je to čierne na bielom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

easton1818 Pozri príspevok
Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.
Musím povedať, že toto popísané v stanovisku DRSR je v zákone napísané tak, že mám chuť odísť do predčasného dôchodku. Neviem, či mi niekto dokáže vysvetlť, prečo sa rovno osoba neregistruje podľa pR. 7 sužby a tovar a len platí bez nároku na odpočet. V jednom paragrafe je to chvíľku tak a chvíľku zas onak...fakt zrelé pre pokuty.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Zita5 Pozri príspevok
To nie je stanovisko , to je len vyjadrenie konkrétneho pracovníka DRSR.Už sa to tu raz prebralo ak nájdem tému , tak ju priložím.Takže ja by som si veľké nádeje nerobila s nejakým vyjadrením pracovníka DRSR.Tiež som si myslela v minulosti, je to dokument , ktorým môžem správcu dane o niečom presvedčiť .Dokonca aj metodické pokyny sú napr.pre súd právne irelevantné .
máš pravdu - preto bude zavedený tzv. inštitút záväzného stanoviska, o ktoré si subjekt bude môcť požiadať po zaplatení správneho poplatku - a teraz sa držte stoličiek - 2000 eur
0 0
Načítať ďalšie