Zavrieť

Porady

Koeficient DPH

Ahojte, možno trochu od veci otázka. Mám vypočítaný koeficient, ktorý mám používať v r. 2006. Ale teraz by som si mala urobiť nejaký prepočet dph roku 2005, a ja neviem čo mám koeficientovať. Dph na vstupe za celý rok 2005? Ale to mi vyjde 50 000,- Sk. No proste som z toho vedľa....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    adad
    Ahojte, možno trochu od veci otázka. Mám vypočítaný koeficient, ktorý mám používať v r. 2006. Ale teraz by som si mala urobiť nejaký prepočet dph roku 2005, a ja neviem čo mám koeficientovať. Dph na vstupe za celý rok 2005? Ale to mi vyjde 50 000,- Sk. No proste som z toho vedľa....
    Koeficientom prerátaš len tie vstupy, ktoré si cez rok preratávala iným koeficientom ( vstupy, ktoré si použila na zdaniteľné aj nezdaniteľné obchody). T.j. ak si mala len koeficient odhadom, čiže prvý rok si používala koeficient.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    ja som tiež z toho vedľa. Môhol by mi niekto povedať či tiež mám prepočítava koeficientom nasledujúce prípady:
    - služby vykonané na nehnut. v ČR, faktúrované bez dph za r.2005 v sume 20 000,00 SK
    - kúpené autorádio- neuplat.dph v sume 1500,00
    - ostatné nákupy sa plne odpočít.dph
    - predaj tovaru a služieb sa faktúrovalo s dph

    Toto sú prípady a teraz neviem či mám začať prepočítavať koeficientom, doteraz som nič neprepočítavala koeficientom ani r.2004. Prosím poradte či tieto prvé dva prípady vstupujú do výpočtu a či teda mám začať prepočítavať koeficientom.

    Huta je offline (nepripojený) Huta

    Huta
    Domacnost,ak tomu dobre rozumiem,tie služby a autorádio,to si kupovala ty? Koeficientom preratúvaš vtedy,ak ty si vyfakturovala niekumu služby,ktoré sú oslobodené od DPH.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    Huta
    Domacnost,ak tomu dobre rozumiem,tie služby a autorádio,to si kupovala ty? Koeficientom preratúvaš vtedy,ak ty si vyfakturovala niekumu služby,ktoré sú oslobodené od DPH.
    - no služby sme my faktúrovali bez dph do EÚ / výstup / a autorádio bolo nákup /vstup/

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    dobre tak teda z toho čo si napísala mi vychádza povinnosť prepočítavať koeficientom. Moja prvá otázka k tomuto:
    - do kedy som mala urobiť prepočet koeficientom? , ak som kvart.platca dph a takéto služby boli faktúrované 1 Q. 2005.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    domacnost
    - no služby sme my faktúrovali bez dph do EÚ / výstup /
    pri týchto vykonaných službách nebola odpočítana žiadna daň. Je to len služba žiadny mater. nebol použitý, materiál bol poskytnutý českou firmou. Teda vzniká mi povinnosť prepočítavať koeficientom?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    domacnost
    dobre tak teda z toho čo si napísala mi vychádza povinnosť prepočítavať koeficientom. Moja prvá otázka k tomuto:
    - do kedy som mala urobiť prepočet koeficientom? , ak som kvart.platca dph a takéto služby boli faktúrované 1 Q. 2005.
    Musíte isť na to takto:
    pozrite § 50/2, a tam vidíte, že si máte dať do pomeru napr .zaminulý rok, alebo tento mesiac (zdá sa mi, že asi ste doteraz K nepouživali) čitateľ =výnosy za služby a tovary, kde ste uplatnili daň na výstupe, menovateľ všetky výnosy zdaňované aj oslobodené). *s výnimkou tých vymenovaných.
    Ak vám výjde č. 1 potom uplatňujete plný nárok yo vstupných FA § 49/2
    Ak vám výjde menej ako 1 potom DPH z faktúr, ktoré sa týkajú súčasne oslobodených aj zdaňovaných dodaní prepočítate koeficientom (§49/2) Napr. lekáreň kúpi počítač a na ňom eviduje nákupy tovarova iné. Ale lekéreň robi oslobodené dodania predáva lieky a robí aj zdaňované dodania predáva napr. mydlá, čaje.... Ak to je v pomere 1:1, tak potom K=0,5 a uplatní z toho počítača len 50% vstupnej dane)

    Z toho čo ste napísali- nákup auta s výpočtom K nič nemá. Predaj auta už by mal, lebo to je podľa § 42 oslobodené dodanie, ale zas by ste to vylúčili (ten výnos) y výpočtu K, lebo je to príležitostné (§50/2/b).
    ostatné nákupy- to nemá nič s K, lebo vy porovnávate výnosy, aurorádio rovnako nič.
    Služba dodaná do česka :
    to je z usmerneniaDRSR
    Do
    čitateľa a menovateľa koeficientu platiteľ dane zahrnie aj:
    a) výnosy (príjmy) z dodania tovarov alebo služieb dodaných zo sídla, miesta
    podnikania, prevádzkárne v tuzemsku, a to aj v prípade, ak miesto ich dodania nie je
    v tuzemsku.
    To znamená, že do čitateľa ani do menovateľa koeficientu platiteľ dane
    neuvádza napr. príjmy z tovarov a služieb dodaných organiza
    čnou zložkou umiestnenou
    v inom
    členskom štáte. V daňovom priznaní platiteľ dane neuvádza dodania tovarov a služieb
    dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich
    dodania nie je v tuzemsku. Napriek tomu takéto výnosy z dodania tovarov a služieb, ak
    miesto ich dodania nie je v tuzemsku platite
    ľ dane zahrnie do čitateľa aj do menovateľa
    koeficientu, ak ide o dodania tovarov a služieb, pri ktorých je da
    ň odpočítateľná podľa § 49
    ods. 5 zákona o DPH. Pri uvádzaní výnosov (príjmov) z dodania tovarov a služieb dodaných
    zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je
    v tuzemsku do
    čitateľa aj do menovateľa koeficientu vychádza platiteľ dane zo záznamov
    vedených pod
    ľa § 70 zákona o DPH.

    Toto je celé usmernenie k odpočítaniu dane:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...yn04odpdph.pdf

    http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...RS82XzBfMjZTUQ!!

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    ALBO
    Musíte isť na to takto:
    pozrite § 50/2, a tam vidíte, že si máte dať do pomeru napr .zaminulý rok, alebo tento mesiac (zdá sa mi, že asi ste doteraz K nepouživali) čitateľ =výnosy za služby a tovary, kde ste uplatnili daň na výstupe, menovateľ všetky výnosy zdaňované aj oslobodené). *s výnimkou tých vymenovaných.
    Ak vám výjde č. 1 potom uplatňujete plný nárok yo vstupných FA § 49/2
    Ak vám výjde menej ako 1 potom DPH z faktúr, ktoré sa týkajú súčasne oslobodených aj zdaňovaných dodaní prepočítate koeficientom (§49/2) Napr. lekáreň kúpi počítač a na ňom eviduje nákupy tovarova iné. Ale lekéreň robi oslobodené dodania predáva lieky a robí aj zdaňované dodania predáva napr. mydlá, čaje.... Ak to je v pomere 1:1, tak potom K=0,5 a uplatní z toho počítača len 50% vstupnej dane)

    Z toho čo ste napísali- nákup auta s výpočtom K nič nemá. Predaj auta už by mal, lebo to je podľa § 42 oslobodené dodanie, ale zas by ste to vylúčili (ten výnos) y výpočtu K, lebo je to príležitostné (§50/2/b).
    ostatné nákupy- to nemá nič s K, lebo vy porovnávate výnosy, aurorádio rovnako nič.
    Služba dodaná do česka :
    to je z usmerneniaDRSR

    Do
    čitateľa a menovateľa koeficientu platiteľ dane zahrnie aj:

    a) výnosy (príjmy) z dodania tovarov alebo služieb dodaných zo sídla, miesta
    podnikania, prevádzkárne v tuzemsku, a to aj v prípade, ak miesto ich dodania nie je
    v tuzemsku.
    To znamená, že do čitateľa ani do menovateľa koeficientu platiteľ dane
    neuvádza napr. príjmy z tovarov a služieb dodaných organiza
    čnou zložkou umiestnenou
    v inom
    členskom štáte. V daňovom priznaní platiteľ dane neuvádza dodania tovarov a služieb
    dodaných zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich
    dodania nie je v tuzemsku. Napriek tomu takéto výnosy z dodania tovarov a služieb, ak
    miesto ich dodania nie je v tuzemsku platite
    ľ dane zahrnie do čitateľa aj do menovateľa
    koeficientu, ak ide o dodania tovarov a služieb, pri ktorých je da
    ň odpočítateľná podľa § 49
    ods. 5 zákona o DPH. Pri uvádzaní výnosov (príjmov) z dodania tovarov a služieb dodaných
    zo sídla, miesta podnikania, prevádzkárne v tuzemsku v prípade, ak miesto ich dodania nie je
    v tuzemsku do
    čitateľa aj do menovateľa koeficientu vychádza platiteľ dane zo záznamov
    vedených pod
    ľa § 70 zákona o DPH.

    Toto je celé usmernenie k odpočítaniu dane:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...yn04odpdph.pdf

    http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...RS82XzBfMjZTUQ!!

    Albo ďakujem, začala som to študovať a v § 50 ods.2 sa chcem spýtať. Dobre chápem túto vetu?
    koefic.sa vypočítava ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy / príjmy bez dane z tovarov a služieb za kalen.rok, pri ktorých je daň odpočítateľná- to znamená, sú to príjmy faktúrované bez dane a "odpočítateľná dňa" je daň - odpočítana napr. pri nákupe mater., ktorý som spotrebovala pri montáži v ČR?

    Ide presne o montáž hliníkových dverí na nehnuteľnosti, AL dvere dodáva česká firma a my robíme len montáž. Všetok materiál dodá česká firma.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    domacnost
    Albo ďakujem, začala som to študovať a v § 50 ods.2 sa chcem spýtať. Dobre chápem túto vetu?
    koefic.sa vypočítava ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy / príjmy bez dane z tovarov a služieb za kalen.rok, pri ktorých je daň odpočítateľná- to znamená, sú to príjmy faktúrované bez dane a "odpočítateľná dňa" je daň - odpočítana napr. pri nákupe mater., ktorý som spotrebovala pri montáži v ČR?

    Ide presne o montáž hliníkových dverí na nehnuteľnosti, AL dvere dodáva česká firma a my robíme len montáž. Všetok materiál dodá česká firma.
    Ano, lebo vy máte nárok zo všetkých vstupov , ktoré nakupujete pre svoje výstupné činnosti (čo sa týka tej montáže). Odpočiateľná by nebola napr.v prípade poisťovne ak by dodala službu von oslobodenú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.