Zavrieť

Porady

Oplatí sa po ukončení živnosti dobrovoľne poistiť v soc. poisťovni?

Ku koncu roka som ukončil živnosť a v januári 2012 idem na úrad práce. V januári/februári však budem pravdepodobne maródiť (plánovaná operácia).

Oplatí sa preto dobrovoľne poistiť v soc. poisťovni, aby som bol v kuse poistený (maródka a pod.)?
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    teraz v DNP je taká "búrka", od 01 02 2012 je novelizovaný zákon o soc. poistení....

    máš možnosť prihlásiť sa na DNP po ukončení živnosti, k 31 01 2012 bude poistenie zo zákona zrušené (započíta sa ti aj predchádzajúca doba kedy si bol SZČO) a od 01 02 2012 si budeš musieť platiť celý balík poistenia (ak chceš), ten je z VZ 338.89 a platba by bola 119.45 € mesačne, platba napr. PN-ky by bola cca 160-170€ za celý mesiac...

    to, že si si niekedy platil z vyššieho VZ by už bolo passé.....možno ti to niekedy pomôže pri dôchodku.....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ak sa prihlásiš do 31.1.2012 len na dobrovolné nem.poistenie, tak môžeš platiť dnp podla terajších vyjadrení SP ešte 270dní od prihlásenia podla teraz účinného zákona, tj. len 4,4% z vym.základu. Ale ak ideš na pn v januári/februári, tak nemocenské sa bude rátať len z minima (cca 55% z cca339eur :30 na 1kalend.den), lebo ti vznikne do 26týž. od prihlásenia na dnp. Až keby pn vznikla po uplynutí 26týž. od prihlásenia na dnp by sa rátalo nemocenské z vym.základu z ktorého si dnp platíš.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Aby mi bola vyplácaná napr. PN-ka.

    Doteraz som ako živnostník roky platil slušnú sumu do soc. poisťovni, a neviem, ako to bude, keď budem na úrade práce. Preto uvažujem byť dobrovoľne poistený - aby bola kontinuita, nebolo prerušenie.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Doteraz do 31.12.2011 som ako živnostník platil mesačne do soc. poisťovne spolu 360 €. Takže ak som ťa správne pochopil, keby som v roku 2012 platil rovnakú sumu dobrovoľne ako nezamestnaný, PN-ka jan/febr. by bola minimálna. Takže sa to neoplatí.

    mikieva je offline (nepripojený) mikieva

    mikieva
    Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť, moja otázka je:

    Plánujem 15. januára pozastaviť živnosť na 4-6 mesiacov. Je výhodnejšie
    - sa zahlásiť na tú dobu ako dobrovoľne nezamestnaná do SP a ZP alebo
    - stačí keď budem platiť len povinné zdravotné poistenie, alebo
    - nemá význam pozastaviť živnosť, naďalej mám pokračovať v platení odvodov aj keď nebudem mať príjem do konca júna .

    Za pomoc vopred ďakujem.

    Oplatí sa po ukončení živnosti dobrovoľne poistiť v soc. poisťovni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.