Zavrieť

Porady

príspevok na starostlivost o dieťa

Dobrý den,

vie mi prosim niekto poradiť...
Doteraz som bola na rodičovskej dovolenke (teda este som) a poberam rodičovský príspevok. Moja dcera ma dva roky.
Do konca roku 2011 som bola SZCO ( síce pozastavevú) ale tu som zrusila. Takze od 1.1.2012 nie som SZČO a ani nemam zamestnanie do ktoreho by som sa vratila.
Momentalne mám velké problémy s chrbticou....a nevladzem sa starať o malu a tak ju idem dat do jasiel. Ja pojdem na PN-ku
Chcem sa opytať či mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak nie som zamestnanec a uz ani SZCO ale pojdem na PN-ku???

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Niamh Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím vás o radu, mám 2,5 ročné dieťa a 28.12.2012 som nastúpila na druhú materskú. Druhá dcérka sa narodila 21.01.2013. Od decembra staršia dcérka chodí do súkromnej škôlky, ktorá stojí mesačne 170€. Do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa t.j. do 03.03.2013 máme nárok na "Príspevok na starostlivosť o dieťa".
    Akurát som volala s pracovníčkou ÚPSVaR, ktorá nás má na starosti, a ona mi povedala, že máme nárok iba na príspevok na star.o dieťa vo výške 41,10€ za mesiac. Nie na preplatenie nákladov na škôlku. Myslela som, že ak preukážeme zaplatené náklady vo výške 170€, bude to v tejto výške. Má pravdu? Vopred vám ďakujem za odpoveď :-).
    Bohužial, pracovníčka UPSVaR má pravdu. V súčasnosti poberáš materské (nie rodičovský príspevok) a v tomo období sa vypláca príspevok na starostlivosť o dieťa len vo výške 41,10€ po dobu 6 týždňov

    Výška príspevku

    Výška príspevku na starostlivosť o dieťa za kalendárny mesiac je
    a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume 230 eur,
    b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

    viac info

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.ZWU&cad=rja

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Môžeš sa rozhodnúť medzi poberaním rod.príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa. Ak skutočné mesačné náklady na opateru dieťaťa v predškolskom zariadení (musíš o tom predkladať potvrdenie), sú vyššie ako RP, požiadaj o príspevok na starostlivosť o dieťa.
    Bola si povinne poistená SZČO v SP? Ak ano a máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, prihlás sa do konca januára v SP na dobr.nem.poistenie. Inak ti nárok na dávku nem.poistenia pri PN-ke nevznikne.

    babooa je offline (nepripojený) babooa

    babooa
    ja si stale platim dobrovolne uz niekolko rokov z maxima..
    takze sa nemusim najprv zamestnat a potom ist na PN?? Mala bude v jaslach za 330 euro a viem ze upsvar by mi dal 230..teda ak to uznaju, lebo na tom tlačive chcu vediet kde som zamestana, alebo ci som SZCO a ja nie som momentalne ani jedno...

    Niamh je offline (nepripojený) Niamh

    Niamh
    Dobrý deň, prosím vás o radu, mám 2,5 ročné dieťa a 28.12.2012 som nastúpila na druhú materskú. Druhá dcérka sa narodila 21.01.2013. Od decembra staršia dcérka chodí do súkromnej škôlky, ktorá stojí mesačne 170€. Do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa t.j. do 03.03.2013 máme nárok na "Príspevok na starostlivosť o dieťa".
    Akurát som volala s pracovníčkou ÚPSVaR, ktorá nás má na starosti, a ona mi povedala, že máme nárok iba na príspevok na star.o dieťa vo výške 41,10€ za mesiac. Nie na preplatenie nákladov na škôlku. Myslela som, že ak preukážeme zaplatené náklady vo výške 170€, bude to v tejto výške. Má pravdu? Vopred vám ďakujem za odpoveď :-).

    Niamh je offline (nepripojený) Niamh

    Niamh
    Ďakujem, ale z toho mi to aj tak nevyplýva, že nemáme nárok na preplatenie 170€. Pozrela som si zákon a aj tak tomu rozumiem tak, že máme nárok na sumu preukázaných výdavkov...

    príspevok na starostlivost o dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.