Zavrieť

Porady

kataster - zmena na liste vlastníctva

ahojte, neviem či dobre zaraďujem môj príspevok. zmenila som trvalé bydlisko a chcem sa spýtať či to musím nahlásiť aj na kataster kvôli listu vlastníctva k pozemku ktorý mám, resp. či by bol problém ak by som si zmenu bydliska nahlásila vlastne až vtedy keď budeme mať postavený dom a budem meniť adresu tam...
aké sú poplatky za nahlásenie takejto zmeny? stačí k tomu občiansky preukaz?
dúfam že som to napísala celkom zrozumiteľne
za odpovede vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja som katastru iba pisomne poslala ziadost o zmenu adresy. Neplatila som nic

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Možno pomôžu informácie z web-stránky KÚ v Bratislave http://web.skgeodesy.sk/index.php?ww...ion_id=113#faq, z ktorej vyberám z časti "Najčastejšie otázky klientov a odpovede":

    6. Ako mám postupovať, ak si chcem zmeniť trvalý pobyt a priezvisko na liste vlastníctva?

    Je potrebné vyplniť tlačivo "Žiadosť o vyznačenie zmeny trvalého pobytu, priezviska v operáte KN" a doručiť ho spolu s prílohami osobne alebo poštou na správu katastra.

    Tlačivo-žiadosť má Správa katastra pre Bratislavu uvedenú na http://web.skgeodesy.sk/index.php?ww...e&id_item=8149 (myslím si, že tlačivo ako vzor by sa dalo použiť aj pre inú správu katastra) a ak by mi nebolo niečo jasné, zavolala by som si na príslušnú správu katastra.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... dovolím si otázku:

    na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

    Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?
    Neviem, či to môže mať vplyv na predaj nehnuteľnosti. Ja som z viacerých LV (po dedení) mala tiež na dvoch LV po jednej chybe a chcela som, aby to bolo správne. Tak som im len zatelefonovala, upozornila na chyby a oni to opravili, žiadosť som nepísala. Však keď mali osvedčenie o dedičstve, nebol dôvod, aby to nebolo na LV napísané podľa osvedčenia a ak sa už pri opisovaní pomýlili (brala som to, že mýliť sa je ľudské), nevidela som dôvod písať nejakú žiadosť a ani som nemusela.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    luja5 Pozri príspevok
    ... som im len zatelefonovala, upozornila na chyby a oni to opravili...
    ... naozaj stačilo zatelefonovať.
    Ďakujem.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    katesocka Pozri príspevok
    a treba aj ofotený občiansky k tomu priložiť?
    Odo mna nepytali. /ale pracovnicka ma poznala, vedela, ze som sa prestahovala, tak netusim, ci to treba,alebo nie/
    Pre istotu priloz,prip. si zavolaj na Vas kataster, moze to byt individualne.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    katesocka Pozri príspevok
    a treba aj ofotený občiansky k tomu priložiť?
    pokiaľ mi je známe, nemá nikto právo na to, aby ste mu dávali fotokópiu OP.....
    OP im predložte, nech si údaje overia, popr. opíšu......nič viac.....

    katesocka je offline (nepripojený) katesocka

    katesocka
    no a tam mi presne nie je jasné čo sa považuje za doklad trvalého bydliska, ale asi jedine občiansky preukaz

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    katesocka Pozri príspevok
    no a tam mi presne nie je jasné čo sa považuje za doklad trvalého bydliska, ale asi jedine občiansky preukaz
    Neviem, lebo ja som to zatiaľ nepotrebovala. Ale nemáš prípadne nejaký doklad z ohlasovne pobytu, keď si si menila trvalý pobyt? Možno aj ohlasovňa pobytu vydáva nejaký doklad o trvalom pobyte.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... dovolím si otázku:

    na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu písmien (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

    Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... dovolím si otázku:

    na základe osvedčenia o dedičstve (v ktorom sú uvedené správne údaje) sa v zápise na liste vlastníctva objavil jediný chybný údaj - v názve obci (PSC je správne) - došlo k prehodeniu písmien (americká chyba) - miesto Bratislava je uvedené Bratisalva... chyba vznikla zrejme mi typovaní údajov pri zápise.

    Môže mať takáto nepresnosť vplyv napr. na predaj nehnuteľnosti? Alebo reba žiadať o vykonanie opravy - zmeny? čím dokladovať žiadosť o zmenu? Stačí zaslať prípadnú žiadosť poštou (značná diaľka) ?
    len zo skúsenosti: k žiadosti o opravu - zle zapísaný deň narodenia vlastníka - bolo treba ako prílohu k žiadosti doložiť kópiu OP

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    srska Pozri príspevok
    len zo skúsenosti: k žiadosti o opravu - zle zapísaný deň narodenia vlastníka - bolo treba ako prílohu k žiadosti doložiť kópiu OP
    ... o takejto oprave viem... je aj tlačivo na katastri (viď v prílohe) - ovšem k zmene trvalého pobytu nedošlo...

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    My sme menili adresu trvalého pobytu. Poslala som doporučený list na kataster, nie tlacivo, ale list, v ktorom som popísala, čo chcem. Priložila som fotokópiu môjho aj manželovho OP. Neplatila som nič. Trvalo im to 3 mesiace (aj keď v Zákone je lehota 1 mesiac...) a včera nám prišla odpoveď, v liste vlastníctva je to zmenené ok, priložili mi aj tie fotokópie OP naspäť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.