Zavrieť

Porady

DPH zo zálohovej fa z 12/2005

Prosím Vás, ak platiteľ DPH uhradí v 12/ 2005 záloh. fa za službu ,na ktorej je vyčíslená DPH, predpokladám, že je možné túto DPH riadne zaradiť do DP DPH za 12/2005 a nárokovať si jej odpočet.

Ak to takto platí, potom my ako platiteľ DPH, ktorý vôbec nemá nárok na odpočet DPH /uskutočňujeme len činnosti, ktoré sú od DPH oslobodené/

si môže takto uhradenú DPH a podľa §70 Z.o DPH zaevidovanú do 12/2005 riadne zaradiť do nákladov roka 2005 na aú 518.

Pretože by sme úhradu záloh. fa za službu /ktorá sa začala konať už v 12/2005 a ukončí sa v priebehu r. 2006/
zaúčtovali v deň úhrady 20.12.2005 takto:

314/221 úhrada zálohy cena bez DPH
518/221 úhrada DPH zo záloh. fa

Alebo nesprávne uvažujeme??? Prosíme Vaše názory.Ďakujeme
Ešte podotknem, že nepoužívame koeficient, nakoľko všetky prijaté služby a tovary používame výhradne na svoju činnosť, ktorá je oslob. od DPH.
Naposledy upravil Lila : 31.01.06 at 08:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Podľa mňa, vy do decembra to dáte do evidencie DP (ak ste splnili podmienky § 51=máte faktúru k vopred prijatej platbe, nie ešte vyúčtovaciu)
    Necháte to visiť na tej 3*
    No a keď dostanete vyúčtovaciu FA , keď služba bude dodaná, tak to prehodíte na5* spolu s cenou bez DPH

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Prosím, akosi tomu nerozumiem.
    Ak som uhradila záloh. fa, na ktorej je vyčíslená DPH, tak čakám až mi príde riadna faktúra ,povedzme v 5/2006 a vtedy to zaúčtujem:
    Pr.
    518/321 CBD 1.000 Sk
    518/321 DPH 190 Sk, ktorá mi navyšuje obstarávaciu cenu služby/ V našom prípade nepoužívame 343 /je to v usmernení drsr./

    a zúčtovanie úhrady: 321/314 1.190 Sk


    To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pozri tu :
    http://www.porada.sk/showthread.php?...ebo+nezdani%BB

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Lila
    Prosím, akosi tomu nerozumiem.
    Ak som uhradila záloh. fa, na ktorej je vyčíslená DPH, tak čakám až mi príde riadna faktúra ,povedzme v 5/2006 a vtedy to zaúčtujem:
    Pr.
    518/321 CBD 1.000 Sk
    518/321 DPH 190 Sk, ktorá mi navyšuje obstarávaciu cenu služby/ V našom prípade nepoužívame 343 /je to v usmernení drsr./

    a zúčtovanie úhrady: 321/314 1.190 Sk


    To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????
    v podstate

    ako prvá ti mala prísť zálohová faktúra na celkovú sumu vrátane DPH a tu nemala byť presne vyčíslená DPH. Celú túto sumu ste uhradili v decembri 2005.

    Na základe toho v decembri 2005 vám mal dodávateľ vystaviť riadnu faktúru, kde by fakturoval prijatú zálohovú platbu vo výške - a tu by už rozdelil sumu bez DPH a DPH a suma spolu.
    Túto zaúčtuješ na 314/321
    Na základe tejto riadnej faktúry za prijatú platbu sa rieši aj odpočet DPH

    Následne v máji príde ďalšia faktúra na dodanie služby a na nej bude zároveň uvedené zúčtovanie zálohovej platby (vrátane zúčtovania DPH), čiže hodnota faktúry bude 0. Zaúčtuješ ako si písala

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lila

    To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????
    Keby ste boli riadny platiteľ dane s plným nárokom na odpočet tak si nárok na odpočet uplatníte už v decemri.Vy to tiež date (tú dph zo zálohy) do DP v decembri ale bez nároku na odpočet.
    Ten platiteľ s plným nárokom na odpočet je už v decembri vysporiadaný , lebo on to dostane zo ŠR ako peniaze. Ale vy ke´ˇdže nemáte nárok na odpočet, vám to visí na 3* až kým z toho nemôžete urobiť náklad. A náklad z toho môžete urobiť až vtedy, keď vám je dodaná služba. A tá keď vám je dodaná vtedy vám je dodaná aj vyúčtovacia Fa.
    Takže do nákladov (to už je položka pre účtovníctvo) to dáte vtedy, kedy máte dodanú službu.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Prosím, nehnevajte sa na mňa.
    Keď bežný platiteľ, ktorý má nárok na odpočítanie DPH z DF si môže zo ŠR pýtať daň zo zál.fa, prečo my si DPH nemôžme dať do nákladov r.2005, keďže nám táto DPH vstupuje priamo do obstarávacej ceny?
    /My nepoužívame žiaden koeficient/ .

    A ešte, prepáčte , zle som uviedla. Ide o predfaktúru.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lila
    Prosím, nehnevajte sa na mňa.
    Keď bežný platiteľ, ktorý má nárok na odpočítanie DPH z DF si môže zo ŠR pýtať daň zo zál.fa, prečo my si DPH nemôžme dať do nákladov r.2005, keďže nám táto DPH vstupuje priamo do obstarávacej ceny?
    /My nepoužívame žiaden koeficient/ .

    A ešte, prepáčte , zle som uviedla. Ide o predfaktúru.
    Keďže je to náklad a vy budete mať službu dodanú až v roku 2006 tak je to náklad roku 2006.To vyplýva predsa z účtovníctva.

    To je preto tak lebo sú dopletené zákony a jeden zákon a ani zákonodarca nevie o čom je druhý. Teraz vám účtovníctvo hovorí, že je DPH súčasť OC služby, no a o tej účtujete keď máte službu dodanú. Aj pre daň z príjmov je to dobré, lebo tá kopíruje účtovníctvo.
    Asi pred cca tromii rokmi to tak v postupoch nebolo, koeficientovaná DPH (aj tá dnes ide do obstarania) -vtedy nebolo členenie na nárok, K , A nenárok) išla priamo z účtu DPH ná ostatný náklad, nie k obstarávacej cene služby. Vtedy by ste ju dali do roku 2005 -kedy ste mali nárok na odpočet podľa vášho príkladu)
    Teraz vás účtovníctvo núti dať to do roku 2006
    Dúfam, že vám to je jasnejšie.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Prosííííííííím : Vŕta mi v hlave z.o DzP PO § 19 odst.3 písm. k) kde sa hovorí, že daň. výdavkom je aj DPH, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok.
    A preto stále rozmýšľam nad tým, že ak som v 12/2005 prijala zál.fa, ktorú som riadne uhradila v 12/2005 a na ktorej je vyčíslená výška DPH,

    tak ako Vy vravíte: riadny platiteľ dá túto DPH zo záloh. fa do DP DPH za 12/2005 a môže si ju odpočítať. Pýtať zo ŠR.

    A my, ju máme uviesť tiež v DP DPH za 12/2005, ale na ňu nemáme nárok -s čím plne súhlasím. Ale nevychádza Vám z tohto §, že táto DPH je našim daň. nákladom roka 2005 ??? Keďže DP DPH sa týka decembra 2005?
    A teda nemali by sme ju zaúčtovať ako to píšem v predchádzajúcom príspevku do MD 518/DAL 221 ???


    Alebo DPH možno odpočítať len vtedy, ak nám dodávateľ vystavil riadnu
    /konečnú /faktúru, v ktorej odpočítava zálohovú platbu?
    Mám v tom stále akosi chaos.
    Prosím Vás, skúste nám pomôcť. Vopred ďakujeme

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lila
    Ďakujem ALBO. S odpoveďou ste ma predbehli, ale čo ten § ?
    Nehovorím , že môj názor je ten správny, viem len, že sa to tak robí.
    Skúste si ho podporiť ešte týmto:
    §2 ZoDP:daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
    j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňovýdch výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
    Možno by bolo dobre podporiť ho aj vnútropodnikovou smernicou a dodržiavať ju. Nejako sa rozhodnúť musíte.
    Ako som už písala vyššie , každý zákon si vypisuje svoje pravidlá, niekedy sa nedajú zlúčiť. Vyberte si riešenie.

    Veď takýto problém s DPH musíte mať aj účtovaní a zozpúšťaní odhadných položiek.Do ktorého roku v dani z príjmov to dáte. účtujete o nej bez alebo s DPH? Ak toho máte veľa urobte si smernicu. Ale tento problém tu nechcem rozoberať.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Áno, presne tak, toto som mala ešte na mysli. Tento problém sa týka aj bežných DF na prelome rokov, keď :

    DF za tel.poplatky za 12/2005 účtujeme v r. 2005 cez int. doklad ako
    518/326 samozrejme včetne DPH, nakoľko DPH evidujeme podľa §70 do mesiaca 12/2005 .
    A v r. 2006 /v deň prijatia DF/ zúčtujeme túto fa ako 321/326.

    Myslím, že keďže do podania DP DPH /do 25.1.2006/ máme fa, je možné túto DPH považovať ako náš náklad roka 2005, keďže táto DPH je neoddeliteľnou časťou obstarávacej ceny u tejto služby zaúčtovanej v r. 2005 cez int. doklad.

    Ale rada by som prosila aj o Vaše názory.

    Pre: ALBO
    Čo sa týka predfaktúry, máte pravdu, keďže nemáme faktúru vystavenú podľa §71- DPH nezaradíme do 12/2005 a tým je po probléme čo s nákladmi. Ďakujem, dnes mi je to jasnejšie.
    Naposledy upravil Lila : 01.02.06 at 13:18

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.