Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo s fyzickou osobou ako naklad firmy v roznej vyske za rok 2011

Ahoj,

nasa firma sa zaobera vyrobou pocitacovych hier avsak som novacik v uctovnych veciach. V roku 2011 pre nas pracovalo niekolko ludi ako tester (clovek ktory sa zahra nase hry z coho my vyvodime nejake vysledky) alebo ako scenaristi.

Na tento ucel sme pouzili zmluvu o dielo (obcianskeho zakonnika), v ktorej je jasne ze sa jedna o nezavislu jednorazovu cinnost (test/scenar spravia na vlastne naklady na svojom pocitaci u seba doma).

Nastali nasledovne pripady a chceme poradit nasim testerom co s tymto prijmom:

1. Tester dochodca vykonal testy v rozsahu za 490 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy
2. Tester student vykonal testy v rozsahu za 1700 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy
3. Tester student vykonal testy v rozsahu za 2000 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy

4. Scenarista dochodca pripravil scenare v rozsahu za 1700 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy
5. Scenarista student pripravil scenare v rozsahu za 490 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy
6. Scenarista student vykonal test v rozsahu za 2000 EUR a pocas roka nemal ziadne ine prijmy

Cital som ze prijmy do 500 EUR su pre rok 2011 od dane oslobodene.
Zaroven som aj pocul verziu ze ak je suma 50% nezdanitelnej casti zakladu dane co za rok 2011, cize 1779,65 EUR, neplati sa dan z takehoto prijmu.

Otazka: Ake maju povinnosti tito testery a scenaristi voci danovemu uradu?

Aj ked som hladal v zakonoch a na porade, nerozumiem aky je medzi tym rozdiel. Prosim poradte mi.

Podotazka: Moze byt zmluva o dielo aj scenar, nepodlieha to autorskemu zakonu a teda sa to posudzuje inac a teda je nejaky rozdiel pre nas kvoli nakladom a pre autora z pohladu dane?

Dakujem pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Výška príjmu, do ktorej nie je povinnosť podať daňové priznanie za rok 2011: 1 779,65 €

    Rastofuz je offline (nepripojený) Rastofuz

    Rastofuz
    Ano ale na tejto stranke kde su spisane zmeny pre rok 2011 sa pise, ze:

    http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...mov-2011.xhtml
    nahrádza sa oslobodenie do výšky 5-násobku životného minima (t. j. do výšky 925,95 €) pevne stanovenou sumou vo výške 500 eurpri príjmoch z prenájmu, z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov a z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva;
    Myslim, ze tato cinnost -testovania/pisanie scenaru- na zmluvu o dielo je prilezitostna cinnost. Cize podla tohto je prijem len do 500 EUR oslobodenych od dane. Ale podla Vas je to do
    1 779,65 €. Takze ako to teda je prosim Vas?

    Su tu 2 reguly ktore sa zda, sa navzajom biju. Moze teda student (ktory nema ine prijmy) zarobit na zmluvu o dielo 1700 EUR a nemusi podat ani danove priznanie - teda je oslobodeny od dane?

    Prosim ak mate niekto cas, odpovedzte na jednotlive pripady.

    Dakujem pekne.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Podľa toho čo si uviedol, tak ani jeden nemusí zdaňovať svoj príjem okrem tých dvoch, kde je príjem po 2000 eur. Bolo by vhodné, aby zarobili tiež len 1779,65 a nemusia riešiť dane. To sa týka tých, ktorý nemajú iné príjmy.
    K tým 500 eur oslobodeným uvádzam, že ak ja mám príjem z môjho zamestnania 27000 eur a urobím pre teba testovanie za 500 eur, tak tých 500 eur nemusím priznať a zdaňovať. Je to moja jednorázová činnosť a jednorázový príjem, ktorý nesúvisí s mojím podnikaním ani s mojim zamestnaním.
    Sú to dve veci.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Dobrý večer,
    viete mi poradiť,

    1/
    ako je to za rok 2012? Architekt uzatvoril ZoD podľa občianského zákonníka na vypracovanie projektu so študentom v cene 1.750,- Eur.

    Za rok 2012 študent, ktorý nemal žiadny iným príjem, nemusí podať DP?

    2/ ten istý príklad v roku 2013? Študent má povinnosti v zdravotnej, soc. poisťovni?

    Ďakujem za odpoveď.
    Alena

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Zmluvu o dielo je podľa § 632 a nasl. Obč. zák.?

    Zmluva musí byť formulovaná tak, aby bolo zrejmé a nespochybniteľné, jasné, zrozumiteľné, že pri plnení predmetu zmluvy nie je uvedený "pracovník- študent" povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy objednávateľa.


    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    áno, podľa §632 a nasl.Obč. zák.

    ak je možné, poprosím odpoveď, či študent má podať PD v r. 2012 a tiež podmienky za rok 2013.
    Ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Alenaa Pozri príspevok
    áno, podľa §632 a nasl.Obč. zák.

    ak je možné, poprosím odpoveď, či študent má podať PD v r. 2012 a tiež podmienky za rok 2013.
    Ďakujem
    ak je dohoda, resp. zmluva jeho jediným zdaniteľným príjmom nemá povinnosť podať DP a ni iné povinnosti voči SP či ZP

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Ďakujem za odpoveď,
    limit pre tento príjem v prípade nepodania DP

    bol za rok 2012 1.822,37 eur
    a za rok 2013 je 1.867,97 eur?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.