Zavrieť

Porady

Materska - DNP a ukonceny PP

Dobry vecer,

chcela by som Vas poprosit o radu s vypoctom materskeho (kedze nikde som nenasla situaciu s ukoncenym PP).
Fakty:
- od 7.11.2010 do 2.7.2011 som bola na materskej dovolenke
- k 30.6.2011 ukonceny pracovny pomer (zaciatok PP od 1.5.2008)
- od 3.7.2011 som na rodicovskej dovolenke
- od 27.1.2012 som sa dobrovolne pripoistila s max. VZ na nemocenske poistenie, kedze planujeme druhe babatko a v roku 2012 by som chcela otehotniet, s nastupom na matersku v roku 2013

Rozumiem tomu spravne, ze ak chcem dostat max. materske -
- potrebujem uhradzat DNP min. 26 tyzdnov - tj. 27.jul 2012
- nemocenske poistenie musi trvat 270 dni (ak som spravne pochopila, tym ze je PP ukonceny, 270 dni sa pocita od novovzniknuteho DNP tj. od 27.1.2012 - cize do 22.10.2012)
- k 22.10.2012 uz by som mala byt min. 2 tyzdne tehotna, aby som poziadala o materske v ochrannej lehote 8 mesiacov
-o materske budem ziadat v roku 2013, s tym, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet bude rok 2012 t.j. 60% z max VZ?
Dakujem vam vopred za odpovede a pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chceš maximum, tak nestačí platiť 26 týždňov. (zatiaľ tehotná nie si) viď RO v zák o SP. Treba platiť z maxima - vlastne do nástupu na MD alebo ak bude MD neskôr - tak do konca poistenia (resp do 30.9.)
    a materské je už 65%

    Bohacova je offline (nepripojený) Bohacova

    Bohacova
    Ano, poistne si chcem platit do konca poistenia t.j. 270 dni, ked mi vlastne zo zakona zanikne. Je potom toto moje uvazovanie spravne? Dakujem.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    na md si bola od 7.11.2010 do 30.6.2011,
    od 1.7.2011 už si len poberala materské do 2.7.2011 a
    od 3.7.2011 už len poberáš rodič.príspevok
    (lebo md a RD čerpá len zamestnanec a ty od 1.7. zaemstnanec nie si)

    máš ukončené nem.poistenie zamestnanca v obd. 1.5.2008-30.6.2011 (np ti zaniklo počas md a teda počas trvania nem.poistenia, nie počas prerušenia, ku ktorému by došlo až nástupom na rd). Tieto dni sa ti prirátajú k dnom dnp (do tých 270dní pre vznik nároku na nem.dávku)

    dnp ti zanikne v oktobri a ak už budeš tehotná a po ukončení dnp ti nevznikne iné nem.poistnie, tak ti vznikne nárok na materké v 8mesačnej ochr. lehote z dnp. Ak by si nebola tehotná, tak sa dá prihlásiť na balík s dátumom pred ukončením dnp a malo by sa považovať za nepretržité (tak to aspon vysvetlovali), no to by si potom riešila.

    samozrejme ale záleží na zákone v čase nástupu na md (snád ale ochr. lehota bude platiť)


    a ešte: ak si od 27.1.2012 dnp, tak aj teraz máš nárok na nemocenské v prípade pn (príp. ošetrvoné z očr), ale len z minima (ak vznikne pn do 26týž. od prihlásenia na dnp). Ak vznikne pn po uplynutí 26týž. dnp, tak bude rátaná z maxima.

    Materska - DNP a ukonceny PP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.