Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku?

Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.
Usporiadat
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Ak ste v roku 2011 mala len tie príjmy, ktoré uvádzate vyššie, tak do Vášho príjmu sa započítava materská, rodičovský príspevok a rodinné prídavky sa nezapočítavajú. Čiže nezdaniteľná časť na daňovníka t.j. suma 3559,30 mínus výška materskej= výška nezdaniteľnej sumy, ktorú si môže manžel odpočitať na Vás. Potrebné doklady sú sobášny list, potvrdenie o výške vyplatenej materskej. Zákon jednoznačne doklad o výške príjmu nevyžaduje, pretože manžel v daňovom priznaní podpisuje, že uvedené údaje sú správne, ale lepšie je doklad o výške príjmu priložiť, aby ste v prípade kontroly z daňového úradu po x-rokoch nemuseli rozmýšľať, čo za príjem to bol v roku 2011
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

barboraaa Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.
MD je tvoj príjem, takže si môže uplatniť len rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom z MD. Ak splňa výšku príjmov na uplatnenie nároku na DB, tak nárok si môže uplatniť, K DP bude prílohou len kópia RL-ako doklad k uplatneniu bonusu.
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
1 0
barboraaa barboraaa

barboraaa je offline (nepripojený) barboraaa

Ďakujem :-)
0 0
barboraaa barboraaa

barboraaa je offline (nepripojený) barboraaa

Výška daňového bonusu je za minuly rok 01-06/2011 - 20,02eur/mesica a 07-12/2011 - 20,51eur/mesiac. Myslím že tieto sumy sú správne ?!?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

barboraaa Pozri príspevok
Výška daňového bonusu je za minuly rok 01-06/2011 - 20,02eur/mesica a 07-12/2011 - 20,51eur/mesiac. Myslím že tieto sumy sú správne ?!?
Áno ,
1 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím ak si manžel uplatní na manželku časť nezdaniteľnej časti môže si manželka uplatnit ten rozdiel, kde v prípade ak ano ho má uviesť v DP typ A?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím ak si manžel uplatní na manželku časť nezdaniteľnej časti môže si manželka uplatnit ten rozdiel, kde v prípade ak ano ho má uviesť v DP typ A?
Manželka si vo svojom DP uplatňuje celú NČZD. Uvádza ju na r. 37 DP typu A. Nesúvisí s uplatnením NČZD na manželku (v manželovom DP).
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze ona si uvadza celu tak ci tak a manzel si moze uplatnit rozdiel t.j. jej nezdaniteľna cast - jej prijmy?
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

chcem sa len ubezpečiť
manžel zamestnanec s dosť vysokým príjmom, mal preddavky na daň

chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - SZČO , má obchod, tržba cca 3211 €, základ dane 0,00 je v strate
môže si uplatniť plnú sumu, alebo rozdiel ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivana Š Pozri príspevok
chcem sa len ubezpečiť
manžel zamestnanec s dosť vysokým príjmom, mal preddavky na daň

chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - SZČO , má obchod, tržba cca 3211 €, základ dane 0,00 je v strate
môže si uplatniť plnú sumu, alebo rozdiel ďakujem
vlastným príjmom SZČO sú tržby, nie základ dane.
Manžel si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom.
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

tiež som mu to tvrdila, ale je to taký ... juj ... všadebol všetkovidel všetkovie
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Mikolajova Pozri príspevok
Takze ona si uvadza celu tak ci tak a manzel si moze uplatnit rozdiel t.j. jej nezdaniteľna cast - jej prijmy?
Je moja úvaha správna?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mikolajova Pozri príspevok
Je moja úvaha správna?
odpoveď v prísp. 8 nestačila ?
0 0
Tóthová Csilla Tóthová Csilla

Tóthová Csilla je offline (nepripojený) Tóthová Csilla

Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tóthová Csilla Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
408,17€, uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tóthová Csilla Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
408,17
3 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

barboraaa Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.
ja som na tom podobne, ale zaujíma ma ešte, či sa započítava do príjmu príspevok pri narodení dieťaťa alebo nie. Myslím si že nie, ale preistotu sa pýtam....
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nezapočítava
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 11 ods. 4 znie

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
0 0
silwusik silwusik

silwusik je offline (nepripojený) silwusik

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, mám jedného zamestnanca, ktorý by si chcel uplatniť na svoju manželku nezdaniteľnú časť.
Chcela by som sa opýtať či postupujem správne pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Zrátam všetky príjmy, t. j. z prac. zmluvy+náhrada príjmu za nemoc vyplatenú zamestnávateľom+ošetrovné+nemocenské+podporu v nezamestnanosti+príjmy z dohody a od toho všetkého odrátam zaplatené poistné do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.
Je možné odrátať aj zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si jeho manželka platila počas celého roka 2011? Zarátavam aj nemocenské za mesiac december 2011, ktoré SP vyplatila až v januári 2012?
Ďakujem veľmi pekne za rady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať