Zavrieť

Porady

MD a dovolenka+pnka

dobrý deň,
chcem sa opýtať, či nastala nieaká zmena v zákonníku práce §144 nakoľko nikde sa v ňom neuvádza nárok na dovolenku počas MD. od 18.1.2012 som pn na MD nastupujem 20.3.2012 a a od 1.3 si musim cerpat staru dovolenku, lebo mi ju nechcu preplatit. Kolko dni mam narok na dovolenku v 2012. Za odpoveď a vysvetlenie vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    stronza Pozri príspevok
    dobrý deň,
    chcem sa opýtať, či nastala nieaká zmena v zákonníku práce §144 nakoľko nikde sa v ňom neuvádza nárok na dovolenku počas MD. od 18.1.2012 som pn na MD nastupujem 20.3.2012 a a od 1.3 si musim cerpat staru dovolenku, lebo mi ju nechcu preplatit. Kolko dni mam narok na dovolenku v 2012. Za odpoveď a vysvetlenie vopred dakujem.
    Čerpať dovolenku si nemusíš, zamestnáv. nevyčerpanú ani nemôže preplatiť, nárok na ňu ostáva, vyčerpeš si ju po skončení M, alebo RD. V tomto nie je žiadna zmena. V ZP §144 sa hovorí, že čas MD sa počíta do odpracovaného času.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    oni ti ju ani nepreplatia, keďže prac. pomer trvá.. može ti ale zamestnávateľ nariadiť jej čerpanie..
    áno, MD sa pri posúdení nároku na ZD ráta ako odprac. čas

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nic sa nemenilo v ZP, plati totiz

    § 109
    Krátenie dovolenky


    (1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
    a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
    b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
    c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
    d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

    (2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.


    stronza je offline (nepripojený) stronza

    stronza
    ok to viem ze nepreplatia a citala som ze staru dovolenku za rok 2011 treba vycerpat do konca roka 2012 inac prepada... a na kolko dni dovolenky mam narok v 2012?
    dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    stronza Pozri príspevok
    ok to viem ze nepreplatia a citala som ze staru dovolenku za rok 2011 treba vycerpat do konca roka 2012 inac prepada... a na kolko dni dovolenky mam narok v 2012?
    dakujem
    Z príspevku č. 4 to zistíš jednoducho. Stačí, aby si začala ročným nárokom a potom to už ide ľahko. Spočítaš pracovné dni na PN a RD pre krátenie a máš to.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.