Zavrieť

Porady

preddavky na ZPC

Dobrý deň

prosíme Vás o radu pri použití kurzu pri poskytnutých preddavkoch zamestnancom na pracovné cesty v roku 2011-2012

Musí sa zamestnancovi zúčtovať poskytnutý preddavok na ZPC v tom istom kurze ako mu bol poskytnutý preddavok
alebo si môžeme určiť v smernici akým kurzom?

Napríklad:
15.01.2011 - poskytnutý preddavok na prac cestu 1000 czk /kurz nbs predchádzajúci ceň 14.01.2011 - 24,235

Vyúčtovanie pracovnej cesty 20.01.2011 - rozdiel z poskytnutej zálohy 500 czk
Zúčtované pri cestovnom príkaze 500 czk ubytovanie kurz z vyúčtovania cp
- vráti časť zálohy 250 czk do pokladne / kurz nbs 19.01.2011
- rozdiel 250 czk vráti v eur / kurz prvého dňa v mesiaci kedy sa služobná cesta začala/
následne sa vypočíta kurzový rozdiel

Veľmi pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Musím upozorniť na fakt, že došlo k zmene účtovaní preddavkov v r.2012. Ak však vezmem do úvahy, že riešite r.2011, musím podotknúť jednu vec, ak bol preddavok poskytnutý z valutovej pokladne, tak použiješ váž.aritm.priemer alebo FIFO, do konca r.2011 nebolo priamo zakázané ani použitie kurzu ECB, konečný efekt je v podstate ten istý, len ti vzniknú kurzové rozdiely (teda obraty na 563 a 663), preto došlo k spresneniu zákona o účtovníctve §24 a 25. Ak bol preddavok poskytnutý z devíz.účtu, potom si použil kurz ECB (tu existoval ten rozpor medzi 221 a 211), od r.2012 pozor zmena!
    Vyúčtovanie - áno, urobíš kurzom ECB (D-1) a tým kurzom vrátiš do pokladne, ak účtuješ rovnakým dňom. Aj tu je však od r.2012 zmena.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Zmena v Postupoch účtovania - §24 odst.3 - Kurz použitý pri vzniku účt.prípadu, ktorým je poskytnutý preddavok alebo prijatý preddavok sa použije aj na ostatné účt.prípady súvisiace s týmto účt.prípadom, napr.zúčtovanie preddavku.

    l.hurakova je offline (nepripojený) l.hurakova

    l.hurakova
    Môže mi niekto poradiť ako sa prepočítavajú cestovné náhrady pri ZPC v 2012?

    Zamestnancom pri niektorých pracovných cestách neposkytujeme preddavok na ZPC v hotovosti ale majú kreditné karty.

    Ak je zamestnanec vyslaný na ZPC do ČR má výdavky
    na stravné 150 czk a vreckové v 22,50 czk ale chcú to vždy vyplatiť v eur akým kurzom mám prepočítať cestovný príkaz? Z kreditnej karty nečerpal.

    Ďakujem

    EPk je offline (nepripojený) EPk

    EPk
    l.hurakova Pozri príspevok
    Môže mi niekto poradiť ako sa prepočítavajú cestovné náhrady pri ZPC v 2012?

    Zamestnancom pri niektorých pracovných cestách neposkytujeme preddavok na ZPC v hotovosti ale majú kreditné karty.

    Ak je zamestnanec vyslaný na ZPC do ČR má výdavky
    na stravné 150 czk a vreckové v 22,50 czk ale chcú to vždy vyplatiť v eur akým kurzom mám prepočítať cestovný príkaz? Z kreditnej karty nečerpal.

    Ďakujem
    Aj mna by zaujimalo akym kurzom prepocitat CZK ak z-ec suhlasi s vyplatenim nahrad v EUR. V zakone je
    (6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
    Ked 1.4.2012 bola nedela, dat kurz 30.3.2012 alebo 2.4.2012?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Čo sa týka ZPC má pre kurzy mien prednosť osobitný zákon - o cestovných náhradách, nie zmeny v postupoch účtovania :

    § 36
    Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad

    (6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

    l.hurakova je offline (nepripojený) l.hurakova

    l.hurakova
    Akým kurzom prepočítať vyúčtovanie zpc a následne jej vyplatenie ak zamestnanec je na ZPC v ČR bol mu poskytnutý preddavok vo forme - kreditná karta.

    Začiatok ZPC - 28.03.12
    Zamestnanec z tejto karty nečerpal. Dňa 19.04.12 je vyúčtovanie ZPC.
    Má nárok na stravné 600 czk a vreckové 90 czk. Akým kurzom prepočítam náhrady ak chce aby mu to bolo preplatené v eur. Môže to byť kurz z 18.04.2012?

    Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

    Viera R.
    Ak zamestnanec chce vyúčtovanie v EUR a bol na SC v ČR vyplácam kurzom prvého dňa mesiaca kedy sa SC konala (NBS).

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    Prosím Vás a akým kurzom zaúčtujem napr. nákup OPP, fixy na značenie /stavebné práce/, tankovanie PHM. Zamestnanec dostane preddavok 5000,- CZK dňa 4.10.2012. Dňa 8.10.2012 PC vyúčtuje nasledovne: stravné 3x600,- CZK /3 dni/, OPP - rukavice 380,- CZK, popisovače - 120,- CZK, PHM - 1500,- CZK. Pokiaľ som porozumela predchádzajúcim príspevkom, preddavok na stravné sa účtuje kurzom ECB z prvého dňa v mesiaci. Preddavok na ostatné výdavky mám účtovať taktiež kurzom z 1.10., alebo metódou FIFO /výdaj z val.pokladne/? Poraďte mi prosím, som začiatočník v PU, bola by som vďačná, keby mi niekto napísal predkontáciu k týmto účtovným prípadom. Vopred ďakujem.
    Naposledy upravil monspa : 17.10.12 at 06:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.