Zavrieť

Porady

Povinnosť podania DP za 2011 (SZČO, daňova stráta)

Zdravím Vás.
Mam otázky:

1.Keď je niekto SZČO celý rok 2011, platil len zdravotné poistenie, a mal príjmy úhrne nižšie ako úhrne platby na zdravotné poistenie. To znamená že vykazuje daňovú stratu?

2.Je podla zákona povinný podávať daňové priznanie alebo je to len v jeho/jej zaujme (ak si teda v nasledovnom roku chce tú stratu odpočítať od príjmov a tým znížiť základ dane)?


Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    omega3d Pozri príspevok
    Zdravím Vás.
    Mam otázky:

    1.Keď je niekto SZČO celý rok 2011, platil len zdravotné poistenie, a mal príjmy úhrne nižšie ako úhrne platby na zdravotné poistenie. To znamená že vykazuje daňovú stratu?



    2.Je podla zákona povinný podávať daňové priznanie alebo je to len v jeho/jej zaujme (ak si teda v nasledovnom roku chce tú stratu odpočítať od príjmov a tým znížiť základ dane)?


    Ďakujem za odpovede
    Je povinný podať DP.
    § 32
    Daňové priznanie

    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

    jutkah je offline (nepripojený) jutkah

    jutkah
    ahojte, chcela by som opýtať niečo podobné: SZČO si platil zdravotné poistenie, príjem z podnikania má však za rok iba 80€, z toho 40% odrátam paušál ako výdavok, poistné na zdravotné zaplatil 276,36. Vychádza mu z toho daňová strata 228,36€. Je to prosím správne? Čo urobím s tou stratou ďalej? ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jutkah Pozri príspevok
    ahojte, chcela by som opýtať niečo podobné: SZČO si platil zdravotné poistenie, príjem z podnikania má však za rok iba 80€, z toho 40% odrátam paušál ako výdavok, poistné na zdravotné zaplatil 276,36. Vychádza mu z toho daňová strata 228,36€. Je to prosím správne? Čo urobím s tou stratou ďalej? ďakujem
    ak ZP samoplatitela platil v období keď nebol SZČO, nemôžeš ich zahrnúť do výdavkov SZČO.

    jutkah je offline (nepripojený) jutkah

    jutkah
    veronikasad Pozri príspevok
    ak ZP samoplatitela platil v období keď nebol SZČO, nemôžeš ich zahrnúť do výdavkov SZČO.
    On bol SZČO a preto si platil aj zdravotné, ešte má príjem zdanený zrážkovou daňou (nedávam do DP) a z dohôd.ešte by som upresnila, že SZČO je od 1.7.2011 a ten príjem mal v marci 2011.
    Naposledy upravil jutkah : 20.03.12 at 18:26

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    jutkah Pozri príspevok
    On bol SZČO a preto si platil aj zdravotné, ešte má príjem zdanený zrážkovou daňou (nedávam do DP) a z dohôd.ešte by som upresnila, že SZČO je od 1.7.2011 a ten príjem mal v marci 2011.
    Neviem, či som dobre pochopila. On mal príjem 80 EUR v marci a podnikať začal od 1.7.2011 ?

    jutkah je offline (nepripojený) jutkah

    jutkah
    tinaM Pozri príspevok
    Neviem, či som dobre pochopila. On mal príjem 80 EUR v marci a podnikať začal od 1.7.2011 ?
    áno, od 1.7. dostal DIČ, dovtedy ho nemal.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jutkah Pozri príspevok
    áno, od 1.7. dostal DIČ, dovtedy ho nemal.
    do 1.7. mal príjem na základe čoho ?
    ZP bolo za ktoré obdobie ? Ako SZČO alebo samoplatitel ?

    jutkah je offline (nepripojený) jutkah

    jutkah
    veronikasad Pozri príspevok
    do 1.7. mal príjem na základe čoho ?
    ZP bolo za ktoré obdobie ? Ako SZČO alebo samoplatitel ?
    ZP začal platiť od 1.7. dovtedy bol študent.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Predpokladám, že tých 6x46,06 bolo zaplatené za obdobie 7 - 12/2011 a aj poistné za december bolo zaplatené v roku 2011. Potom by ste to mali mať vypočítané správne.
    Ak vyšla daňová strata, túto si môžete uplatniť v nasledujúcich obdobiach. Ale iba pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2.

    jutkah je offline (nepripojený) jutkah

    jutkah
    ego.mc Pozri príspevok
    Predpokladám, že tých 6x46,06 bolo zaplatené za obdobie 7 - 12/2011 a aj poistné za december bolo zaplatené v roku 2011. Potom by ste to mali mať vypočítané správne.
    Ak vyšla daňová strata, túto si môžete uplatniť v nasledujúcich obdobiach. Ale iba pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2.
    áno, presne tak platil. ale niekde som sa dočítala, že strata sa nemôže vykazovať zo zaplatených príspevkov. a kros mi ju automaticky dáva do r. 40 aj 44. čo s tým?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.