Zavrieť

Porady

účet 342

Prosím, Vás na učte 342 z minulého roka 2010 mám zostatok -4,14 bolo to za preddavok na dani zo závis. činnosti (zamestnanec) nevadí že mi to tam zasa zostalo - nebolo to uhradéné lebo to je v prehľade ako priznaná a vyplatená suma daňového bonusu. Malo sa to nejako preúčtovávať?
účtované bolo len 4,14 € 331/342
daňový bonus 40,04 € 343/331
vyrovnanie bonusu to čo bol Daňový úrad dlžný účtujem 221/342

A aj tento rok 2011 my to straší na tomto účte nevadí to?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    miselka65 Pozri príspevok
    Prepáč, asi som to blbo napísala: tak ešte raz
    preddavok dane : zamestnancovi sme strhli 4,14 € 331/342
    zaplatili sme mu daňový bonus 40,04€ 342/331

    4,14€ sa neodviedlo DÚ lebo sa to odpočítalo od daňového bonusu t. j . 35,90 € nám vrátil DÚ za bonus 221/342
    Je to takto správne. A nevadí keď na účte zostáva -4,14 €.
    Díky

    Veď máš na strane MD aj DAL rovnakú sumu.
    MD = 40,04
    DAL = 4,14 + 35,90 = 40,04

    Pozri, či si dobre účtovala, nemala by si mať zostatok. Máš na preddavky a na DB zvlášť analytiku?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Tita Pozri príspevok
    Mám podobný problém, počas roka 2012 mi program postupne v prehladoch pekne odrataval v r. 2 (zraz.danove nedopl, prepl. z RZ za predchadzajuce obdobie) za 2011. Teraz som urobila prehlad 1/2013 a myslela som ze to odratavanie bude pokračovať, nakoľko mám na účte 342 zostatok (ten je väčší ako príde na zaklade ziadosti očakavaná platba od DU) To bude asi problem ... Mala som na to myslieť pri prehlade za 12/2012?? uz je neskoro to žiadať, či odratavať v r. 2.??? Prosim poradte, zatial som prehlad za 1/2013 neposlala...
    Znižovať možno daňovú povinnosť o preplatok do konca roka v ktorom sa zúčtovanie vykonalo. Potom treba požiadať daňový úrad žiadosťou o vrátenie zbytku preplatku. V žiadosti vyčísli preplatok a jeho zrážanie počas roka, nevysporiadaný zostatok a žiadaj ho vrátiť na účet. Viac ... v § 38, ods. 6, ZoDP. Lehota nie je ešte prešvihnutá ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    daňový bonus 40,04 € 343/331..? asi 342/331
    takže si mala pohľadávku voči DU 40,04-4,14
    ak ti DU vrátil celých 40,04, firma mala zaplatiť svoju daň 4,14
    ak -4,14 máš záväzok -strana Dal účtu 4,14, tak to vadí, lebo nemáš zaplatenú povinnosť.

    miselka65 je offline (nepripojený) miselka65

    miselka65
    Prepáč, asi som to blbo napísala: tak ešte raz
    preddavok dane : zamestnancovi sme strhli 4,14 € 331/342
    zaplatili sme mu daňový bonus 40,04€ 342/331

    4,14€ sa neodviedlo DÚ lebo sa to odpočítalo od daňového bonusu t. j . 35,90 € nám vrátil DÚ za bonus 221/342
    Je to takto správne. A nevadí keď na účte zostáva -4,14 €.
    Jej ja som sprostá veď OK. To je len v analytike.
    Prepáč Kejka. Ja som pred mesiacom dostala doklady a že mám s tým niečo robiť. Tak preto som stoho taká mimo. Ale mám ešte problém minulá účtovníčka mi hovorila že jej zostalo na účte 342xx 21,42 € ešte z roku 2009 lebo si nepožiadala o vrátenie preddavku z ročného zúčtovania - zamestnancovi to bolo vyplatené. Tak jej to zostalo ako zostatok. Pýtala sa na DÚ čo stým má robiť (už sa o to nedalo požiadať) tam jej povedali že to má dať na 518 myslíš že to tak môže byť?
    Díky

    miselka65 je offline (nepripojený) miselka65

    miselka65
    Mne sa to tiež nezdá. Práve som jej volala a povedala že jej to povedala pani čo je na kontrole. No neviem, neviem. Ako by si to zaúčtovala ty? Kam to mám švihnúť?

    miselka65 je offline (nepripojený) miselka65

    miselka65
    miselka65 Pozri príspevok
    Prepáč, asi som to blbo napísala: tak ešte raz
    preddavok dane : zamestnancovi sme strhli 4,14 € 331/342
    zaplatili sme mu daňový bonus 40,04€ 342/331

    4,14€ sa neodviedlo DÚ lebo sa to odpočítalo od daňového bonusu t. j . 35,90 € nám vrátil DÚ za bonus 221/342
    Je to takto správne. A nevadí keď na účte zostáva -4,14 €.
    Jej ja som sprostá veď OK. To je len v analytike. Taky som nato prišla DÍKY
    Prepáč Kejka. Ja som pred mesiacom dostala doklady a že mám s tým niečo robiť. Tak preto som stoho taká mimo. Ale mám ešte problém minulá účtovníčka mi hovorila že jej zostalo na účte 342xx 21,42 € ešte z roku 2009 lebo si nepožiadala o vrátenie preddavku z ročného zúčtovania - zamestnancovi to bolo vyplatené. Tak jej to zostalo ako zostatok. Pýtala sa na DÚ čo stým má robiť (už sa o to nedalo požiadať) tam jej povedali že to má dať na 518 myslíš že to tak môže byť?
    Díky
    POTREBUJEM S ČO S TOU SUMOU 21,42 kam to dať?
    Paula Aha, nevšimla som si, že si vyriešila...druhý prípad neviem poradiť.

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    Mám podobný problém, počas roka 2012 mi program postupne v prehladoch pekne odrataval v r. 2 (zraz.danove nedopl, prepl. z RZ za predchadzajuce obdobie) za 2011. Teraz som urobila prehlad 1/2013 a myslela som ze to odratavanie bude pokračovať, nakoľko mám na účte 342 zostatok (ten je väčší ako príde na zaklade ziadosti očakavaná platba od DU) To bude asi problem ... Mala som na to myslieť pri prehlade za 12/2012?? uz je neskoro to žiadať, či odratavať v r. 2.??? Prosim poradte, zatial som prehlad za 1/2013 neposlala...

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    Vo vysvetlivkách sa píše: Aknie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatokz ročného zúčtovania, ktorý bol zamestnancovi vyplatený,zamestnávateľ požiada o jeho vrátenie miestne príslušnéhosprávcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona. Správcomdane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročnéhozúčtovania sa v prehľade neuvádza.

    Znamená to , že mám nezavislé na prehladoch napisať žiadosť na DU aj ked je uz februar 2013 ze žiadam o vrátenie preplatku na dani z vyk.RZ za rok 2011, priklad 5€ ?

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    a_je_to Pozri príspevok
    Znižovať možno daňovú povinnosť o preplatok do konca roka v ktorom sa zúčtovanie vykonalo. Potom treba požiadať daňový úrad žiadosťou o vrátenie zbytku preplatku. V žiadosti vyčísli preplatok a jeho zrážanie počas roka, nevysporiadaný zostatok a žiadaj ho vrátiť na účet. Viac ... v § 38, ods. 6, ZoDP. Lehota nie je ešte prešvihnutá ...
    Ešte raz vďaka za odpoveď. Už som to vzdávala. Preplatok, zrážanie a zbytok preplatku som si vyčíslila a hľadám na drsr nejaký vzor - žiadosti, ale zatiaľ neúspešne. Viete mi poradiť, či niečo také vôbec existuje alebo si to každý formuluje sám a pošle to ako list poštou? A tá lehota je vlastne do kedy? Dúfam že február 2013, nieje neskoro na preplatok za 2011, vyrátaný v 3/2012, aby sme si rozumeli.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Tita Pozri príspevok
    Ešte raz vďaka za odpoveď. Už som to vzdávala. Preplatok, zrážanie a zbytok preplatku som si vyčíslila a hľadám na drsr nejaký vzor - žiadosti, ale zatiaľ neúspešne. Viete mi poradiť, či niečo také vôbec existuje alebo si to každý formuluje sám a pošle to ako list poštou? A tá lehota je vlastne do kedy? Dúfam že február 2013, nieje neskoro na preplatok za 2011, vyrátaný v 3/2012, aby sme si rozumeli.
    Lehota je dlhšia, než by sa Ti zdalo. Podľa zákona 563/2009 a § 79, ods. 5 nevráti DÚ preplatok po zániku práva vyrubiť daň. A to je zase podľa § 69, ods. 1 až po 5 rokoch od roku, v ktorom sa podalo priznanie, alebo hlásenie.
    Do žiadosti napíš, /okrem adresy firmy a DIČ, adresy DÚ a dátumu ... že v RZ za rok 2011 bol vypočítaný preplatok v sume xx, ktorého čiastka v sume xx bola uhradená z prostriedkov zamestnávateľa. Táto čiastka bola v sume xx znižovaná z preddavkov za mesiace x až x a suma xx zostala nevyrovnaná. Žiadame ju poukázať na bežný účet firmy č. xx. Podpis a koniec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.