Zavrieť

Porady

Odvody do SP

Viete mi poradiť ak: SZČO za rok 2011 dosiahol príjmy z podnikania 4025,70€, bude platiť odvody do soc.poistovne? Ja som sa dočítala ,že ,,odvody do SP odvádza SZCO vtedy,ak presiahol 12 násobok minimalneho VZ....12x339,89=4078,68€ " Musím zaslať do SP ročné zúčtovanie?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

DO SP nič neposielaš, a nevznikne mu povinnosť platiť odvody do SP od 1.7.2012
0 0
hricka hricka

hricka je offline (nepripojený) hricka

OK.dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hricka Pozri príspevok
OK.dakujem
príjem=tržby, alebo základ dane (zisk) ?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Poprosím o radu. Ak SZČO podnikala povedzme len 5 mesiacov v roku, platí aj pre ňu tá istá hranica príjmu pri ktorej sa musí prihlásiť do SP, alebo sa počíta alikvótna čiastka na mesiace? To znamená platí aj pre ňu 4078,68, alebo 4078,68/12x5= 1699,45? Ďakujem za odpoveď. V tomto naozaj nemám jasno.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cathyc Pozri príspevok
Poprosím o radu. Ak SZČO podnikala povedzme len 5 mesiacov v roku, platí aj pre ňu tá istá hranica príjmu pri ktorej sa musí prihlásiť do SP, alebo sa počíta alikvótna čiastka na mesiace? To znamená platí aj pre ňu 4078,68, alebo 4078,68/12x5= 1699,45? Ďakujem za odpoveď. V tomto naozaj nemám jasno.
príjem sa neprepočítava na mesiace, je jedno, či ho dosiahneš za mesiac alebo celý rok
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Platí celá suma,
ale potom pozor aj na odvody do ZP.
2 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Ďakujem za rýchlu reakciu. Myslela som si, že práve ZP môže byť problém. Tá konkrétna osoba dosiahla v danom roku sumu 3850,38, takže ak dobre počítam do Sp sa prihlásiť nemusí, a v zp jej vznikne vym. základ 3850,38/5=770,08/2=385,04 čo je v skutočnosti viacej ako je minimálny vym. základ. To znamená, že odvody do ZP bude platiť 53,9. Správne uvažujem?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cathyc Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu reakciu. Myslela som si, že práve ZP môže byť problém. Tá konkrétna osoba dosiahla v danom roku sumu 3850,38, takže ak dobre počítam do Sp sa prihlásiť nemusí, a v zp jej vznikne vym. základ 3850,38/5=770,08/2=385,04 čo je v skutočnosti viacej ako je minimálny vym. základ. To znamená, že odvody do ZP bude platiť 53,9. Správne uvažujem?
VZ do ZP počítaš :
Základ dane + zapl.poistné do ZP/2,14/počet mesiacov podnikania
2 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

veronikasad Pozri príspevok
VZ do ZP počítaš :
Základ dane + zapl.poistné do ZP/2,14/počet mesiacov podnikania
Tým dostanem vym. základ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

cathyc Pozri príspevok
Tým dostanem vym. základ?
Ano,
a z VZ vyrátaš výšku odvodov ... 14% .
1 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Xanti Pozri príspevok
Ano,
a z VZ vyrátaš výšku odvodov ... 14% .
Veľmi pekne ďakujem všetkým. Pomohli ste mi dostať sa do obrazu. Tie odvodové záležitosti musím trošku viac doštudovať. Mám tam značné rezervy.
0 0
keram66 keram66

keram66 je offline (nepripojený) keram66

Dobry den ,
podnikat sme zacali minuly rok tak mam este chaos .Prosim o radu :ak ma SZCO vo vykaze o prijmoch a vydajoch za rok 2011 v riadku 4 (prijmy celkom) 37510.V riadku 11(rozdiel prijmov a vydavkov) je +500. Ako dalej ohladne SP (co vsetko treba) ? Este jedna pre istotu : pri zaklade dane 500e dan z prijmov neplatim nic ,ci ?
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

keram66 Pozri príspevok
Dobry den ,
podnikat sme zacali minuly rok tak mam este chaos .Prosim o radu :ak ma SZCO vo vykaze o prijmoch a vydajoch za rok 2011 v riadku 4 (prijmy celkom) 37510.V riadku 11(rozdiel prijmov a vydavkov) je +500. Ako dalej ohladne SP (co vsetko treba) ? Este jedna pre istotu : pri zaklade dane 500e dan z prijmov neplatim nic ,ci ?
Dakujem
Prekročil si príjem pre povinnú registráciu v SP (12-násobok min. vymer.základu). Výpis s DP podávať nemusíš, do 8.7. je potrebné prihlásiť sa v SP ako povinne poistená SZČO (na reg.liste FO). Od 1.7.2012 budeš platiť odvody z min. vymer.základu (prvá platba do 8.8.2012)
2 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prosím Vás, vznikne mi povinnosť platenia od 1.5.2012 do SP a ZP?
Živnosť založená od 1.5.2012, základ dane za rok 2011 bol 4 203,00 EUR /berú sa príjmy, alebo ZD?/
A ako je to zo VZP, takisto bude platiť za máj 2012? Ďakujem.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
tie príjmy za rok 2011 boli z čoho? tiež zo živnosti?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Prosím Vás, vznikne mi povinnosť platenia od 1.5.2012 do SP a ZP?
Živnosť založená od 1.5.2012, základ dane za rok 2011 bol 4 203,00 EUR /berú sa príjmy, alebo ZD?/
A ako je to zo VZP, takisto bude platiť za máj 2012? Ďakujem.
Povinná registrácia vzniká od 1.7.2012, posudzuje sa výška príjmov=tržieb. V tvojom prípade aj základ dane bol prekročený.
Do 8.7.2012 sa treba prihlásiť v SP ako povinne poistená SZČO na reg.liste FO. Prílohou je kopia živ.listu. Zo SP obdržíš IČZ pod ktorým budeš posielať platby - prvá platba do 8.8.2012

Ak neide o súbeh zamestnania a podnikania, do ZP si mal platiť preddavky od vzniku živnosti. Min. vymer.základ sa mení k 1.1. kal.roka.
1 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem, veľmi objasňujúca odpoveď, ale nie je mi ešte jasné:
Teda som urobil chybu, keď som hneď, ako mi bolo pridelené DIČ z DÚ utekal do SP a podal RL FO od 1.5.2012 a týmto dátumom sa aj zaregistroval? Teda som mohol počkať ešte jeden mesiac a zaregistrovať sa až k 1.7.2012 a zaplatiť do 8.8.2012? Odvod za máj som teda nemusel ešte zaplatiť? /každé euro dobré/.
A do VZP ako zistím, koľko mám platiť, keď ročné zúčtovanie ZP robila za minulý rok poisťovňa a vždy u nich boli rozdiely vo výpočtoch? Ešte podotýkam, že sa jedná iba o živnosť, nie o súbeh.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem, veľmi objasňujúca odpoveď, ale nie je mi ešte jasné:
Teda som urobil chybu, keď som hneď, ako mi bolo pridelené DIČ z DÚ utekal do SP a podal RL FO od 1.5.2012 a týmto dátumom sa aj zaregistroval? Teda som mohol počkať ešte jeden mesiac a zaregistrovať sa až k 1.7.2012 a zaplatiť do 8.8.2012? Odvod za máj som teda nemusel ešte zaplatiť? /každé euro dobré/.
A do VZP ako zistím, koľko mám platiť, keď ročné zúčtovanie ZP robila za minulý rok poisťovňa a vždy u nich boli rozdiely vo výpočtoch? Ešte podotýkam, že sa jedná iba o živnosť, nie o súbeh.
Teraz neviem kde máš preklep - píšeš o základe dane za rok 2011 a vznik živnosti 1.5.2012. Príjmy za rok 2011 boli zo zamestnania ?
Moja predch.odpoveď platí, ak začiatok podnikania bol 1.5.2011 a príjmy boli zo živnosti..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem, veľmi objasňujúca odpoveď, ale nie je mi ešte jasné:
Teda som urobil chybu, keď som hneď, ako mi bolo pridelené DIČ z DÚ utekal do SP a podal RL FO od 1.5.2012 a týmto dátumom sa aj zaregistroval? Teda som mohol počkať ešte jeden mesiac a zaregistrovať sa až k 1.7.2012 a zaplatiť do 8.8.2012? Odvod za máj som teda nemusel ešte zaplatiť? /každé euro dobré/.
A do VZP ako zistím, koľko mám platiť, keď ročné zúčtovanie ZP robila za minulý rok poisťovňa a vždy u nich boli rozdiely vo výpočtoch? Ešte podotýkam, že sa jedná iba o živnosť, nie o súbeh.
Pri takom príjme by mal byť odvod do ZP z min VZ.
Ale čo sa týka SP .. zaregistrovať si sa mohol len ako DPO .... takže to treba platiť až do ohlásenia. A od júla ti vzniká aj povinné poistenie - ako Veronika píše.

.. ja som pochopila, že živnosť bola aj v roku 2011 (ale zrušená) .. či ako ??
1 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Tak sa nerozumieme: predchádzajúca živnosť bola aktívna do 30.11.2011, ZD z tejto živnosti bol 4 203,00 EUR. Od 1.12.2011 do 30.4.2012 - Úrad práce. Od 1.5.2012 vznik novej živnosti - tzn., že som išiel na SP prihlásiť sa na povinné platenie ako SZČO a pani pri priehradke mi povedala, že teda musím platiť od 1.5.2012, keď základ dane z predchádzajúcej živnosti bol taký, aký bol.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať