Zavrieť

Porady

Výška materskej

Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať, ako si môžem vyrátať, akú materskú by som dostávala, v prípade, že by som išla na materskú tento, prípadne na budúci rok?
Našla som nejaké "kalkulačky" na nete,len z nich mi to nie je celkom jasné
Dá sa ovplyvniť výška tohto príspevku nejakým "pripoistením"?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anaya Pozri príspevok
    Som zamestnana poslednych 8 rokov. Prijem teraz cca 600 EUR.
    Denný vymeriavací základ(DVZ) si vypočítaš, keď (spravidla) hrubú mzdu za predch.kal.rok vydelíš počtom kal.dní (bez PN). Materské je 65 % DVZ a vypláca sa za kal.dni.

    Materské si môžeš zvýšiť dobrovolným poistením, ale od 1.2.2012 už nie je možné uzatvoriť samostatné nem.poistenie, len v rámci celého balíka. DNP musí trvať 270 kal.dní.

    Ak zmeníš zamestnanie a nový prac.pomer bude v kal.roku trvať aspoň 90 kal.dní, materské sa bude počítať z nového prac.pomeru.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    anaya Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcela by som sa spýtať, ako si môžem vyrátať, akú materskú by som dostávala, v prípade, že by som išla na materskú tento, prípadne na budúci rok?
    Našla som nejaké "kalkulačky" na nete,len z nich mi to nie je celkom jasné
    Dá sa ovplyvniť výška tohto príspevku nejakým "pripoistením"?

    Ďakujem
    pokiaľ viem, tak žiadne pripoistenie ešte v komerčných poisťovniach nie je - aj keď sa o tom uvažovalo ... možno bude .

    Ale môžeš sa normálne prihlásiť v SP ako dobrovoľne poistená osoba a platiť si balík poistenia. Po splnení podmienok by si mala nárok aj na materské (a možno aj iné dávky SP)
    Zákl podmienka pre materské - trvanie poistenia 270 dní za posledné dva roky do pôrodu (počíta sa aj iné ukončené poistenie)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.